Šéf Pirelli Paul Hembrey se vyjádřil o úzkém propojení vývoje ve světě motorsportu a běžných cestovních aut. Každým rokem se prý pomyslná hranice mezi těmito odvětvími zužuje...
Co vlastně dělá Pirelli v F1?"Chceme být ve Formuli 1, protože je to nejpopulárnější série v celém motorsportu a je považována za absolutní top. Pro nás, jakožto prestižního dodavatele, to tak dává velký smysl. Ani si nedovedete představit, jak moc jsme se posunuli od našeho vstupu do F1 v roce 2011."
Proč je tak složité dělat gumy speciálně pro vozy Formule 1?"Až do letoška to bylo velmi komplikované, jelikož jsme neměli možnost naše gumy řádně testovat. Vždy to bylo jen pár dní v roce, což samozřejmě není dostačující. Neměli jsme prostě strategický plán, který nám umožňoval spolupráci s nejlepšími jezdci a vozy.
Přestože všechna auta v F1 vypadají podobně, jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Navíc každý tým přistupuje k volbě pneumatik úplně jinak. Některá auta dokáží dostat gumy do požadované teploty moc brzy a pak musí balancovat na hraně. Jiné týmy mají vůbec problém gumy dostatečně zahřát."
Jak jste přistupovali k výrobě zcela nových pneumatik pro rok 2017, abyste se vyhnuli problémům z minulosti?"Letos byl požadavek trochu odlišný. Vedení po nás chce zlepšit výkonnost všech směsí. Máme také za úkol zlepšit časy na kolo zhruba o pět vteřin v porovnání s rokem 2015.
Nadále vedení F1 chce, aby gumy měly lepší jízdní vlastnosti, tak aby týmy všechny specifikace dobře seděly většině jezdců a jejich vozům. S nárůstem rychlosti konečně jezdci pocítí, že závodí a v zatáčkách to bude opravdová výzva."
Jak se spojení Pirelli a Formule 1 promítá do normálního světa cestovních aut?"Hlavním benefitem je lepší simulace, která se pojí s designem gum, konkrétně s designu samotné stavby pneumatiky. Používáme simulace k analýze nových modelů a jejich výkonu na autech různých značek. Je to stejné jako ve Formuli 1. Navíc vývoj pneumatik pro klasická auta se ubírá podobnou cestou- méně času na vývoj. Upřímně si myslím, že za deset let se všechny cestovní gumy budou vyvíjet úplně stejně jako gumy pro vozy formule 1. Spolupráce s F1 nám tak dává v tomto ohledu výhodu.
Používání simulace k vývoji také znamená, že opravdu na auto nasadíte gumy a vyzkoušíte to. Takto pak získáte optimální gumy a ušetříte navíc čas i peníze.
Naše spojení s F1 tak nabízí spoustu benefitů, které nám pomáhají posouvat technologii a její implementaci v běžném světě. Není to až tak o marketingu. Neřeknu vám, že F1 gumy můžete nasadit na cestovní auto a pojede rychleji, ale jsou tu aspekty, které můžeme srovnávat.
Podívejte se na dnešní auta, které mají i tisíc koní. Například La Ferrari či McLaren P1. Tyhle auta se pak výkonnostně dostávají na úroveň, kterou jste před pár lety mohli vidět v závodech GT. Dnes se svět běžných cestovních vozů přibližuje více a více motorsportu."
Lewis Hamilton zhodnotil velký balíček vylepšení Ferrari v Rakousku jako krok vpřed, ale nikoli zásadní průlom. Podle něj Scuderia stále ztrácí na nejlepší týmy, zejména v závodním tempu.
Odchod Christiana Hornera z Red Bullu překvapil jak fanoušky, tak celý paddock. Brzy se však objevily teorie, že za jeho náhlým koncem stojí vnitřní napětí uvnitř týmu.
Při jízdě s Ferrari F2008 na Goodwoodu si Felipe Massa neodpustil vtipnou poznámku o svém ztraceném titulu z roku 2008. I po letech tak připomněl kontroverzní finále sezony, které mu uniklo v posledních vteřinách závodu.
Výkonnostní propad Red Bullu s monopostem RB21 nabírá na obrátkách – po sérii nepřesvědčivých výsledků se tým propadl až na čtvrtou příčku Poháru konstruktérů.
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.