Od dob svého dětství, kdy jezdíval na motokárách až po dnešní angažmá v Maranellu, byl jeho život spjat s Itálií. Své city k této zemi odkrývá v rozhovoru pro Gazzetta dello Sport.
Fernando, začneme v Monze roku 2010 – jen málokrát jsme tě viděli tak šťastného jako na stupních vítězů po závodě.„Tifosi u mých nohou, invaze na dráze…zvítězit je vždy něco krásného, v důležitých závodech ti to dodá navíc zvláštní pocit. Monza je důležitým závodem, nejen pro výsledek, ale především pro svou atmosféru. Zažívám něco naprosto zvláštního od chvíle, co jsem přistál na letišti, pak to pokračuje v hotelu, v restauraci…Monza je nadšená, když vidí bojovat Ferrari o vítězství.“
Tady jsi pochopil, co znamená závodit za „Il Cavallino“?„Ne, pouze jsem se ujistil o tom, co vidím každý den. Být pilotem Ferrari znamená prožívat svou změnu kariéry, získat větší podporu od fanoušků. Více tě respektují.“
Po roce se vracíš do Monzy. S jakými pocity?„Je to daleko těžší, ale stále pln emocí. Na titul už můžeme zapomenout, ale pořad je tu možnost získat druhé nebo třetí místo v šampionátu. Změnil se cíl, ale motivace ne. Vůle po vítězství zůstává, udělat to pro mechaniky, všichni mají své rodiny v hledišti. Pro celý tým je to jedinečný závod.“
Těžký rok jak pro „le Rosse“ (rudé), tak pro Rossiho (Valentino).„Vždy, když se mluví o Ferrari nebo o Rossim, jsou všichni příliš nároční. Pokud máte na svém kontě spousty titulů tak si všichni myslí, že Ferrari musí vítězit v každém závodě a to stejné platí i na Valentina. Ale sport je daleko komplikovanější než pouhá přání. A i když máme daleko víc bodů než v roce 2010, sezona je lepší než ta předešlá, situace v šampionátu je diametrálně odlišná.“
Jaké jsou Rossiho pocity v takové situaci?„Mluvím za nás oba: musíme být klidní a zlepšovat se tam kde to drhne. To jsou momenty, kdy je třeba více pracovat, více se soustředit, vložit do všeho své zkušenosti. Není tu prostor na myšlenky o špatných výsledcích, nebo zda být smutný či ne.“
Svět Ferrari z vnitřního pohledu je odlišný od toho, jaký jsi měl třeba před dvěma lety?„Ferrari je svět zdravé vášně. U jiných týmu lidé přicházejí do práce v 8 a odcházejí v 17 stejně jako v kanceláři nebo v obchodě. Tady je to jiné, přijdeš v osm a odcházíš až když je všechno hotové, trávíš hodiny s něčím, co miluješ. V tom je Ferrari jedinečné.“
Jaké máš vazby k Itálii?„Velkou část své kariéry jsem prožil právě v Itálii. Přišel jsem sem, když mi bylo 13 let, závodil jsem tu na motokárách. Ve formuli 1 jsem debutoval s Minardi, které mělo sídlo ve Faenze, v Renaultu jsem byl s Flaviem (Briatore), v každém týmu jsou italští kuchaři a fyzioterapeuti. Takže jsem nebyl jediný rok bez kontaktu s Italií. To tě vždy nějak poznamená, když jsi 24 hodin denně v jiné kultuře, poznamená to tvou práci i život. Pokud v jiných zemích mluvíme o práci, tady je to vždy vášeň. Pracuje se ti daleko lépe.“
Cítíš se být trochu Italem?„Určitě. Jsem Španěl, ale nemyslím si, že bych přemýšlel nebo pracoval jinak než vy. Při závodech nebo nastavování vozu přemýšlím v italštině, a někdy i do radia mluvím v italštině. Doma pak, když vysvětluji něco svému otci, nejsem schopný mu to říct španělskými slovy.“
Tvoje první cesta do Itálie?„Bylo mi 11 a jeli jsme se podívat na kamaráda, který závodil na motokáře v Mistrovství Evropy. Bylo to v roce 1992 a tenkrát zvítězil Pantano.“
Itálie z pohledu Španěla? „Místo kde je pořád nějaký zmatek. Ale takový ten roztomilý zmatek, bez nějakých větších problémů. Sympatičtí, milí a otevření lidé, bez přehnaného smyslu pro pořádek.“
I když jsi byl soupeřem Ferrari, nebyl jsi nikdy nenáviděn.„Tak třeba v roce 2006, když jsem soupeřil se Schumacherem, nebo v roce 2007, kdy jsem jezdil za McLaren, tak to jsem moc oblíbený nebyl. Ale myslím, že mě uznávali.“
Povídejme si o Italech, kteří ovlivnili tvou kariéru: Giancarlo Minardi.„První šéf ve formuli 1 je vždy hodně důležitý. Přicházíš z nižších tříd a jsi postaven před obrovskou stáj, kde pracuje přes 500 lidí. Giancarlo byl vždy hodně blízko pilotům, upevňoval v tobě sebedůvěru, znal závody. Moc mi pomohl.“
Flavio Briatore.„Můj největší krok v kariéře jsem udělal díky jemu, dal mi vůz, se kterým jsem mohl vítězit jak v závodech, tak v šampionátu. Bez Flavia by to bylo nemožné. Důvěřoval mi a zároveň tím hodně riskoval, pro oba to skončilo dobře. Prožili jsme spolu fantastická léta.“
Luca di Montezemolo.„Velice inteligentní člověk. Není snadné řídit tým jako je Ferrari, udržet ho jednotný, vytvořit rodinnou atmosféru se všemi lidmi. Úspěch Ferrari je díky člověku, který řídí celou skupinu a umí jí skvěle spravovat.“
Fabrizio Borra, tvůj fyzioterapeut. Náš vztah trvá víc jak deset let. A s člověkem, se kterým trávíš 24 hodin, si vytvoříš silné pouto přátelství. Je to psycholog, který tě dokáže povzbudit v těžkých momentech, mám k němu důvěru. Má jednu vadu, na kole je děsně pomalý. Je příliš těžký.“
Maranello, jak ho vidíš?„Zvláštní městečko. Není tu mnoho zajímavých věcí, ale má své kouzlo.“
Dovolená v Itálii.„V Madonně di Campiglio, v lednu. Je to překrásné místo. Mám rad moře, ale miluji hory.“
Dokázal bys žít v Itálii?„Ano. Nemyslím, že by to bylo až tak odlišné od Španělska, kultura se mi líbí, také jídlo je tu fantastické, skvělé klimatické podmínky, životní standard je tu vysoký. Nechybělo by mi nic.“
Co italština?„Pravda je, že italsky neumím psát. Dělám spousty chyb, hlavně ve zdvojených souhláskách a taky nevím kde psát H.“
Co si slibuješ od Monzy?„Budeme se hodně soustředit na to, abychom ze sebe vydali maximum, budeme mít agresivní přístup v tažení za vítězstvím. Jsou závody, kde můžeme být spokojení s druhým místem, v Monze lepší ztratit pozici ve snaze získat vítězství než se o to vůbec nepokusit.“
A od roku 2012?„Chceme vítězit hned od začátku. Máme závěr sezony a celou zimu, abychom se připravili a začali v lepším stylu.“
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.
Před Velkou cenou Miami se jezdci představili v netradičním průvodu, kde místo běžných vozů usedli do plně pojízdných formulí postavených z LEGO kostek. Hravá kombinace motorsportu a ikonické stavebnice nadchla fanoušky i média a stylově odstartovala závodní víkend.
Tým Andrey Stelly vstupoval do nové sezóny s tlakem šampiona – a s otázkou, zda si postavení lídra udrží.
Tým Alpine podle zákulisních informací řeší možnou jezdeckou rošádu – hned po nadcházející Velké ceně Emilia Romagna by mohl Jacka Doohana nahradit argentinský talent Franco Colapinto.