Ve Velké ceně došlo při letmém restartu po zajetí safety-caru do boxů na hlavní rovince k velké havárii čtyř vozů. Piloti si stěžovali na nebezpečné vedení závodu, což jeho ředitel Michael Masi neakceptuje. Podle něj byli na vině jezdci a hned 12 z nich bylo za své počínání napomenuto.
Piloti kritizují vedení závodu, komisaři to vnímají jako urážkuPodle Lewise Hamiltona a několika dalších jezdců vedení závodu narušilo bezpečný průběh velké ceny tím, jak načasovalo letmý restart: "Samozřejmě se to snaží zpestřit, dnes ale hlavně vystavili lidi riziko," postěžoval si například úřadující šampion.
S ním souhlasili jeho týmový kolega Valtteri Bottas či Alexander Albon - podle nich pozdní zhasnutí světel na safety caru signalizujících restart závodů přispělo k hromadné nehodě.
Ředitel závodů Masi taková nařčení ale odmítá, podle něj jim vůbec nejde o vzrušující restarty: "Rozhodně ne. Bezpečnost je to hlavní. Tečka. Konec příběhu. Kvůli tomu jsem tady jako ředitel závodu a bezpečnostní delegát - kvůli integrity a bezpečnosti. A kdokoliv říká něco jiného, je vlastně docela útočný!"
Lap 7 restart at Mugello = carnage 😮 💥Four drivers = OUTAnd all four walked away unscathed, thankfully 🙏#TuscanGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/d8crtpUa9H
— Formula 1 (@F1) September 13, 2020Podle něj pozdní zhasnutí světel na safety caru nehrálo při havárii žádnou roli: "Můžou kritizovat, co chtějí. Když se podíváme na vzdálenost od zhasnutí světel po řídicí čáru, tak zřejmě není jiná, ne-li delší, než při jiných podnicích."
"Nakonec světla na safety caru zhasnout tehdy, když zhasnou. Safety car zamíří do boxů, máme 20 nejlepších jezdců na světě, a jak jsme viděli dnes během závodu Formule 3, tito junioři měli velmi podobný restart jako v F1 a poradili si s ním docela dobře, bez incidentů," zlobí se Masi na urážlivé komentáře některých pilotů F1.
Dvanáct 12 jezdců vyvázlo s napomenutímFIA incident z 8. kola, kdy s rozbitými monoposty skončili Antonio Giovinazzi, Nicholas Latifi, Kevin Magnussen a Carlos Sainz, pochopitelně po skončení vyšetřovala.
Tito čtyři dostali formální napomenutí za své chování na trati (porušení článku 39.13 sportovních pravidel), to pak komisaři ještě rozšířili na dalších 8 jezdců: na Alexandera Albona, Daniila Kvjata, Landa Norrise, Estebana Ocona, Sergia Péreze, Daniela Ricciarda , Georgea Russella a na Lanceho Strolla.
Onboard with @Carlossainz55 for *that* dramatic crash after the restart at Mugello 👀 💥#TuscanGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/erYwe3NGvZ
— Formula 1 (@F1) September 13, 2020"Komisaři došli k závěru, že hlavní příčinou tohoto incidentu byla nekonzistentní přidávání plynu a brzdění od poslední zatáčky podél hlavní rovinky. Komisaři berou na vědomí výzvy v podobě umístění řídicí čáry na tomto okruhu a touhu jezdců získat při restartu výhodu," uvádí se v zápisu FIA, pod nímž jsou podepsáni Garry Connelly, Loic Bacquelaine, Matteo Perini a Mika Salo. (originál zde).
"Tento incident ovšem poukazuje na potřebu opatrnosti při restartech a všímá si extrémního harmonikového efektu, který se ohromně zvětšil napříč polem. Také si všímáme toho, že někteří pilot se mohli zapojení do havárie vyhnout, pokud by nenásledovali těsně auta vpředu. Tím v podstatě zamezili veškerou viditelnost toho, co se před nimi dělo," zdůvodňují komisaři.
"Napomenutí bylo vydáno proto, že podle komisařů nikdo nebyl zcela či hlavně na vině. Navíc pilot vozu č. 77 [Bottas] a další jezdci, které jsme nezmínili výše, se drželi pravidel. Vůz č. 77 měl dle pravidel právo určovat tempo," dodávají komisaři ve svém prohlášení.
SAINZ: “By the time I saw everything it was too late - it was a big crash. The main thing is that we are all ok"#TuscanGP 🇮🇹 #F1 pic.twitter.com/7MsXZh74Uo
— Formula 1 (@F1) September 13, 2020Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.