Nevypadá bojovně, má slabý hlas, ale umí tvrdě vyjednávat a jde si za svým. I proto se jako šéf týmu úspěšně pohybuje ve světě F1 již více než čtyřicet let. Bezpochyby také patří k nejoblíbenějším a nejuznávanějším osobnostem v paddocku Formule 1. Sir Frank Williams si ve svém životě několikrát sáhl na dno, avšak nikdy se nevzdal.
Frank Owen Garbatt Williams je synem válečného pilota RAF a učitelky ve zvláštní škole. Vychovali jej však prarodiče a po rozchodu rodičů, byl poslán na školu do Skotska. Bylo mu tehdy sedm let a brzy se tak musel naučit samostatnosti.
Již od dětství se zajímal o rychlá auta. Osudnou se mu stala jízda v Jaguáru XK015. Od té chvíle si jej motorsport zcela získal. Vyzkoušel si i dráhu závodníka, avšak poměrně brzy se rozhodl, že tuto kariéru ukončí a bude se věnovat obchodní stránce světa rychlých kol.
Stal se zakladatelem a šéfem týmu Williams, se kterým v osmdesátých a devadesátých letech zažil úspěšnou éru s devíti tituly v poháru konstruktérů a sedmi mistry světa. Nezažil však jen hezké chvíle. Mnohokrát prokázal, že je velký bojovník a že se umí odrazit ze dna.
Sir Frank Williams při závodě v Austinu (foto: Williams F1 Team)
Ztráta příteleJeho velkým kamarádem se stal Piers Courage, talentovaný závodník z bohaté britské rodiny se kterým sdílel londýnský byt.
"Byl to velký gentleman. Dnes už na takové myslím nenarazíte. Měl dobré zázemí, vystudoval ty správné školy. Byl okouzlující, velmi zábavý a neuvěřitelně vtipný. Byl i talentovaný a dobrý závodník. Nevím, zda by byl tak dobrý jako Jackie Stewart. Nedostal tu šanci," popsal pro LiZER Motorsports svého dobrého přítele, který zahynul při nehodě na okruhu v Zandvoortu v roce 1970.
Tehdy sedmadvacetiletý Williams osamoceně a nevěřícně ještě dlouhou dobu po nehodě postával na okraji tratě. Přestože to pro něj byla velká osobní ztráta, nijak to prý neovlivnilo jeho přístup k závodění v F1.
8. 3. 1986Ten den, jak sám vždy upozorňuje, řídil příliš rychle vůz Ford Sierra z orkuhu Paula Ricarda na letiště Nice ve Francii. Ztratil však nad autem kontrolu a to se několikrát neovladatelně otočilo. Od té doby je upoután na invalidní vozík. Paradoxem je, že jeho spolujezdec, novinář Peter Windsor, utrpěl jen lehká zranění.
Sir Frank Williams za volantem (foto: Williams F1 Team)
"Život musí jít dál. Byl jsem schopen pokračovat v práci, kterou jsem do té doby dělal. To by pravděpodobně nebylo možné, pokud bych byl něčí zaměstnanec. Celkově to bylo v mnohém užitečné období," odpověděl například na otázku, jak ona nehoda ovlivnila jeho život.
"Mohu hýbat krkem a rameny a mám bicepsy, ale tím to končí. Nemám žádný triceps a moje prsty jsou dost rozbité. Dýchá se mi dobře, vzhledem k okolnostem. Za posledních 25 let jsem měl jen jeden den volna, když jsem dostal chřipku," popsal svůj stav pro suchgoodsports.co.uk. I to ukazuje, že Franka Williamse jen tak něco nezastaví.
Smrt Ayrtona SennyCo se opravdu stalo 1. 5. 1994 v zatáčce Tamburello dodnes není jasné a s největší pravděpodobností se to už ani nikdy nedozvíme. Smrt Ayrtona Senny pro Franka Williamse znamenala ztrátu dalšího přítele. Byl navíc postaven i před soud (stejně jako další lidé z vedení týmu - Head, Frank, či Newey) za neúmyslné zabití. Soud byl ukončen až v roce 2005 a nikdo nebyl shledán vinným.
V rozhovoru pro BBC však přiznal, že do určité míry vinu cítí, protože to byl jeho tým a jeho jméno, které bylo na voze. "Nedali jsme mu vůz, který chtěl a nechali jsme ho na holičkách," dodal také.
"Nejsmutnější bylo jej ztratit. Ale další věcí je, že jsme přišli o podívanou dvou špičkových pilotů - Senny a Schumachera. Jaké by to byly závody!"
Říkejte mi SirePsal se rok 1999 a Frank Williams se stal prvním šéfem týmu F1, který byl pasován královnou na Sira. Toto ocenění získal za své služby britskému motorsportu.
Od Maldonada dostal Willliams krásný dárek k narozeninám (foto: Williams F1 Team)
Letos oslavil Sir Frank Williams sedmdesáté narozeniny. A Pastor Maldonado mu k nim nadělil krásný dárek - první vítězství jeho týmu po osmi letech. A i když je F1 silně soutěživá, v paddocku v Barceloně snad nebyl nikdo, kdo by to Williamsu/Williamsovi nepřál.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.