Christian Horner se chce vrátit do F1. Jednání jsou v plném proudu

Christian Horner
Christian Horner, foto: Red Bull Content Pool
Dominik Sysel 21. května 2026 16:16
Sdílej:

Christian Horner po svém odchodu z Red Bullu přemýšlí nad návratem do Formule 1 v nové roli spolumajitele týmu nebo jako lídr projektu nové stáje. Jednou z možností je podíl v Alpine, druhou ambiciózní plán na vytvoření 12. týmu ve spolupráci s čínským výrobcem BYD.

Christian Horner se podle dostupných informací aktivně snaží vrátit do Formule 1 poté, co mu skončila konkurenční doložka po jeho odchodu z Red Bullu v roce 2025. Jeho cílem už není role klasického šéfa týmu, ale spíše podíl ve vlastnické struktuře některé stáje.

Jednou z jeho hlavních možností je vstup do Alpine, kde se aktuálně řeší prodej části podílu. O tento balík má však zájem i Mercedes, což situaci komplikuje a zvyšuje konkurenční tlak.

Horner byl v minulosti spojován také s Aston Martinem, ale jeho návrat do této struktury je podle dostupných informací nepravděpodobný, mimo jiné kvůli ochlazeným vztahům s Adrianem Neweym.

Další, výrazně ambicióznější možností je projekt zcela nového týmu Formule 1. Horner jednal s čínským výrobcem elektromobilů BYD o možnosti vstupu do šampionátu jako 12. stáj.

Podle zdrojů proběhla série intenzivních jednání mezi Hornerem a zástupci BYD, včetně setkání na Cannes Film Festivalu, kde se řešila potenciální spolupráce i struktura projektu.

Horner se má snažit projekt BYD podporovat a pomoci mu se vstupem do F1, zároveň ale stále aktivně pracuje na získání podílu v Alpine, který má být financován skupinou investorů, jež sestavil.

Z čínské strany však není prioritou pomáhat Hornerovi s jinými investicemi a BYD se spíše soustředí na vlastní plán vytvoření továrního týmu.

Podle informací z prostředí Formule 1 by vstup nového týmu nebyl jednoduchý proces, protože podobné projekty trvají roky a FIA by musela otevřít nové výběrové řízení pro nové zájemce.

Velkou překážkou je také ekonomický dopad. Současné týmy by musely akceptovat další dělení prize money, které by se v případě 12 týmů dělilo mezi více účastníků, což je dlouhodobě citlivé téma.

Zahraniční zdroje jako upozorňují, že F1 sice o čínském týmu do budoucna uvažuje, ale vše závisí na schválení FIA a ochotě stávajících týmů akceptovat další rozšíření startovního pole, informuje RacingNews365.

Grid Formule 1 přitom už v minulosti prošel změnami – po pádu týmů jako Manor nebo HRT se dlouho závodilo pouze s menším počtem stájí, než dovolují pravidla.

Pokud by projekt BYD nakonec nevyšel, stále se nabízí možnost koupě existujícího týmu. V této souvislosti se v zákulisí zmiňují stáje jako Haas, Aston Martin nebo Racing Bulls, které by teoreticky mohly být v budoucnu k dispozici.

Stalo se