Murray Walker strávil v televizním studiu komentováním závodů více než 53 let a na tuto práci nezanevřel ani po svém oficiálním odchodu. Je pravým motocyklovým a automobilovým nadšencem. Svět F1 považuje za svůj domov a v Británii ho lidé dodnes milují a obdivují.
Narodil se do motoristické rodiny v Birminghamu. Jeho otec byl závodník na motocyklech. Po skončení druhé světové války, ve které se Murray připojil k tankovému oddílu, šel v otcových stopách a začal také závodit na motorce. "Nebyl jsem však dost dobrý, abych uspokojil sám sebe," vzpomíná pro BBC Walker. A tak o světě rychlých kol začal mluvit.
První závod F1, který spolukomentoval byla Velká cena Británie v roce 1949. A Murray se poté později připojil ke svému otci, který tou dobou také komentoval. Začínal však u svých oblíbených motorek, například Isle of Man TT či rallycross.
V říjnu oslaví 89. narozeniny. Dodnes však příležitostně vypomáhá s komentářem týmu BBC. Jak sám Walker uvedl, hodně lidí mu říká, že by měl relaxovat a odpočinout si, on však prý mimo jiné nenávidí především jednu věc - nicnedělání.
Jeho styl je legendární a dokáže vás se židle zvednout i při relativně nudném závodě. Pomáhal mu k tomu jeho dramatický a dráždivý hlas. "Udělal celý svět formule 1 ještě zajímavějším, než vlastně ve skutečnosti je," usmívá se David Couthard a Jake Humphrey (moderátor F1) se smíchem dodává, že mít jeho práci není záviděníhodné, protože vždy budete srovnávaní s legendou, jakou je právě Walker.
Po celou dobu svého působení v TV Walker vždy komentoval ve stoje. A důsledkem toho byl schopen využít nejen svůj hlas, ale rovnou celé tělo. Slavný je start závodů v jeho podání : Jedno světlo, druhé světlo, třetí světlo, čtvrté světlo, páté světlo a teď jedeme, jedeme, jedeme!!!"
Start Velké ceny Austrálie 2005 (foto: Panasonic Toyota Racing)
Neméně slavná byla éra jeho spolupráce s mistrem světa z roku 1976 Jamesem Huntem, která trvala třináct let. Ačkoliv nebyli zrovna přátelé, Walkerův osobitý popis dění na trati a Huntovi osobní a hluboké vědomosti sklízely u diváků velký úspěch.
V komentátorském stanovišti však mnohdy probíhaly boje o mikrofon. "Ne vždy jsem poslouchal producenty, ale v boxu jsem byl zkrátka posedlý tím, co jsem dělal," popisuje Walker.
V dokumentu o své osobě například Walker přiznal, že Huntovi nikdy nedával k nahlédnutí své poznámky, naopak je různě zakrýval. "Stydím se za to, ale můj přístup byl takový, že jsem při práci na všech těch poznámkách potil krev a nevěděl jsem, proč by z nich měl lenoch a pohodář jako James Hunt profitovat," vzpomíná.
Prožil život v okouzlujícím světě bohatství, krásy a rychlosti. To byla však jen jedna část, Walker měl i rodinný život, další práci v reklamě a spousta času strávil také na cestách. Byl zkrátka vždy velmi zaneprázdněný člověk.
Sbírka takzvaných murraismů (zdroj: Youtube)
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.
George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
Lewis Hamilton odjížděl z Bahrajnu s pocitem, že začíná chápat, jak nový vůz Ferrari nejlépe funguje. Do Saúdské Arábie tak míří s nadějí, že se mu podaří své poznatky proměnit v lepší výsledek.
Charles Leclerc přirovnal trápení Ferrari při Velké ceně Bahrajnu k "efektu sněhové koule", potíže se podle něj nabalovaly jedna na druhou. Stěžoval si především na nedostatek přilnavosti a přítlaku, což výrazně ovlivnilo výkonnost monopostu.
Oscar Piastri zazářil v Bahrajnu a vítězstvím v dramatickém závodě formule 1 zdramatizoval boj o titul – na týmového kolegu Landa Norrise ztrácí už jen tři body.
Po dominantním závodě v Japonsku prožívá zatím Max Verstappen v Bahrajnu nečekaný zlom – místo suverénního tempa čelil náhlému propadu formy a zcela jiné realitě.
Po zklamání v kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu, kde Lando Norris skončil až na 6. místě, šéf McLarenu Andrea Stella vyjádřil plnou podporu svému jezdci.
Po vítězství v Bahrajnu přiznal Max Verstappen, že Red Bull momentálně ztrácí na McLaren zhruba půl sekundy na kolo a trápí se s vyvážením i přilnavostí vozu. Přesto zůstává klidný a místo paniky spoléhá na očekávaný balík vylepšení, který dorazí až v Imole.
Na přilbě legendy F1 Sira Jackieho Stewarta přibylo další slavné jméno, mezi podpisy, které ji zdobí, nechybí ani iniciály Michaela Schumachera. Unikátní helma, podepsaná řadou osobností motorsportu, půjde do dražby a výtěžek poputuje na dobročinné účely.