Flavio Briatore toho ve formuli 1 zažil už spoustu. Nyní vzpomíná na dobu, kdy se mohl stát šéfem Ferrari.
Flavio Briatore je ve světě Formule 1 uznávanou i kontroverzní osobností, tyto charakteristiky už však neodmyslitelně patří snad ke všem velikánům světového sportu. Když jste úspěšný, můžete být buď milován a, nebo nenáviděn, nic mezi tím. Praví jedno známé úsloví, které v sobě skrývá kus pravdy.
Zkušený manažer o sobě dal ve světě Formule 1 poprvé výrazněji vědět na začátku devadesátých let minulého století. Byl to právě on, kdo stál za vzestupem Benettonu. Toho času šlo o značku působící v oděvním průmyslu, nicméně Briatore z ní udělal taktéž respektovaný pojem ve světě rychlých kol.
Své největší slávy dosáhl Benetton patrně během let 1994 a 1995, když získal dva mistrovské tituly s Michaelem Schumacherem. To byl první z jezdců, jehož dokázal Flavio Briatore dostat na výsluní. Tím druhým se o pár let později stal Fernando Alonso. Tehdy už Briatore vedl Renault a Alonso získal v jeho barvách také dva mistrovské tituly.
Briatoreho jméno je však spojeno také s nechvalně známou aférou „Crashgate“. Ta se váže k sezoně 2008 a úmyslné havárii Nélsona Piqueta v Singapuru, který tímto způsobem dopomohl Fernandu Alonsovi k vítězství v daném závodě. Po zmíněném incidentu byl Briatoremu udělen doživotní zákaz působení v jakékoli sérii, jenž je pořádána pod hlavičkou FIA. Tento trest byl sice nakonec zmírněn, zkušený italský manažer se už však do F1 vrátit nechce.
Nyní vzpomíná na dobu, kdy se málem stal šéfem Ferrari. „Poprvé k tomu málem došlo mezi lety 1994 a 1995. Vedli jsme tehdy opravdu seriózní rozhovory. Nakonec jsem ale zůstal v Benettonu, kde jsem měl tou dobou spoustu aktivit. Jednali jsme pak také s Lucou Di Montezemolem, který byl prezidentem ještě nedávno, ale ani to z určitých důvodů neklaplo. Teď už na návrat nepomýšlím. Vyhrál vše, co jsem vyhrát mohl. Bylo to fajn období a dobrá zábava,“ vypráví Briatore.
Ze současné jezdecké generace má nejradši Charlesa Leclerca a Maxe Verstappena. Oba podle něj disponují mimořádným talentem a mají předpoklady k tomu, aby tomuto sportu dominovali během následujících desetiletí.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.