Výkonný ředitel McLarenu Zak Brown se vrací k minulému víkendu, kdy se měla jet Velká cena Austrálie. Do té se svým týmem odmítl nastoupit poté, co byl jeden ze zaměstnanců pozitivně testován na koronavirus. Neměli však jiné východisko.
Dotyčný jedinec se již z nemoci Covid-19 úspěšně zotavuje a podle McLarenu již nevykazuje žádné symptomy. Čtrnáct dalších kolegů, kteří s ním přišli do kontaktu, ale na výsledků testů stále čeká, u rozboru jejich testu se již tolik nespěchá jako v prvním případě.
Výkonný ředitel Brown si pochvaluje reakci svého závodního týmu na to, že se z velké ceny stáhnout: "Jsem hrdý na to, jak celý tým v Austrálii i v továrně zvládl situace v okamžiku skutečného tlaku a obav o své kolegy. Soustředění, klid a profesionalita byly napříč celým týmem výjimečné. Máme lídry, kteří šli všude příkladem, což je pro naše lidi dobrým svědectvím."
Předem připravený scénářBrown se se šéfem závodního týmu Andreasem Seidlem předem dohodli, že do závodu nenastoupí, pokud bude někdo u nich pozitivně testován na přítomnost koronaviru. "Průběžně jsme s týmem v Británii společně plánovali scénáře, takže jsme věděli, jaké máme možnosti, pokud nastanou různé situace," přibližuje výkonný ředitel McLarenu.
"S Andreasem jsme si již dříve odsouhlasili, že pokud dojde na pozitivní test v garáži, tak budeme mít jedinou možnost. Jak jsem dříve řekl, jakožto závodník jsem musel učinit to nejtěžší rozhodnutí v životě, ale jakožto výkonný ředitel bylo to nejsnadnější. Naši lidé jsou na prvním místě a Andreas to tak jednoznačně vnímá taky," říká Brown.
Když přišla špatná zprávaVe čtvrtek večer zrovna večeřeli s akcionářem, když se dozvěděli o pozitivním testu. "Ihned jsme se vrátili na hotel, abychom se setkali s vedením závodního týmu. Zatímco se Andreas soustředí na vedení týmu, já mám na starosti správní radu a akcionáře, kteří nás v tom, musím přiznat, absolutně podporovali, když jsme informovali ostatní týmy, F1 a FIA."
"Mám radost, že se člen našeho týmu nakažený koronavirem dobře zotavuje, příznaky pominuli a lidé v karanténě mají dobrou náladu. Podpora, která se jim od dostává od kolegů, našich partnerů, členů F1 komunity a fanoušků z celého světa, je fantastická. Děkujeme všem za ni," pokračuje výkonný ředitel McLarenu.
"Teď se soustředíme na dialog s F1, s FIA a dalšími týmy při práci na kalendáři pro rok 2020 a na vedení týmu v následujících měsících. Je stále brzy a situace se neustále vyvíjí, plánujeme však předem a zůstáváme flexibilní."
Reakce pilotů a zbytku závodního týmuSeidl oceňuje úsilí šéfa závodního týmu, jenž byl ochoten zůstat v Austrálii déle se zaměstnanci, kteří zůstali v karanténě. "Není to lehká situace. Obzvlášť děkuji našemu závodnímu ředitelovi Andreovi Stellovi a jeho klukům, kteří tam dobrovolně zůstali dalších 14 dní, aby podpořili kolegy v karanténě."
A jak na celou situaci reagovali piloti Lando Norris a Carlos Sainz? "Samozřejmě, že si dělali starosti o své kolegy. Museli jsme je fyzicky oddělit od zbytku týmu, i když jsou oba v pořádku. Neustále jsme spolu v kontaktu," odpovídá šéf závodního týmu.
"Oceňujeme také kolegy v padoku, kteří nám v pátek ihned nabídli pomoc při demontáži garáže a balení nákladu, což bylo samozřejmě výzvou, když nám chybělo 14 klíčových kluků. Tohle je duch F1 a závodění, kterého vítáme," dodává Seidl.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.