Šéf motorového oddělení Renaultu Rémi Taffin věří, že jeho tým vládne druhou nejlepší pohonnou jednotkou ve startovním poli. Zároveň popisuje, kde se Francouzi za uplynulé období nejvíce zlepšili.
Nová hybridní éra Formule 1, která přinesla do popředí revoluční šestiválcové pohonné jednotky započala psát svůj příběh v roce 2014. Přepracovaný agregát tehdy představili tři motoráři, protože japonská Honda se do této společnosti přidala až o rok později.
Ze zmíněného tria Ferrari, Mercedes a Renault na tom byli nejhůře právě Francouzi. Asi není třeba připomínat, jak nelibě nesl jejich (ne)formu Red Bull. Celá situace nakonec dopěla až do bodu, kdy se úspěšné partnerství, které Formuli 1 mezi lety 2010 až 2013 dominovalo rozpadlo.
Renault hledal pověstnou půdu pod nohama dlouho. V určitých momentech se dokonce zdálo, že už jej v relativní výkonnosti překonala i Honda, což vzhledem k tomu, kde se Japonci nacházeli ještě před dvěma lety, rozhodně nepředstavovalo dobrou vizitku
Během roku 2019 však měl nastat kýžený průlom. Tvrdí to alespoň šéf motorového oddělení Renaultu Rémi Taffin. Podle něj se právě tehdy zaskvěl jeho tým výrazným výkonnostním skokem. Ten měl být patrný zejména co se týče efektivity spalovacího motoru.
„Na závod máte omezené množství paliva. Čím efektivnější v jeho využívání jste, tím lepší výkonnost vám to poskytuje,“ říká Taffin. Efektivitu spalování měl Renault podle jeho slov zvýšit od začátku hybridní éry až o deset procent . V řeči čísel by se mělo jednat o pokrok ze čtyřiceti na padesát procent.
A proč si motoráři z Francie myslí, že největší pokrok učinili před ročníkem 2019? „Nejde o nějakou konkrétní věc. S tímto motorem se učíme šest let. Mezi lety 2018 a 2019 jsme dali všechny naše poznatky dohromady, díky čemuž se nám podařilo dosáhnout skoku, který by vám normálně zabral tři roky,“ hlásí šéf vývoje pohonných jednotek.
Taffin je přesvědčen, že nejlepším motorem disponuje momentálně Ferrari, Renault s Mercedesem jsou kousek pozadu, přičemž Honda prý ztrácí o něco více. „Vidíme velký souboj mezi Mercedesem a Ferrari. Myslím, že Ferrari má trošku náskok, pak následujeme my a kousek za námi je Mercedes. Honda ztrácí o krok více," líčí Taffin.
Nicméně se už nejedná o žádné 50 kW rozestupy. Mezi Ferrari, Mercedesem a námi jde o 5 - 10 kW. A Honda je možná o 15 či 20 kW zpět," vysvětluje současné rozdíly ve výkonnosti pohonných jednotek v poli.
S rostoucím počtem závodů se zároveň zvyšují také nároky na spolehlivost jednotlivých agregátů. Některé motory Renaultu, jenž byly nasazovány během pátečních jízd, měly mít údajně natočeno přes šest tisíc kilometrů.
„Ve vývoji budeme pokračovat rovněž letos. Zaměřujeme se na výkonnost a stejně tak na spolehlivost. Je to o tom, jak chytře zabudujeme motor do vozu, tak, abychom vytvořili co nejkomplexnější balík,“ uzavírá Taffin s tím, že pozornost Renaultu už se z velké míry upíná k sezoně 2021 a revoluční změně pravidel.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.