Lewis Hamilton se rozpovídal pro oficiální web Formule 1.
Měly proměnlivé teploty trati vliv na kvalifikaci? Pomohly?
Lewis Hamilton: Ano, v kvalifikaci bylo rozhodně tepleji než ve 3. tréninku, takže odpoledne bylo opravdu horko. Zlepšilo se i vyvážení auta, čemuž jsem se musel po simulaci kvalifikace ze 3. tréninku přizpůsobit. Musím říct, že když bylo v kvalifikaci nejtepleji, nebylo to nejlepší [na konci kvalifikace, kdy se Hamilton už nedokázal zlepšit, ale výrazně se nezlepšili ani jeho soupeři - pozn. red.]. Naštěstí mi to pomohlo (smích).
Vypadalo to, že jste měl problém dát dohromady dobré kolo. Proč?
LH: Kvůli pneumatikám. Je problém je dostat do správné provozní teploty v každé části okruhu. I když jezdíme s maximálním přítlakem, kvůli nízkému tlaku vzduchu na pneumatiky působí nízké vertikální zatížení, takže se nezahřívají dostatečně rychle. Navíc se v průběhu kola zahřátí mění a tím se mění i vyvážení.
Získal jste díky dobrému startu v Austinu sebejistotu při rozjezdech?
LH: Je to průběžný proces. Už jsme se hodně zlepšili, ale stále na spoustě věcech pracujeme a do konce roku pracovat budeme.
Je to vaše desátá pole position v sezoně. Jste s tímto číslem spokojený?
LH: Jo! Kvalifikace pro mě nejsou tak špatné! (smích) Deset je dobré číslo. Také je zajímavé, jak se každý rok mění vaše silné a slabé stránky. To je důvod, proč je tento sport tak skvělý, vždy máte na čem pracovat!
Byl jste překvapený, že Nico Rosberg získal v kvalifikaci druhou pozici, když se ve 3. tréninku trápil?
LH: Abych byl upřímný, vůbec jsem se na svého týmového kolegu nesoustředil. Zaměřil jsem se na vlastní tempo. Spíše si myslím, že lidi byli překvapení tím, že ráno zaostával. Měl stejné nastavení auta jako já, očekával jsem, že se mi přiblíží. Potřeboval jen najít správné okno, kde bude auto fungovat - potom jsme oba na hranicích toho, co naše auto dokáže.
Do první zatáčky to je od startu daleko. Má pilot na druhé pozici výhodu ve větrném pytli za prvním autem?
LH: Ne, protože efekt větrného pytle je zde minimální. Minulý rok jsem za ním [Rosbergem na 1. místě - pozn. red.] byl nalepený a sotva jsem měl nějakou výhodu! Ten efekt je zde menší než na jiných okruzích, ale stejně tu je, takže budu muset všem ujet, aby toho nevyužili!
Red Bull je zde silný a jeho piloti mají pro start připraveni super-měkké pneumatiky...
LH: Myslím, že jim to dá výhodu tak tří metrů do první zatáčky, takže je zkrátka budeme muset hlídat.
Předjíždění je na trati v Mexiku těžké, takže ten, kdo vyjede jako první z první zatáčky, bude mít výhodu. Souhlasíte?
LH: Ano, předjíždění je zde ošemetné, pozice na trati je vším. Pokud chcete někoho předjet, musíte být o šest desetin sekundy rychlejší než on - podle mého odhadu. Jenže je obtížné toho dosáhnout. A já rozhodně nikomu nedám šanci, aby to otestoval!
Je pro vás Rosbergova pozice stěžejní při boji o titul.
LH: Ne, soustředím se jen na závod a nic jiného. Pokud vedu závod, je to to jediné, co mě zajímá.
Tento závod bude velmi těžké zvládat pneumatiky, aby tak pilot činil správně, musí mít dobrý jezdecký styl nebo cit pro pneumatiky?
LH: Obojí. Teplota se do pneumatik a ráfků dostává z brzd - takže si na to musíte dávat dobrý pozor. Není to tak jednoduché jako dřív.
Nico Rosberg a vy používáte stejné nastavení auta. Je to jen náhoda?
LH: V podstatě jsme začali se stejným nastavením, potom jsme dělali různé změny jinými směry a nastavili auto do podoby, která nám nejvíce vyhovovala. Někdy se Nico v autě cítil pohodlněji než já, a tak jsme auto nastavili podle něj a naopak. Myslím, že jsme oba dva našli dobré nastavení pro zítřejší závod - a to bude super pro fanoušky!
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.