Renault Sport F1 na stránkách Lotusu popisuje, jak probíhají přípravy na závod v Indii a jak pracují na nových výfucích využívajících Coanda efektu.
Jak vypadal pracovní program mezi posledním závodem v Koreji a víkendovou velkou cenou Indie?Měli jsme běžný seznam věcí, které se po závodě dělají - včetně obvyklé závodní schůzky - a potom jsme se museli rozhodnout, co dál. Připravit doplňky motoru pro Indii a Abú Zabí. Udělali jsme také spoustu práce na simulacích, abychom vybrali ty nejlepší převodové poměry pro tento závod v souladu s dostupnými aerodynamickými balíky.
Mezitím jsme také kontrolovali čtyři motory, které budou použity během víkendu v Indii během tréninků a závodu. Navíc jsme odvedli velký kus práce na dynamometru a spoustu výpočtů v oddělení designu při simulacích mapování, abychom z Coanda výfuků dostali co nejvíce.
Museli jste něco změit, abyste se s novými výfuky vypořádali?Neexistuje žádná specifická změna co se mechanických procedur týče, kromě toho, že věnujeme více pozornosti částem kolem nového systému a to přesto, že to šlo díky skvělé práci v Enstone relativě dobře. Museli jsme provést pár specifických testů v Koreji, abychom vytvořili zcela nové mapy krouticího momentu a dokončili pár simulací které jsme uskutečnili ve Viry.
Požádali jsme Kimiho, aby udělal spoustu stopování motoru (od 8 000 do 18 000 ot/min) při různých pozicích škrticí klapky, abychom mohli vytvořit správné mapy krouticího momentu a mapy vstřikování pro kvalifikaci a závod. Budeme potřebovat více testování v Indii, abychom potvrdili platnost celé té práce, kterou jsme od Koreje udělali.
Od nových výfuků si Lotus slibuje zlepšení svých výkonů (foto: Lotus F1 Team)
Těšíme se na Indii. Tamější okruh má opravový mix zatáček, ale jeden z nejunikátnějších prvků je rovinka, která se v polovině lomí. Jak tohle ovlivňuje mapování motorů a přípravy?Odezva motoru na točivý moment musí být co nejblíže tomu, co požaduje pilot, bez ohledu na jakýkoliv stav motoru, na otáčky, zařazený rychlostní stupeň, pozici škrticích klapek či boční/vertikální přetížení. To zajistí, že pilot není překvapen extra tlakem, který by způsobil přílišné protáčení kol a nedostatek výkonu, který by ho stál čas.
Tuto práci obvykle nazýváme "mapování motorů", které začíná testováním na dynamometru během zimní přestávky a pokračuje závod po závodu, včetně volna mezi všemi tréninky. Zároveň však musíme brát v úvahu některé extrémní variace přetížení, abychom se ujistili, že nespadne tlak oleje. A dobrým příkladem toho efektu je vršek Le Raidillon ve Spa, kde je olej nadnášen a tlak paliva může klesnout když jedeme málo naložení. Druhý sektor zde v Indii vypadá podobně, benzín jde ze strany na stranu a téměř se nedotýká dna nádrže.
Problémem v Indii je také prach. Je něco, co proti tomu můžete dělat?Minulou sezonu jsme na motorech v pátek využili filtry ve stylu Dakar, protože okolní vzduch byl plný prachu, ale když jsme je vytáhli, zjistili jsme, že tam vlastně tolik písku nebylo. Proto jsme se rozhodli je nevyužít v kvalifikaci a závodě, abychom získali větší rychlost.
Lepší filtrace totiž znamená méně objemové účinnosti. Po závodě jsme byli s tím, jak to fungovalo, celkem spokojení. Vždy se můžeme uchýlit k extrému, když to bude nezbytné, ale v současné chvíli to neplánujeme.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.