Šéf závodního týmu Mercedesu Toto Wolff chce zařídit, aby vedení automobilky čelilo jednoznačnému rozhodnutí, pokud jde o jejich další účast ve Formuli 1.
Od příštího roku v ní dochází k velkým změnám v technických i sportovních pravidel. Pro účastníky budou zavedeny rozpočtové stropy, které mají nejvíce postihnout velké týmy, jako je Mercedes. Ten letos získal dva nové významné sponzory - AMD a včera představený Ineos.
Cílem Wolffa je, aby účast v F1 byla pro Mercedes ziskovou aktivitou: "Chceme zařídit, aby šlo o jednoznačné rozhodnutí z pohledu pouhých čísel. Návratnost investic do marketingu bude chůzí po tenkém ledě. Ale F1 aktivita bude ziskovým cvičením, jak by to ostatně mělo být."
"Pozorujeme to u většiny amerických sportovních lig: NFL či NBA jsou ziskovými franšízami. A to je můj osobní pohled a osobní příspěvek s našimi partnery - změnit to v takovou společnost, aby byla účast z pohledu Mercedesu jednoznačnou záležitostí," říká šéf německého závodního týmu.
Automobilka Daimler v současnosti hledá úspory v nákladech, chystá se propustit až 15 000 lidí. Při tom se těžko ospravedlňují vysoké platy jezdců, které v případě Lewise Hamiltona činí kolem 40 mil. liber ročně. Wolff se snaží vedení přesvědčit, aby se zavázalo k dlouhodobé účasti v tomto sportu ještě před začátkem nové sezóny.
"Jde o probíhající proces a složitou sadu smluv: trilaterální kontrakt mezi FIA, držitelem komerčních práv a týmy. Vyžaduje to čas a záleží na detailech. Nechci vám tedy říkat nějaké konkrétní datum, protože existují věci, které je třeba odsouhlasit a stále se na tom pracuje," přibližuje Wolff pozadí vyjednávání.
"Samozřejmě existuje vůle a přání všech akcionářů to uzavřít, než zahájíme sezónu 2021, protože jinak by šlo pro všechny o velmi nepříjemnou situaci," uznává Wolff. "Má role je jiná, než u ostatních šéfů týmů. Jsem v týmu partnerem, vedoucím partnerem týmu, máme společný podnik s Daimlerem. A upřímně, musím se každý den štípat, že mám tu možnost být v takové situaci. Je to hodně odlišné."
"Ale s Daimlerem plánujeme dlouhodobou strategii, vše je nastaveno pro úspěšnou budoucnost. U Lewise jsme uprostřed diskusí a tu a tam něco dolaďujeme," přibližuje jednání se svým hvězdným pilotem Hamiltonem, jemuž letos vyprší smlouva. "Fakt bych ale nechtěl komentovat to, kdy dojde k podpisu, protože kdyby vám sdělil termín, pak byste se mě na to pořád ptali."
Formule 1 je podle něj pro Mercedes i po šesti titulech v řadě za sebou stále skvělou platformou: "Je výtečná pro hybridní inženýring. Jde o něco, co se dostatečně nezdůrazňuje, protože se to zamlčovalo na počátku V6 hybridní éry. Měli bychom na to opravdu klást větší důraz."
"Máme tu platformu rádi. Zároveň však vyjednáváme s držiteli komerčních práv a je třeba pár věcí vyřešit. Ale partnerství je samozřejmě něco, co naznačuje naše přání pokračovat ve společné cestě Formulí 1," dodává Wolff.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.