Mnozí z vás si povšimli, že některé týmy mají uprostřed přední části vozu malý otvor. K čemu slouží? Jedná se o aerodynamický prvek?
Tento otvor uprostřed nosu používali během letošní sezóny týmy BrawnGP, Ferrari, McLaren, Red Bull, Toro Rosso (i když ti si ho často přelepovali) a Williams.
Tato dírka neplní absolutně žádnou aerodynamickou úlohu. K čemu je tedy dobrá? Pomáhá totiž snížit teplotu v kokpitu a díky ní se v něm piloti mohou cítit o něco lépe během velmi horkých závodů.
Nesmíme zapomínat, že teplota v kokpitu dosahuje někdy až 60 °C, proto je tento průduch jednou z mnoha věcí, které týmy vyvinuly, aby pomohly jezdcům.
K dalším vylepšení pro jezdce patří chladící vesta, jíž začali mnozí používat ke konci sezóny. Jedná se o dvouvrstvou textilní strukturu. Vnější vrstva nepropouští vzduch, vnitřní je naopak prodyšná, z tlakuvzdorného trojrozměrného rozpěrného materiálu.
Větráčky ve vnějších kapsách dovnitř vesty vhánějí vzduch přes otvor pro krk a rukávy, ten pak putuje vnitřní vrstvou kolem horní části těla a vychází ven ve spodní části skrz otvory v kapsách.
Chlazení vesty je tedy zajišťováno pouze vzduchem, nikoli ledem či gelem, jak je to u jiných chladicích systémů. Podporuje to vlastní termoregulační systém lidského těla, protože to se ochlazuje odpařováním vysoušeného potu.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.
Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.
Šéf Aston Martinu Andy Cowell přiznal, že nové aerodynamické zařízení týmu jim od svého spuštění výrazně rozšířilo obzory. Podle jeho slov poskytl nový větrný tunel cenné poznatky, které Aston Martin plánuje využít k vývoji rychlejšího a konkurenceschopnějšího monopostu.
Gabriel Bortoleto přiznal, že přechod z vítězství v šampionátech F2 a F3 na závodění na chvostu startovního pole Formule 1 pro něj představuje značnou výzvu.
Red Bull Racing se v roce 2026 chystá představit vlastní pohonné jednotky, které vyvinul ve spolupráci s Fordem. Šéf týmu Christian Horner je nadšený z tohoto kroku, i když si je vědom rizika, které s ním souvisí.
Lewis Hamilton čelí jednomu z nejtěžších období své kariéry, což potvrzuje i renomovaný novinář Mark Hughes. V Džiddě utrpěl pravděpodobně svou nejtvrdší porážku od týmového kolegy, což zdůrazňuje složitost jeho současné situace.
Zak Brown očekává, že mezi Norrisem a Piastrim může v budoucnu dojít ke střetu kvůli jejich ambicím. Zdůraznil však, že McLaren má jasná pravidla a silné vedení, aby podobné situace zvládl.
Isack Hadjar musel na cestě do Formule 1 překonat mnoho překážek, ale nyní, když dostal šanci, ji využívá naplno a zanechává silný dojem.
George Russell, pilot Mercedesu, je přesvědčen, že jeho tým je po pěti závodech v sezóně 2025 „mnohem blíže“ lídrovi šampionátu McLarenu, než se původně očekávalo. Podle Russella se Mercedesu podařilo výrazně zúžit rozdíl a teď už je zcela jasné, že McLaren není jediným tým, který má šanci na titul.
Bývalý pilot F1 Gijs van Lennep tvrdí, že Max Verstappen už dávno dokázal svou výjimečnost a není třeba čekat na konec jeho kariéry. Podle něj si Verstappen své místo mezi nejlepšími zasloužil už nyní.
Lewis Hamilton nezažívá ve Ferrari zrovna pohádkový příběh. Teď se k názoru Ralfa Schumachera přidal i bývalý jezdec Red Bullu, který se domnívá, že britský šampion by po sezoně 2025 mohl Formuli 1 definitivně opustit.
Carlos Sainz se stal oficiálním ambasadorem nadcházející Velké ceny Španělska, která se poprvé pojede v Madridu. Tímto krokem nejen posiluje svou pozici mezi domácími fanoušky, ale i pomáhá zvyšovat prestiž této nové městské Grand Prix.