Ferrari během prvního testovacího dne neoslnilo. Charles Leclerc vysvětluje příčiny tohoto faktu. Scuderia se prý poučila z chyb, které učinila během minulých let.
Mladý Monačan byl povolán do kokpitu až včera ráno v 6:45 h, aby zastoupil nemocného Sebastiana Vettela. Podařilo se mu ujet 132 kol (614,46 km), což překonali už jen Carlos Sainz s McLarenem (161 kol) a Max Verstappen s Red Bullem (168 kol), nicméně jeho čas nikterak oslnivý nebyl: na nejrychlejšího Lewise Hamiltona s Mercedesem ztrácel 1,3 sekundy, byť měl obutou o stupeň měkčí směs pneumatik.
To kontrastuje s loňským prvním dnem testů, kdy tempo udával jeho týmový kolega Vettel a Charles byl nejrychlejší druhý den. Jenže tuto rychlost si Ferrari nedokázalo přenést do závodů a hned v Melbourne očividně zaostávalo.
„Samozřejmě, že jsme proti loňsku trochu svůj přístup změnili. Minulý rok bylo testování skvělé, ale první závod už tolik ne. Ano, myslím, že jsme se tím naučili několik věcí. A tento rok jsme se rozhodli se více soustředit na sebe, pokusit se co nejvíce poznat auto v prvních dnech, a potom se zaměřit na výkonnost o něco později. Vidíme, že se to vyplácí,“ říká Leclerc.
Včerejší den byl podle něj „spíše o korelaci čísel z továrny a z okruhu,“ což pomáhá hlavně inženýrům, zatímco piloti se z toho „moc neučí“ o konkurenceschopnosti. „Stále jde o nové auto, snažíme se ho tlačit na limit. Na auto jsme ještě nepřitlačili, tlačím ale sám na sebe, abych ho lépe poznal,“ pokračuje pilot Ferrari.
„Čím více kol s ním tedy odjedeme, tím sebevědoměji dorazím do Melbourne. Po této stránce, z jízdního hlediska, se hodně učím, a odlišné testy, které jsme dnes absolvovali, podle mě byly velmi pozitivní,“ pochvaluje si Leclerc i přes pomalé časy.
Pro druhý týden testů Ferrari nechystá nové auto, jako to učinil loni Mercedes, pro první závod ale připravuje velký balík vylepšení. Podle šéfa Mattii Binotta je letos jejich prioritou navýšení přítlaku. „To se v tuto chvíli těžko vnímá. Samozřejmě mám pocit, že jsme v zatáčkách docela rychlí, ale to se vždy těžko porovnává,“ hodnotí Leclerc.
„Myslím, že dobrého měřítka se dočkáme v prvním závodě, kdy budou pneumatiky v tom správném provozním rámci. Teď je stále dost chladno a přítlak má na pneumatiky velký vliv. Takže celé je to o tom mít dobrou aerodynamiku, která dostane pneumatiky do toho správného rozmezí. Teď to fakt nemůžeme vědět, takže se soustředíme jen na sebe,“ dodává 22letý jezdec.
Uprostřed sezony se objevuje jedna z nejneočekávanějších statistik, která překvapuje fanoušky i odborníky. Tento údaj jasně ukazuje, jak nevyzpytatelná a napínavá letošní sezona je, a jak nečekané momenty mohou zásadně ovlivnit celkové pořadí.
Johnny Herbert míní, že o titul mistra světa F1 2025 rozhodne duševní síla a vývoj jezdců McLarenu. Podle něj bude klíčové, jak si Lando Norris a Oscar Piastri poradí se stále ostřejší týmovou rivalitou.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.