Sedmatřicetiletý Scott Speed, rodák ze Spojených států amerických, měl solidně nastartovanou kariéru. V roce 2006 začal jezdit ve Formuli 1, kde předtím třináct let žádný Američan nejezdil. Asi nemusím vysvětlovat, že to pro Formuli 1 mělo za následek zvednutí sledovanosti a přitáhnutí nových amerických sponzorů. Po deseti závodech v roce 2007 však z Formule 1 zmizel. Co se s ním stalo?
Co se motorsportu týče, pak v Americe je ho spousta. Z velkých sérií tu je NASCAR, IndyCar a IMSA. Navíc je tu hromada soutěží menších. I přesto, že má Amerika hodně pilotů, ti se ve Formuli 1 neobjevují. Posledním Američanem ve Formuli 1 byl Alexander Rossi v roce 2015, který ani jednou nedojel na bodovaném místě. Rossi se však zúčastnil pouze poloviny sezóny. Celou naposledy absolvoval právě Scott Speed.
Jak tomu bývá, Speed začal závodit na motokárách. Následoval přesun do Formule Russell series. Byl rychlý, měl ambice a byl Red Bullem vybrán do programu pro mladé americké nadějné jezdce. Díky tomu se dostal do britské Formule 3. Samotný šéf týmu Red Bullu ve Formuli 1 Christian Horner o něm prohlásil, že je novou vlnou amerického talentu, který přichází. Speed byl jediným ze čtyř členů tohoto výběru, který se nakonec do Formule 1 podíval.
Co se jeho účinkování v britské Formuli 3 v roce 2003 týče, tak se mu na rozdíl od týmového kolegy vůbec nedařilo. Speed onemocněl, a vrátil se domů, aby podstoupil léčbu. V roce 2004 se vrátil do Evropy, závodil ve Formuli Renault a celé sezóně dominoval. Přestoupil pak do série GP2, kde se v roce 2005 umístil celkově třetí. Před ním byl jen Nico Rosberg a Heikki Kovalainen.
Red Bull koupil Minardi, stáj přejmenoval na Toro Rosso a v roce 2016 Speed usedl za volant monopostu F1. Jeho týmovým kolegou se stal Vitantonio Liuzzi. A jak se Speedovi tato debutová sezóna vydařila? Příliš ne. Ani jednou nedosáhl na body a skončil jako poslední, pokud jsou do pořadí počítáni pouze jezdci, kteří odjezdili celou sezónu. Hned ve třetím závodě však Speed dojel osmý a měl brát body, avšak ukázalo se, že předjížděl při žlutých vlajkách, a tak byl odsunut na deváté nebodované místo, které bylo nakonec jeho nejlepším umístěním v sezóně. Scott to těžce nesl, a za nadávání si vysloužil pokutu ve výši pěti tisíc amerických dolarů. Jeho týmový kolega Liuzzi na tom nebyl o nic lépe. Celkově skončil o jedno umístění výše, protože v sezóně získal jeden bod v GP USA.
I přes nepříliš přesvědčivé výsledky dostal Speed ještě šanci i v sezóně 2007, ale jen do její poloviny. Ve čtyřech z devíti závodů nedojel a ve zbylých závodech nebodoval, přičemž jeho nejlepším umístěním bylo až čtrnácté místo. Když v GP Evropy opět nedojel do cíle, počkal si na něj v boxech týmový šéf Toro Rosso Franz Tost, Speeda pěstí praštil do zad, vzal jej za kombinézu a přitlačil ke zdi. Ačkoli se Tost později omluvil, Speed z týmu i Formule 1 odešel a nahradil ho mladík jmenující se Sebastian Vettel.
Ačkoli Speed nevybojoval ani jeden bod za sezónu a půl, co ve Formuli 1 byl, nedá se o něm říct, že by patřil k nejhorším pilotům. Vůz Toro Rosso byl pomalý a Američan měl navíc v průběhu sezóny několikrát i smůlu, když se připletl do kolize bez vlastního přičinění. S Red Bullem pak i nadále spolupracoval a s jeho vozy jezdil ARCA series, což je předpokoj NASCAR. V této sérii působil v období 2008 až 2013, ale bez větších úspěchů. Poté si v roce 2014 zkusil RallyCross a Lamborghini Super Trofeo v Severní Americe. Ačkoli v RallyCrossu dojel celkově třetí, tak se rozhodl další sezónu věnovat závodění ve Formuli E, kde však dojel celkově patnáctý. Speed se pak vrátil k RallyCrossu, kde konečně zase zazářil, v roce 2015, 2016 a 2017 se stal světovým šampionem. V roce 2018 se pak stal šampionem v RallyCrossu ježděném pouze v Americe.
Ačkoli jste si až do konce tohoto článku mohli myslet, že Scott Speed patřil k jedněm z nejméně úspěšným pilotům, kteří se kdy dostali do Formule 1. Doufám, že vás předešlý odstavec přesvědčil o tom, že Speed není špatným jezdcem. Jediné co, tak nedosahoval takových kvalit, aby se mohl měřit s těmi nejlepšími ve Formuli 1 a v NASCAR, a tak musel přejít do béčkových závodních sérií, kde se mu pak dařilo. To je také důvod, proč většina lidí o Speedovi po jeho účinkování ve Formuli 1 už neslyšela. Jezdil především v amerických závodních sériích, které v Evropě nejsou populární a ani se tu o nich nepíše.
O Speedovi se v poslední době v Evropě psalo snad jen, když jakožto ambasador iRacingu propadl během hraní opět záchvatu hněvu a byl sprostý. Američan následně dostal zákaz užívat závodní simulátor.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.