Ferrari s sebou do Číny přivezlo podstatně vylepšený monopost F10. Rozebereme si některé novinky, které se na něm po závodě v Malajsii objevily.
Vylepšení od Malajsie
1. Nová sada spoilerů pod nosem2. Nová dvojitá podlaha pod nosem3. Upravený difuzor ve střední části4. Testována prvotní verze systému pro oddělování proudu vzduchu na zadním křídle (v závodě nepoužita)5. Zmizelo žebrování v bočnicích kvůli nižším nárokům na chlazení v Číně6. Nové otvory v zadní části podlahy
Ferrari se velmi snažilo o snížení ztráty na Red Bull a McLaren a zároveň o to, aby se udrželo před Mercedesem a Renaultem - proto do Číny přivezlo mnoho změn. Zefektivnilo se proudění změn pod vozem - od nových spoilerů pod nosem, které usměrňují tok vzduchu, přes změny v podlaze až po úpravu centrální části difuzoru. Tým se také hodně (více než by bylo zdrávo, jak se ukázalo později) věnoval vývoji svého F-kanálu.
Obecně je známo, že úpravy difuzoru jsou difuzoru jsou efektivnější cestou ke zvyšování přítlaku, protože s tím nesouvisí velké zvýšení odporu vzduchu. Díky F-kanálu mohou týmy na rovinkách dosahovat až o 7 km/hod vyšší maximální rychlost.
Zadní křídlo
Tým vyzkoušel svou prvotní verzi F-kanálu, ale v závodě ji nenasadil. Krom toho na křídle nebyly provedeny žádné změny.
Vertikální spoilery pod nosem, nová podlaha
Vertikální spoilery pod nosem byly přepracovány - nyní jsou více zahnuté ve spodní přední části, aby mohl vzduch hladčeji proudit uvnitř tunelu, který pro něj vytvářejí. Tato nová sada (od představení se jedná již o druhou úpravu) spolu s novou dvojitou podlahou pod nosem vylepšují proudění vzduchu směrem k nové centrální části difuzoru.
Podlaha pod nosem z Číny (vlevo) a před (Čínou vpravo)
Zadní část podlahyTým konečně použil otvory v zadní části podlahy, které předtím testoval v Sepangu. Podobné řešení používá McLaren již od počátku sezóny (párkrát ho nasazoval ho již loni). Cílem je přivádět více vzduchu do bočních částí difuzoru.
Ozubené okraje podlahy na vnitřní straně kol (oranžová šipka) pomáhají snížit turbulence, které zde vznikají, když se stýká proud vzduchu z pod podlahy s víry, které jsou vytvářeny rotací kol.
Výřezy v boční části podlahy u zadních kol - verze z Číny (vlevo) a předchozí verze (vpravo)
Detaily na boku podlahy
Nebylo to poprvé, co Ferrari experimentovalo s podlahou v zájmu zvýšení aerodynamické efektivity monopostu. Během únorových testů v Barceloně tým představil nové zvýšené okraje v přední části. Toto lemování brání úniku horní části vzduchu proudícího od deflektorů směrem ven z povrchu podlahy a jeho mísení se vzduchem proudícím pod šasi. Kontaktem těchto dvou proudů vzduchu totiž vznikají nežádoucí turbulence.
Pro snížení odporu, která tyto zvýšené okraje podlahy vytvářejí, obsahovala prvotní verze drobný výřez. Nově je tvar mnohem jednodušší a směrem k zádi se zvyšuje. Podlaha navíc směrem k zádi podél tohoto lemu také jemně stoupá, aby vzduch mírně stoupal a nedocházelo ke kontaktu s vrstvou vycházející z pod podlahy. Ideální by samozřejmě byly jakési záclony, které by uzavřely vzduch pod podlahou - to je ale v pravidlech zakázáno kvůli eliminování přísavného efektu.
Krom nového lemu změnu doznaly také bočnicové panely, na nichž přibyla drobná trojúhelníková ploutev ve spodní části. To vede ke snížení aerodynamického odporu díky tomu, že vytváří víry směřující k zadní části vozu.
Úpravy difuzoru
Uprostřed se objevil zaoblený horizontální prvek, který odděluje druhé a třetí patro difuzoru. Cílem je zvýšit množství vzduchu proudícího ze druhého patra. Navíc je více nakloněn a na okraji uprostřed rozšířen, aby nedocházelo k nežádoucímu mísení proudícího vzduchu mezi těmito dvěma patry. Výše zmíněné výřezy v podlaze pomáhají také zvýšit efektivitu difuzoru, resp. jeho bočních kanálů.
Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.