Dnes se podíváme na nejhoršího z nováčků - španělský tým HRT, pro který vyrobila vozy italská Dallara. Tým nemá potřebné finanční, technické ani lidské zdroje pro vývoj vozu, proto se F110 během prvních čtyř závodů příliš nezměnila.
Okruh v Bahrajnu byl místem, kde vůz HRT vyjet poprvé na trať. Kvůli finančním problémům se totiž španělský tým nemohl zúčastnit žádného z předsezónních testů. Pro monopost, piloty a další členy týmy byl Bahrajn křest ohněm. Ani jedno z aut nedojelo do cíle kvůli problémům se spolehlivostí a navíc byla jasně nejpomalejší ze všech týmu, znatelně ztráceli i na ostatní nováčky - Lotus a Virgin.
Změny od Bahrajnu po Čínu
1. Bahrajn: během tréninku tým zkoušel asymetrické klapky na zadním křídle, nakonec je však nepoužil.2. Austrálie: částečně uzavřené brzdové kanálky.3. Malajsie: odlišné zbarvení kaskády na předním křídle.4. Čína: testováno menší křidélko nesoucí kameru nad hlavou pilota, v závodě nepoužito.
HRT od závodu v Bahrajnu nepředstavilo krom asymetrických klapek zadního křídla žádná vylepšení svého vozu, veškeré úsilí totiž věnuje zvýšení spolehlivostí. Dalším problémem jsou omezené finanční zdroje a s tím související tahanice s Dallarou, která jím vůz F110 na zakázku vyrobila. Odmítá jej dále vyvíjet a vydat HRT potřebné podklady pro vlastní vývoj, zřejmě kvůli vzájemným finančním sporům.
Přední křídlo
V Bahrajnu nastoupili s modifikovaným křídlem, jehož hlavní profil byl zakončen Gurneyho klapkou, v závodě ho však nepoužili. V Malajsii se změnilo pouze zabarvení horního kaskádového profilu z červené na tmavě šedé.
Nos
Zde není nic nového, jen bych chtěl poukázat na některé charakteristické rysy vozu. Nos je vykrojený po vzoru loňského Red Bullu, obsahuje zvýšené okraje (3). V jeho přední části se nacházejí křidélka (2), která stabilizují proudění vzduchu. Ve špičce nosu je klasický otvor, který slouží ke chlazení kokpitu a elektroniky, která se v něm nachází.
Otvor pro přívod vzduchu (airbox)
Kamera nad airboxem
V Číně zkoušeli Španělé menší křidélko nesoucí kameru, v závodu jej však nepoužili.
Difuzor
HRT používá dvoupatrový difuzor, který vypadá ve srovnání s ostatními týmy dosti jednoduše. Jednoduchost nemusí nutně znamenat nižší rychlost a být na závadu, v případě HRT to však platí. Krom střední zóny je rozdělen dvěma vertikálními ploty, přičemž ten blíže středu je delší. Rozdělují spodní část na tři kanály.
Zadní křídlo
Drobné otvory v bočnici křídla (1 - zeleně) umožňují mechanikům snadněji nastavovat úhel zadního křídla a tudíž přítlak, který generuje. Podélné výřezy (2 - modře) v ní pomáhají snížit kladený odpor.
Přední brzdy
Tým použivá kotouče, třmeny i destičky společnosti Brembo, která v F1 zásobuje i ostatní týmy. Brzdové kanálky jsou obrovské, pro chlazení brzd bych řekl až předimenzované. V Austrálii částečně uzavřeli brzdové kanálky - rychlé a levné řešení, které pomáhá snížit aerodynamický odpor, pokud není třeba tak vysoké chladící kapacity a nemáte na vývoj menších kanálků. Stejnou (částečně uzavřenou) verzi použili i v Malajsii.
Malajsie
Čína
V Číně - nejchladnějším závodu sezóny - byly brzdové kanálky ještě více uzavřené - zůstal pouze malý otvor pro vstup vzduchu chladícího brzdy.
Zadní brzdy
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.