Letošní ročník F1 ještě ani neodstartoval a přesto je již docela možné, že rekordně naplněná soupiska závodů dozná změn. Hrozba zrušení závodů v asijských destinacích okupujících začátek sezóny není totiž nikterak zanedbatelná.
Sezóna v roce 2020 měla trhnout rekord co do celkového počtu grand prix. Dvaadvacet závodů, v rozmezí od poloviny března až do konce listopadu, to je již docela úctyhodné číslo. A to i s přihlédnutím na celkem sedm "dvojvíkendů", tedy podniků následujících pouhý týden po sobě. Slušná porce zábavy pro fanoušky a cestování pro celý kolotoč Formule 1. Avšak aktuální situace nahrává tomu, že bychom si my všichni mohli dát hned zkraje tohoto ročníku několikatýdenní pauzu.
ČÍNA A KORONAVIRUS
Asi není nezbytné detailně popisovat, co se v Číně v současné době odehrává a co je příčinou toho, že bychom (nejen) o tento závod mohli v tomto roce zcela přijít. Nemoci ani přírodní katastrofy totiž neznají hranice a nebezpečný koronavirus není žádnou výjimkou. A protože z obav o jeho další šíření již mnohé země ruší s nejlidnatejším státem na světě letecká spojení, dostává se i samotná Velká cena Číny do ohrožení. Termín konání akce je přitom naplánován na polovinu dubna.
V březnu měl do Číny zavítat také jiný motoristický podnik - Formule E. Avšak konání této akce je již teď zcela mimo diskusi. Šampionát čítající od loňského listopadu do letošního července celkem třináct závodů již podnik v čínském městě San-Ja neobsahuje. A teď si tento počet porovnejme se současným nabitým kalendářem F1. Přesun jakéhokoli závodu na jiný termín je bez vzájemného prohození s nějakou další grand prix prakticky vyloučen.
Možná se dalo uvažovat o alternaci s podnikem na ruském závodním okruhu v Soči, tam ale narazíme na jednoznačný odpor místních pořadatelů. Není se ani čemu divit, vždyť nejde jenom o prodej samotných vstupenek. Souvisí s tím pro návštěvníky také nutnost rezervace hotelů, letů apod. Šance, že by se závod v Šanghaji mohl konat v náhradním termínu se tak limitně blíží k nule.
A CO VIETNAM?
Protože již na začátku bylo uvedeno, že by letošní kalendář F1 mohl doznat větších škod, musíme se zmínit také o dalším kandidátovi na vypadnutí. Tím je premiérová Velká cena Vietnamu v Hanoji, jež se má uskutečnit dokonce o dva týdny dříve než-li Grand Prix Číny. Stačí však letmo pohlédnout na mapu světa a zjistíme, že Vietnam sdílí s Čínou část její jižní hranice.
Mezinárodní automobilová federace FIA a majitel komerčních práv americká společnost Liberty Media si v nastalé situaci nebudou chtít zřejmě zahrávat s ohněm a podstupovat bezpečnostní rizika. Snadno by se totiž mohlo stát, že by díky šíření vysoce nakažlivé nemoci mohlo dojít k ohrožení zdraví a života samotných účastníků šampionátu i fanoušků v dějišti velkých cen.
Jestliže by tedy byla situace v těchto destinacích ze strany organizátorů mistrovství vyhodnocena jako kritická a skutečně na storno těchto dvou závodů dojde, vznikne tím mezi podniky v Bahrajnu a Holandsku mezera o délce trvání šesti týdnů. V dubnu bychom tedy mohli na jakýkoli závod F1 zapomenout. Ve světle aktuálních událostí se ale samozřejmě jedná až o podružnou záležitost...
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.