Cosworth se po letech opět vrátil do Formule 1 jakožto dodavatel motorů. Jeho agregáty pohánějí monoposty čtyř týmů: HRT, Lotusu, Virginu a Williamsu. Podívejte se na některé zajímavé údaje, které zveřejnil.
Ventily kmitající tak rychle, jako křídla kolibříkaRychlost a přesnost pohybů ventilů, díky nimž do válců vstupují vzduch a palivo a naopak jimi odcházejí výfukové plyny, jsou klíčové pro sílu a výkonnost motoru Cosworth CA2010. Systém pneumatického zavírání ventilů umožňuje dosáhnout vysoké frekvence při udržení absolutní kontroly nad jejich pohybem. Při maximální rychlostí otáček motoru se každý válec otevře a zavře 150krát za vteřinu - což odpovídá rychlosti, jakou mává křídly nejrychlejší z kolibříků.
Přívod vzduchu - sání, které by vytvořilo 20 vysavačůPři maximální síle přijímá CA2010 vzduch takovou rychlostí, jakou by byl typický obývací pokoj vyprázdněn během 60 vteřin. Úkol, který by jeden vysavač zvládl za 20 minut. (Cosworth nicméně nedoporučuje používat CA2010 k vysávání koberců).
Písty - mnohem rychlejší než lidské okoRychlost pístů je samozřejmě úzce spojena s celkovým počtem otáček motoru za minutu. Při jeho maximální rychlosti urazí vzdálenost ve válci (39,75 mm) nahoru a dolů 300krát každou vteřinu, což představuje 1/30 doby, kterou trvá mrknutí lidskému oku. Písty za vteřinu urazí vzdálenost téměř 12 m.
Motory Cosworth CA2010 připraveny k přepravě
Kliková hřídel - rychlá a odolnáKlikovka Cosworthu CA2010, kterou je přenášena síla motoru do převodovky, se otočí až 18000krát za minutu. Během typického závodu, jakým je například Monza, se během každého kola otočí přibližně 22000krát, po 53 kolech, jež představují vzdálenost závodu, má za sebou neuvěřitelných 1,17 milionů otáček.
Kvůli tomu, že je omezen počet použitých motorů během sezóny bez penalizace na 8 kusů, musí podobný výkon podat kliková hřídel ještě nejméně dvakrát. Celkem musí tedy vydržet kolem 3,5 miliónů otáček, během nichž se do převodovky přenáší výkon o hodnotě 560 kW.
Pevnost ojnice - udrží těžký terénní vůzPři 18000 otáčkách za minutu musí každý píst překonat sílu 8600 G (o 8600krát překonat sílu zemské přitažlivosti) - to je 2000krát více než maximální síla, jež působí na monopost v zatáčkách či při brzdění. Zrychlení pístů vyvíjí na ojnici tlak o velikosti 2,5 tuny, což odpovídá hmotnosti Range Roveru.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.