Tým HRT koupil dva týdny před zahájením sezony. Malíř, sběratel Dalího a Botera, bibliofil a sportovec.
Tmavé oči, prošedivělé vlasy, dobrácký obličej, který rozděluje knír. Veselý a otevřený, tak by se dal vyjádřit jeho charakter. Ramon Carabante de la Plaza perfektně ztvárňuje španělského „hombre“. Podnikatel, narozený před padesáti osmi lety, vstoupil do formule 1 jako poslední, myšleno chronologicky. Ve skutečnosti ho povolal sám Bernie Ecclestone, aby zachránil tým Campos, který již před samým začátkem umíral.Bernie, ho v této situaci nenechal samotného, poskytl mu Colina Kollese, rumunského němce, který má bohaté zkušenosti z F3, ale také byl v různých fázích a rolích, jako pokračovatel týmu Jordan: od Midlandu, přes Spyker až po Force India. Kolles a lidé kolem něj mají základnu v Německém Gredingu, kde se připravují závodní vozy Audi 4 pro DTM a dva prototypy Audi R10 Tdi pro Le Mans sérii. Podřilo se jim nemožné, téměř zázrak, převzali skomírající tým a během dvou týdnu se přeorganizovali na Hispania Racing a regurélně se prezentovat do prvního závodu nové sezony.
A nejen to, Carabante může v paddocku počítat i s pomocí od svých přátel, Fernanda Alonsa a jeho manažera, Luise Garcii Abadea. „Já i Fernando budeme samozřejmě rádi, pokud budeme moci Ramonovi poskytnout nějakou tu radu jak se pohybovat v tomto prostředí,“ prohlásil Luis Garcia.Signor Carabantes, co vás přivedlo do formule 1?„Řekněme, že všechno se narodilo z přátelství k Berniemu a také, protože jsem vytušil dobrý projekt“.Nemáte strach, že ztrácíte čas a peníze?„Na začátku to bylo velmi jasné, ale neztrácím naději. Až do teď nebyl čas na oslovení sponzorů“.
V současnosti jste „Popelkou“ mezi týmy, kam si myslíte, že to dotáhnete?„Především je naším prvořadým úkolem, tříleté účinkováni ve formuli 1. Jsme v počáteční fázi projektu. Být na samém chvostu je asi přirozené, nikdo nevstoupil do formule 1 jako okamžitý vítěz“.Cíl letošního roku?„Být nejlepší mezi nováčky“.Kolik lidí se účastní tohoto projektu?„Ve Španělsku 15 – 16, v Německu jich máme kolem šedesáti“.Prezentace vašeho vozu i pilotů proběhla v Murciu, ale sídlo týmu je v Německu…„V Murcii musíme ještě všechno vybudovat a pak z pohledu logistiky je Německo strategické, protože je v srdci Evropy a blíže autodromům. Myslím, že i když dokončíme španělskou pobočku, necháme si tu operační základnu“.Logo Murcie, je již součástí vašeho monopostu.„Region se podílí na financování, máme spolu tříletý kontrakt, který nám zaručuje tří miliony eur ročně“.
Mezi piloty se objevilo jméno Chandhok, proč jste si ho vybrali?„Měli jsme jen ty nejlepší reference a zjistili jsme, že je to výborný chlapec. A pak velice nás zajímá a je pro nás důležitý indický trh. Nesmíme opomenout, že se tam příští rok pojede Velká cena“.
Co si myslíte o synovci Ayrtona?„Je to jeho první rok ve formuli 1, roste, jsme spokojení“.Kontaktovali jste Carlose Sainze, sledujete tak kariéru jeho syna (Carlos jr.), který závodí ve formuli BMW. Máte v úmyslu vytvořit odrazový můstek pro španělské piloty?„Ano, věřím, že je vhodný okamžik, protože nikdy neměla španělská škola ve formuli 1 tolik pilotů: Alonso, Alguersuari, de la Rosa, Gené, který testuje pro Ferrari a byl tu i Soucek ve Virginu“.Váš životopis prozrazuje, že od svých 18 let řídíte společnost s 800 zaměstnanci.„Začínal jsem prodejem ovoce v Andalusii na trzích, jahody a melouny. Nakonec jsme exportovali 8 milionů kil, před pěti lety jsem všechno prodal“.A nyní? „Mám 35 společností s 200 – 250 zaměstnanci, které se specializují na finanční trh, reality a výzkum v medicíně. Mým společníkem je Miguel Boyer. V roce 2009, jsme fakturovali 650 milionů eur, letos to bude okolo 500 milionů, ale před krizí to bylo mezi 800 a 900 miliony“.A vaše hobby?„Sbírám knihy a obrazy. Vášeň pro malířství jsem zdědil po mé matce a dědovi, oba vítečně malovali. Mám sbírku obrazů Botera a Daliho a některých dalších malířů“.A knihy?„To je moje opravdová vášeň. Mám pěknou knihovnu, která obsahuje 60 tisíc svazků. Sbírám prvotisky, mám řadu originálů, jsou dost drahé, jeden přijde tak na 60 tisíc eur“.A kde je máte?„Pohybuji se mezi Murciou a Madridem. Knihovnu mám v Murciu, kde mám dům o ploše 3000 čtverečních metrů. Knihovna zabírá dvě patra. Mám tu i pozemky o ploše 12 milionu čtverečních metrů, chovám koně a pěstuji vinnou révu“.Jste i prezidentem basketbalového týmu v Murciu.„Ano od prosince. Musel jsem udělat podobné rozhodnutí jako teď ve formuli 1, buď ho koupím nebo zanikne“.
Lewis Hamilton znovu neudržel emoce za volantem. Ve Velké ceně Miami si během závodu ostře vyjel do svého inženýra a další napjatá komunikace u Ferrari nenechala nikoho na pochybách, že atmosféra v týmu je vše jen ne klidná. Po závodě ale britský jezdec otočil: „Nemyslel jsem to vážně.“
Australský talent Oscar Piastri si v Miami připsal třetí vítězství v řadě a potvrdil skvělou formu, když opět předvedl suverénní výkon a nenechal nikoho na pochybách, kdo momentálně udává tempo ve Formuli 1.
Kvalifikace na Velkou cenu Miami skončila pro Ferrari fiaskem. Charles Leclerc obsadil až osmé místo, jeho týmový kolega Lewis Hamilton skončil dokonce dvanáctý. „Byl jsem spokojený se svým kolem, ale výsledek je zklamáním. Prostě nejsme dost rychlí,“ hodnotil Leclerc situaci otevřeně.
Max Verstappen vstoupil do víkendu Velké ceny Miami jako čerstvý otec, ale na trati nijak nepolevil. Po narození dcery Lily si bez zaváhání dojel pro pole position a dal jasnou odpověď na debaty, zda ho otcovství může zpomalit.
Max Verstappen ovládl kvalifikaci na Velkou cenu Miami 2025 a zajistil si start z prvního místa. Nizozemský jezdec Red Bullu stanovil nový traťový rekord a po závodě mluvil o hledání limitů. Lewis Hamilton z Ferrari označil svou kvalifikaci za zklamání, Lando Norris se smířil s druhým místem a Andrea Kimi Antonelli ocenil svůj návrat po sprintu. Ferrari zůstává pozadu a šéf týmu Frederic Vasseur přiznal chyby.
Max Verstappen si v Miami zajistil pole position, když porazil McLareny i přes tlak po neúspěšném sprintu. Lando Norris chyboval v zatáčce 17, což ho stálo první místo, a Kimi Antonelli překvapil třetím místem; Lewis Hamilton do Q3 nepostoupil.
Andrea Kimi Antonelli měl sprint v Miami rozjetý nadějně, ale místo senzace přišlo tvrdé probuzení. Po startu z pole position rychle ztratil vedení a nakonec dojel až čtvrtý. V čele se mezitím přetahovali piloti McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris, který si nakonec dojel pro vítězství. tragédii prožil i tým Ferrari.
Toto Wolff se zastal Lewise Hamiltona po jeho vlažném startu ve Ferrari. Podle šéfa Mercedesu neztratil britský pilot nic ze své výjimečnosti – jen prochází přirozeným procesem adaptace na nový tým a nové výzvy.
Max Verstappen přijel do Miami se zprávou o čerstvě narozené dceři Lilly a vylepšeným vozem RB21. Na víkendové Velké ceně tak čelí nejen novým výzvám na trati, ale i těm rodičovským – a zvládá je s úsměvem i pomocí špičkové techniky.
Tým Alpine zatím v letošní sezoně formule 1 zůstával v oblasti technických vylepšení výrazně pozadu. Před Velkou cenou Miami se ale v boxech objevil pozoruhodný detail – dvě různé konfigurace přídě a předního křídla, které mohou naznačovat možné změny v aerodynamickém přístupu stáje.
Teprve osmnáctiletý Kimi Antonelli šokoval svět formule 1, když si v Miami vyjel první místo na startu sprintu – a dočkal se gratulace od samotného Lewise Hamiltona. Mladý Ital tak zazářil jako největší překvapení dosavadní sezony.
Mladý talent Kimi Antonelli z Mercedesu zazářil v kvalifikaci na sprintový závod Velké ceny Miami, když v dramatickém finiši překonal lídra šampionátu Oscara Piastriho a vybojoval si pole position.