Mercedes hodlá i nadále vyvíjet svůj unikátní systém dvouosého řízení (DAS), byť bude od příští sezóny zakázaný. Podle technického ředitele Jamese Allisona rozhodně nejde o uzavřenou kapitolu.
Mistrovská stáj vzbudila v padoku kontroverzi, když během předsezónních testů v únoru nasadila DAS. Tento systém umožňuje pilotům měnit během jízdy zatlačením či táhnutím volantu k sobě měnit úhel sbíhavosti kol přímo z kokpitu.
Red Bull proti němu podal v Rakousku protest, ovšem FIA potvrdila, že DAS je plně v souladu s pravidly. Od příštího roku bude nicméně zakázaný, aby týmy nemusely zbytečně utrácet za nákladný vývoj takového systému. Mercedes jeho výhod v této sezóně však hodlá ještě naplno využívat.
"Myslím, že pro nás jde stále o hodně nový systém. Jak přesně, kde a kdy z něho dostat nejvíc, to je pro nás do určitého stupně stále objevnou cestou," poukazuje technický ředitel Mercedesu, který svým náskokem v prvních třech závodech letošní sezóny zdrtil konkurenci.
"Způsob, jakým ho vyvíjíme, je pro nás v průběhu sezóny stále otevřený. Rozhodně tedy nejde o uzavřenou kapitolu a doufáme, že z něj dostaneme ještě více, pokud se v nadcházejících závodech budeme učit," upozorňuje Allison.
Lewisovi Hamiltonovi a Valtterimu Bottasovi DAS pomáhá zahřát pneumatiky před nájezdem do ostrých kvalifikačních kol či během restartů závodů, v nichž Mercedes zatím dominuje: vyhrál všechny tři, zatímco obvykle silní soupeři Red Bull a Ferrari zůstávají daleko za ním. Proto má dobře našlápnuto k zisku sedmého titulu v řadě za sebou.
Šéf týmu Toto Wolff o jejich nadvládě říká: "Jde o více bodů, které se sešly. Jde o investici do těch správných zdrojů. Jde o inovace, které dokážeme dostávat z našeho výzkumu a vývoje. A hlavně za to vděčíme vedoucím pracovníkům... nejde jen o inženýrskou stránku věci, o které se pořád mluví, ale o každou oblast... Nicméně nesmíme se nechat unést myšlením, že jsme nejlepší, protože pak začínáte rychle ztrácet."
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.