Pandemie koronaviru COVID-19 se postarala nejenom v prostředí Formule 1 doslova o zemětřesení. Letošní kalendář velkých cen tak dozná zřejmě mnoha změn, výjimkou nebude ale ani již tradiční letní přestávka.
První čtyři podniky letošního ročníku byly prozatím odloženy, přinejmenším ale další dva v pořadí čeká podobný osud. Dle maximálně optimistických odhadů by mohla sezóna čítat 19 místo původně plánovaných 22 závodů. Aby tohoto čísla ale mohlo být vůbec dosaženo, musí se zásadně říznout do plánovaného kalendáře.
Ferrari již svou továrnu v Maranellu uzavřelo a tím dočasně přerušilo i aktivity svého závodního týmu. Mohlo by se zdát, že oproti svým soupeřům bude ve značné nevýhodě, neboť dvou- až třítýdenní skluz ve vývoji musí být nutně znát. Avšak po dnešním hlasování zavřou svá sídla všechny stáje. Proč? Letní přestávka právě začíná a bude trvat rovnou o týden déle než obvykle...
"Ve světle globálního vlivu koronaviru COVID-19, jenž v současné době postihuje organizaci podniků pod hlavičkou FIA Světového šampionátu Formule 1, schválila Světová rada motorsportu změnu Sportovních pravidel F1 2020 v podobě přesunu období letní odstávky z července a srpna na březen a duben a prodlužuje jí ze 14 na 21 dní. Všichni účastníci soutěže tímto musí dodržet v průběhu měsíců březen a nebo duben období odstávky 21 po sobě jdoucích dní. Tato změna byla jednomyslně podpořena jak Strategickou skupinou F1, tak Komisí F1," píše se v oficiálním prohlášení vedení Mezinárodní automobilové federace (FIA).
"Jako tým aktuálně plánujeme třítýdenní odstávku na 27. březen, ačkoli vzhledem k neustále se měnící povaze pandemie může být kolem těchto datumů určitá flexibilita," zaznělo z tábora Red Bullu.
"Zatímco bychom se my všichni s láskou vrátili k závodění, vážnost této globální pandemie se mění z hodiny na hodinu a její dopad přesahuje náš sport. Proto s opatřeními, přijatými za účelem snížení rizika přenosu souhlasíme a podpoříme jakékoli další odklady závodů, jež budou považovány za nutné," doplňuje šéf rakouské stáje Christian Horner.
Jako tým prý podniknou pro ochranu jejich pracovního prostředí speciální opatření a "přání všeho nejlepšího jdou za jejich kolegy z McLarenu a Pirelli, kteří se zotavují z viru COVID-19, stejně tak i členům týmu McLaren, kteří jsou současné době v karanténě v Austrálii."
Mezitím byly stáje Mercedes, Red Bull, McLaren a Williams požádány vládou o pomoc například při vývoji ventilačních jednotek. Ty jsou zapotřebí u některých važně postižených pacientů, jelikož tento koronavirus napadá právě plíce. Týmy Formule 1 disponují pokrokovými technologiemi a aktuální pauza tím dává příležitost k jejich efektivnímu využití i mimo sféru závodního prostředí...
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.