Renault přes jisté pochyby o jeho formu po změně majetkových podílů v závodním týmu podává stále velmi dobré výkony. Podíváme se, jak pracuje jeho vývojové oddělení prostřednictvím změn, které provedli na svém monopostu R30 mezi závody v Melbourne a v Šanghaji.
Renault v šampionátu konstruktérů okupuje se 46 body pátou příčku a prohlásil, že si brousí zuby na čtvrtý Mercedes, na nějž ztrácí bodů 14. Významně k tomu svými výkony přispěl Robert Kubica, jenž v Austrálii dokonce dojel druhý za Jensonem Buttonem na McLarenu. 6 bodů přidal v posledním závodu lepšící se Vitalij Petrov, když obsadil sedmé místo a poprvé bodoval.
Austrálie
Změny od Bahrajnu1. Nové přední křídlo2. V trénincích zkoušeny nové brzdové kanálky3. Přídavná křidélka na zádi4. Přepracovaný difuzor5. Noví sponzoři (nálepky): DIAC groupe RCI BangueRenault má velmi agresivní vývojový program a nové díly představuje v každém závodě. Rychlost vozu je slušná, týmu můžeme určitě nazvat nejlepším ze středu pole - občas dokonce prohání i Mercedesy. Snaží se i marketingové oddělení, které shání nové sponzory a peníze, které by měly zaručit další úspěchy.Přední křídlo v Austrálii
Verze z Austrálie vlevo, vpravo z Bahrajnu
Přepracované bočnice předního křídla obsahují nové vyšší a zakřivenější venkovní vertikální křidélko (1), která zasahuje až po horní kaskádu (vrchní přední profil). Ta je zakončena drobnější trojúhelníkovou bočnicí (3) místo předchozí čtvercové. Pod ní je navíc ještě venkovní drobná ploutev (3), která pomáhá zvýšit tlak vzduchu. Drobný vertikální prvek (4) usměrňující proudění vzduchu pod křídlem byl přesunut blíže ke středu křídla.
Všechny tyto změny mají za cíl odklonit tok vzduchu mimo přední kola, což vede ke snížení aerodynamického odporu.Zadní část
Uprostřed se nad zadní nárazovou strukturou objevilo křidélko (2); dvojice křidélek se objevila i nad brzdovými kanálky (1) - zvýšil se díky nim přítlak na zadních poloosách.
MalajsieZměny od Melbourne
1. Nový vertikální panel na bočnicích2. Přidány deflektory3. Otvory nad podlahou (žaluzie)4. Otvor před kokpitem, který slouží pouze pro jeho chlazení, používali pouze na Kubicově voze - v Sepangu však zmizel.
Deflektory
R30 neměla od slavnostního představení žádné deflektory, v Malajsii byly konečně na vůz přidány deflektory ve tvaru trojúhelníku.
Vertikální bočnicový panel
Nové panely se směrem k podlaze stáčejí dovnitř (k vozu).
Chlazení monopostu
V horkém Sepangu tým použil dodatečné žaluziové otvory nad podlahou. Odvod vzduchu byl zajištěn zejména v v těchto místech: 1. Otvor kolem výfuků 2. Otvor v kapotáži mezi zadními závěsy 3. Žaluzie nad podlahou
3 - Chladící otvory nad podlahou (žaluzie)
Černé krabičky naplněné oxidem uhličitým v pevném skupenství (často nazývaný suchý led, protože se odpařuje přímo z pevného skupenství, aniž by se předtím změnil v kapalné) pomáhaly chladit přední i zadní brzdy a motor přes průduchy, když stál monopost v garáži či na startovním roštu před startem.
Přední brzdy
Renault testoval nové přední chladící kanálky s prodlouženými křidélky. Na obrázku je starší verze, kterou nasadili do závodu.
Čína
Změny od Malajsie1. Upravené přední křídlo2. Testována nová podlaha (pro závod nepoužita)3. Žaluzie nad podlahou v chladnějším Sepangu nebyly použity
Přední křídlo
Verze z Číny vlevo, malajská vpravo
Došlo k prodloužení vnitřní spodní části bočnic - dochází k efektivnějšímu směrování většího objemu vzduchu pod křídlem poblíž bočnic.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.