Formule 1 se podle svého výkonného ředitele Chase Careyho vrátí příští rok zpět do normálních kolejí, v nichž byla před pandemií koronaviru. Momentálně se finalizuje kalendář závodů pro sezónu 2021. Kdy budou moci na okruhy diváci?
Liberty Media včera zveřejnila příjmy F1 od dubna do července: 24 mil. dolarů (535 mil. Kč), zatímco loni ve stejném období dosáhly 620 mil. dolarů (13,8 mld. Kč). Podepsalo se na tom zrušení závodů v době šíření nemoci Covid-19 po celém světě.
"Na počátku tohoto roku jsme měli dobře našlápnuto, máme hodně předvídatelný byznys model, takže jsme dosahovali hodnot dlouhodobého růstu, o kterém jsme mluvili. Virus samozřejmě vše postavil na hlavu," ohlíží se Carey.
Svět i F1 se podle něj příští rok vrátí do normálních kolejí: "V tuto chvíli plánujeme rok 2021, který se hodně blíží tomu, co bychom obvykle plánovali. Teď v době viru jsou s tím spojeny určité komplikace, jelikož nevíme, jaké budou problémy s omezení návštěvnosti fanoušků."
"Očekáváme, že v roce 2021 a 2022 budeme v podstatě na křivce, na níž bychom byli na počátku tohoto roku s tím, že rok 2019 byl rokem růstu a 2020 měl být tím dalším," pokračuje Carey. Na nové kontrakty s televizními společnostmi podle něj negativní dopad nemá.
"Prvním závodem, který podle mě má potenciál pro velmi malé množství fanoušků, je teď zřejmě Mugello, ale u těch dalších se bude zvyšovat. Rozhodně doufáme, že budeme mít fanoušky při co největším počtu podniků," objasňuje šéf F1.
Momentálně se dokončuje také kalendář závodů pro příští rok: "Jsme hodně blízko jeho finalizace. Zbývá uzavřít pár smluv, u nichž jsme se dohodli na obchodních podmínkách, a dát je na papír Virus na to nemá vliv.. pokud jde o rozhovory a zájem, nepozorujeme žádná negativa, pokud jde o náš kalendář pro rok 2021."
"Plánujeme takovou sezónu, která se hodně podobá té letošní, jak byla plánovaná na počátku roku... Závodíme v 22 zemích, takže se vyrovnáváme s podstatně větší směsicí problémů. Ale rok 2021 plánujeme tak, jak jsme čekali. Znamená to tedy, že kalendář bude obsahovat zřejmě 22 závodů," odhaluje Carey.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.