Mercedes si nově vyvinutého dvouosého řízení (DAS) moc neužije. I když Mezinárodní automobilová federace (FIA) o rok odložila nasazení nových technických pravidel pro sezónu 2021, tak úřadujícím šampionům jeho nasazení již neumožní.
Dvouosé řízení pilotům Stříbrných šípů umožňovalo v zatáčkách volantem nejen zatáčet doleva či doprava, ale jeho vytažením či zatlačením také měnit nastavení sbíhavosti předních kol.
V Austrálii se ho sice chystali poprvé nasadit do závodu i přes protest chystaný Red Bullem, kvůli pandemii koronaviru se jeho premiéra nicméně odkládá.
Pro rok 2021 byl novými technickými pravidly zakázaný, ta však byla o rok posunuta, aby týmy ušetřila náklady na vývoj vozů v době, kdy přicházejí o velkou část příjmů, protože se veškeré sportovní akce ruší.
FIA včera DAS pro příští sezónu stejně zakázala, aby týmy nemusely vyvíjet podobné systémy a plýtvat tak prostředky, pokud by Mercedesu poskytoval konkurenční výhodu během závodů.
Urychlení rozhodovacího procesu a další změnySvětová rada motorsportu (WMSC) prostřednictvím elektronického hlasování včera rovněž urychlila svůj rozhodovací proces v důsledku globálního šíření nemoci Covid-19. Opatření zahrnuje udělení pravomoci prezidentovi FIA Jeanovi Todtovi a držiteli komerčních práv, společnosti Liberty Media, měnit kalendář závodů bez potřebného hlasování.
Určité články nyní mohou být změněny jen s 60% podporou 10 týmů spíše než s jednomyslným souhlasem všech. Rovněž může dojít k úpravám počtu komponent pohonných jednotek, které je možno vyměnit bez penalizace - pokud počet závodů klesne pod 14, budou si týmy muset vystačit se dvěma motory na jezdce. Při počtu nižším než 11 budou moci použít pouze jednu baterii a řídicí elektroniku.
Týmy se nesmějí letos kvůli další úspoře nákladů vůbec věnovat aerodynamickému vývoji nové generace monopostů určené pro rok 2022. Ve hře je také další prodloužení nuceného zavření továren nad stanovený rámec tří týdnů, "pokud budou pokračovat obavy o veřejné zdraví či vládní restrikce."
Kdy a kolik závodů?F1 plánuje sezónu s omezeným počtem 15 - 18 velkých cen místo plánovaných 22 s tím, že by se závodilo během léta případně až do příštího ledna či dokonce února. Šest podniků zatím bylo odloženo, dva zrušeny, odsunutí dalších (Kanada, Francie, Rakousko a V. Británie) na neurčito je na spadnutí. Podle některých odborníků se už letos ale vozy F1 do akce před zaplněnými tribunami nedostanou.
Vedení soutěže se přesto snaží najít nějaké řešení. "Změny ve sportovních pravidlech pro rok 2020 byly schváleny s tím, aby FIA a Formule 1 mohla pružněji reagovat na krizi a naplánovat kalendář závodů tak, aby co nejlépe ochránil komerční hodnotu šampionátu a co nejvíce snížil náklady," prohlašuje optimistický šéf Liberty Media Chase Carey.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.