Martin Brundle zkritizoval Velkou cenu Monaka 2025 jako závod, který podle něj už nereprezentuje podstatu Formule 1. Ikonická trať podle něj nabízí více pozlátka než skutečného závodění a naráží na limity v éře moderního motorsportu.
Po závodě Velké ceny Monaka 2024 FIA zavedla nové pravidlo, které nařizuje jezdcům udělat během závodu dvě povinné zastávky v boxech. Toto opatření přišlo poté, co kvůli červené vlajce po prvním kole všichni jezdci museli měnit pneumatiky, a pořadí deseti nejlepších tak zůstalo prakticky stejné po celý závod. Cílem bylo závod více oživit a zvýšit jeho napětí, ale ukázalo se, že v praxi to není tak jednoduché, jak se čekalo.
Pravidlo dvou povinných zastávek, které bylo letos v Monte Carlu aplikováno, rychle odhalilo své nedostatky. Kritici poukazovali na to, že týmy a jezdci kvůli strategii museli jezdit mnohem pomaleji než obvykle, aby si otevřeli vhodná okna pro pit stopy. Místo živého závodění jsme tak často sledovali taktické manévry, které spíše zpomalovaly tempo a snižovaly atraktivitu závodu.
Bývalý jezdec a současný komentátor Martin Brundle v komentáři pro Sky Sports upozornil na některé klíčové problémy s tímto pravidlem. „Nebudu kritizovat snahu v dobré víře zlepšit show,“ uvedl na úvod, „ale trochu mě překvapilo, že nebylo stanoveno, že jedna ze zastávek musí být provedena například do poloviny závodu, nebo dokonce dříve.“ Podle něj by takové omezení mohlo závod více oživit a přinutit týmy k zajímavějším rozhodnutím.
Brundle také vysvětlil, proč povinné zastávky zůstaly bez očekávaného efektu. „Týmy mohly použít jedno auto jako obětního beránka, které jelo pomalu, aby druhému vozu zajistilo potřebný odstup 21 sekund pro pit stop. To se vlastně stalo, a míra, do jaké byly týmy jako Racing Bulls a Williams ochotné zpomalit jedno ze svých aut, byla docela znepokojivá. Ale nelze je za to vinit,“ konstatoval bývalý pilot.
„Běžné je, že vedoucí jezdec v prvních kolech zpomaluje a drží za sebou všechny ostatní, aby nikdo neměl příležitost zastavit v boxech, a pak najednou přidá, aby si vytvořil vlastní pit stop okno. Tentokrát jsme ale viděli auta záměrně jezdit o čtyři sekundy pomaleji, s naštvanou skupinou aut za nimi, která nemohla nic dělat. To není ani pěkné, ani působivé, ale některým to vyhovovalo. A rozhodně to není to, co Formule 1 reprezentuje,“ zakončil Brundle kritický rozbor.
Celý závod tak byl ve znamení taktiky a umělých zpomalení, což vyvolalo debaty o tom, jaká pravidla by mohla v budoucnu skutečně podpořit napínavější a dynamičtější závodění v ulicích Monte Carla.
Red Bull netrpělivě vyhlíží Velkou cenu Španělska, která zároveň přinese první zkoušku nové technické direktivy FIA zaměřené na pružná přední křídla. Helmut Marko doufá, že změna naruší výkonnostní vzestup McLarenu a vyrovná podmínky v boji na špici.
Velká cena Španělska nabídne v pátečních trénincích starty nováčků Ryo Hirakawy v Haasu a Victora Martinse u Williamsu. Oba jezdci využijí tuto příležitost k získání cenných zkušeností a splnění FIA kvóty nováčků.
Rubens Barrichello varuje, že jezdit za Ferrari je mentálně nejtěžší výzva v celém šampionátu. Lewis Hamilton teď podle něj čelí tlaku, který zvládnou jen psychicky nejsilnější jezdci.
Šéf motorového programu Audi F1 Mattia Binotto věří ve výkon svého motoru, ale varuje, že pravidla pro rok 2026 mohou přinést dominanci jiného týmu. „Nová pravidla mohou zásadně přerozdělit síly na startovním roštu,“ dodal.
Toto Wolff očekává, že Ferrari nejvíce vytěží ze změn pravidel ohledně flexibilních křídel, které vstoupí v platnost při Velké ceně Španělska. Podle něj mají Italové díky své rychlé reakci a inovacím šanci výrazně posílit svou konkurenceschopnost.
Alex Wurz, předseda GPDA a bývalý jezdec F1, navrhl tři úpravy trati v Monaku, které by mohly zvýšit šance na předjíždění bez ztráty jejího charakteru.
Jos Verstappen uvítal nové technické směrnice ohledně předního křídla, které vstupují v platnost o víkendu při Velké ceně Španělska v Barceloně.
Lando Norris vyhrál Velkou cenu Monaka, přestože dlouho uvízl za pomalejším Verstappenem, který oddaloval svůj druhý pit stop. Brit přesto udržel koncentraci a dočkal se zaslouženého vítězství.
Fernando Alonso se stal ambasadorem okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya a dále tak posiluje své pouto s domácí tratí, kde poprvé závodil ve Formuli 1.
Pierre Gasly obvinil týmového kolegu Yukiho Tsunodu z nehody v Monaku, která ukončila jeho závod, a tvrdí, že Cunoda změnil směr jízdy při brzdění. Incident podle něj odhaluje nejen nebezpečný manévr, ale i rostoucí napětí uvnitř týmu RB.
Lewis Hamilton skončil v Monaku pátý, což bylo dobré, ale podle šéfa McLarenu Andrey Stelly mohl dosáhnout ještě lepšího výsledku. Při ideálním průběhu závodu mohl bojovat o stupně vítězů. Výkon ukazuje, že McLaren a Hamilton mají potenciál být silnější, než naznačuje aktuální pořadí.
Fernando Alonso po smolném odstoupení v Monaku uvedl, že je ochoten přijímat letošní nezdary, pokud povedou k úspěchu v roce 2026. Zůstává motivovaný a věří, že právě tyto momenty jsou součástí cesty k budoucím vítězstvím.