Jean Alesi má pocit, že Sebastian Vettel si měl vzít příklad z Michaela Schumachera a přivést si do Ferrari tým inženýrů, na který už byl zvyklý.
Mise Sebastiana Vettela u Ferrari skončí (pravděpodobně) neúspěchem. Německý čtyřnásobný šampion přišel do Maranella před sezonou 2015 s jednoznačným cílem - napodobit éru Michaela Schumachera.
Jenže vše zhatil Mercedes. Stříbrné šípy Formuli 1 od zavedení hybridní éry dominují. Recept na ně nenašlo ani Ferrari s Vettelem. Alespoň prozatím. Jedním z důvodů tohoto faktu je technická dominance stříbrných vozů. Jejich technický tým překypuje individualitami a stejně tak schopným vedením
Kdežto u Ferrari se v tomto ohledu věci poměrně často mění. Zkrátka chybí kontinuita. To je možná hlavní důvod toho, proč v Maranellu na mistrovský zářez čekají už třináct let. Bývalý pilot italské stáje Jean Alesi je přesvědčen, že Vettel měl při svém přestupu do červeného overalu postupovat stejně jako jeho německý předchůdce Michael Schumacher.
„Podívejte se na Schumachera.Ten si do Ferrari z Benettonu vzal inženýrský tým. I tak mu trvalo čtyři roky, aby tam získal titul. Vettel měl postupovat stejně. Měl si vzít Adriana Neweyho, Jeho difuzory mu vždy vyhovovaly. Znají se. Místo toho si Vettel musel zvykat na nové inženýry, což mu celou situaci vůbec neulehčilo," praví Alesi.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.
Max Verstapen po kvalifikaci v Montrealu, kde skončil druhý za Georgem Russellem, přiznal, že ho opakované otázky o blížícím se trestu startu opravdu rozčilují. Tyto spekulace mu podle jeho slov odvádějí pozornost od závodního víkendu.
Lando Norris nenavázal v Kanadě na formu z předchozích závodů a po trápení v trénincích i kvalifikaci odstartuje až ze sedmé pozice. Na rozdíl od týmového kolegy Piastriho bude muset v závodě dohánět.
Isack Hadjar obdržel třímísta na startu za zdržení Carlose Sainze během kvalifikace na Velkou cenu Kanady. Komisaři rozhodli, že jezdec Racing Bulls nedostatečně uvolnil trať, čímž ovlivnil soupeřovo měřené kolo.
Charles Leclerc byl po osmém místě v kvalifikaci v Kanadě viditelně zklamaný, protože věřil, že měl na pole position. Jeho týmový kolega Lewis Hamilton bude startovat z pátého místa a míří na pódium.
Ve finální tréninkové jízdě na Grand Prix Kanady předjel jezdec Red Bullu Oscara Piastriho za červených vlajek, což je porušení pravidel. FIA tento incident vyšetřuje, protože takové prohřešky ohrožují bezpečnost a spravedlnost závodu.
George Russell potvrdil svou formu v Montrealu a druhým po sobě jdoucím pole position ukázal, že Mercedes opět nachází tempo. Pokud promění start ve vítězství, může tím zlomit dosavadní průběh sezóny a upevnit své postavení mezi elitou.
Mercedes si v pátečních trénincích v Montrealu vybojoval první a třetí místo, přičemž George Russell ujistil, že během svého nejlepšího kola ve druhém tréninku plně využil potenciál vozu a nijak nešetřil.
Hlavní kandidáti na titul ve Formuli 1, Lando Norris a Oscar Piastri, přiznali, že jejich páteční tréninky v Montrealu neprobíhaly podle očekávání a potýkali se s technickými i jízdními problémy.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.