Christian Horner a ředitel automobilky Renault se rozpovídali o faktorech, které jsou zásadní pro dohnání ztráty na Mercedes. Základem prý bude stáhnout výkonnostní ztrátu pohonné jednotky na tři procenta.
Poslední tři roky byly ve Formuli 1 představením dvou mužů jezdících ve stejném monopostu. Mercedes utekl konkurenci a v éře hybridních šestiválců doposud nenašel výraznějšího soupeře.
Na druhou stranu je vidět, že v průběhu let ostatní týmy - jmenovitě Ferrari a Red Bull - byly schopni ztrátu asymptoticky stahovat a koncem loňské sezóny Red bull ztrácel na Mercedes "jen" nějaké tři desetinky.
Rok 2017 navíc přinese změny v podobě širších pneumatik a obou křídel, které by měly zase o něco více podtrhnout důležitost aerodynamiky vozů a teoreticky by výkonnostní deficit mohl být částečně zameten pod koberec. Na druhou stranu je tu i protinázor, který se opírá o myšlenku, že robustnější vozy budou potřebovat pořádně silný motor, a tím pádem lepší motor bude pořád enormní výhodou.
Na tuto zásadní otázku, která je jedním z hlavních témat letošní zimy, zatím nikdo nenašel jasnou odpověď a počítačové propočty se od reality mohou značně lišit. Testy v Barceloně možná něco málo napoví, ale hádanku rozlouskne až závod v Melbourne a následující velké ceny, kdy týmy budou intenzivně využívat balíčky s vylepšeními.
Zásadní tři procentaVýkonnostní rozdíl mezi monopostem stáje rakouského nápojového gigantu a Stříbrnými šípy byl v loňské sezóně 45 koní, tedy něco málo přes 5 %. Pokud Renault dokáže tento rozdíl stáhnout na 3 %, tak šéf Red Bullu, Christian Horner, věří, že jeho stáj bude schopna konkurovat německé automobilce.
"Myslím si, že když se dostaneme na rozdíl tří procent, tolik jsme totiž ztráceli v době osmiválců, tak může začít lov. Pokud vše půjde dobře, tak se na tyto čísla snad dostaneme," řekl Horner pro Motorsport.
Situaci také okomentoval generální ředitel Renaultu Cyril Abiteboul: "Jsou to vzrušující časy pro všechny ve Formuli 1. Pokud bychom loni ztráceli pouhé tři procenta, tak bychom na tom byli lépe, ale nejsem si jist, že by to na boj o titul stačilo. Víme, kam se chceme dostat a dáváme vše do toho, abychom měli nejlepší pohonnou jednotku startovního pole. Nechceme ztrácet ani procento, chceme mít tu nejlepší. Máme teď spoustu nápadů a technologických konceptů, které nám v budoucnu mohou pomoci dostat se před Mercedes."
Další klíčové faktory úspěchuS úspěchem Mercedesu je spojován i jejich dodavatel pohonných hmot - společnost Petronas. Red Bull pro letošek k sobě přetáhl Exxon/Mobil, který dlouhá léta zásoboval McLaren. Samotná tovární stáj Renaultu pak pro sezónu 2017 sáhla po BP/Castrol, kterým nahradí Total (stejně jako u Red Bullu).
"Zkoumali jsme všechny možné faktory současné formy Mercedesu a mezi tím vším jsou i ingredience, kterých jsme si dříve nevšímali. Petronas je jednou z nich - jak z čistě technické stránky, tak i z té komerční a marketingové.
Petronas je naprosto oddán Formuli 1, plně se na ni soustředí, což znamená, že mají špičkové produkty a navíc jsou ochotni tým podporovat finančně, takže si tým může dovolit skvělé zaměstnance a piloty.
Změna dodavatele je risk, ale dle mého názoru se to vyplatí. Pokud chcete uspět, musíte podstupovat rizika," řekl generální ředitel francouzské automobilky.
Na otázku, zda by nebylo lepší mít stejné dodavatele pro Renault i Red Bull, Abiteboul odpověděl: "Já vždy preferuji jednoduchost, už tak je vše dost složité, takže by bylo lepší mít jen jednoho dodavatele, ale jak historie ukázala, tak je tu celá řada případů, kdy to nijak výkony neovlivnilo.
Navíc bych řekl, že dva rozdílní dodavatelé vytváří konkurence a ta vede ke kreativitě. Stejné to je u nás, když dodáváme motory na zakázku. Red Bull je pro nás velkou inspirací a měřítko úspěchu."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.