Robert Kubica prožil těžkou sezonu. Do Formule 1 se vrátil poprvé od ročníku 2010 a příliš se mu nedařilo. Řada hlasů přičítala jeho špatnou formu těžkému zranění, které utrpěl při závodu v rallye. Polák s tím však nesouhlasí a příčiny svého trápení vidí jinde.
Před letošní sezonou se uskutečnil jeden velký návrat, když se do světa Velkých cen vrátil Polák Robert Kubica. Stalo se tak po téměř deseti letech v době, kdy už v to možná nevěřil ani on sám. Přesto se nakonec objevila šance, kterou Polák využil. Stalo se tak poté, co mu smlouvu nabídl Williams. To samo o sobě nebylo zas tak překvapivé, neboť rodák z Krakova působil v Grove coby vývojový pilot.
S Kubicovým návratem samozřejmě vyvstala celá řada otázek. Mnoho lidí pochybovalo, že nyní pětatřicetiletý Polák zvládne nároky, které Formule 1 vyžaduje. Poukazovali přitom na jeho vážně zraněnou ruku, o kterou při nehodě v rallye roku 2011 málem přišel. Další nejistota pak panovala kolem schopnosti Poláka zpětně se adaptovat do světa nejrychlejších vozů. Před březnovým závodem v Melbourne se totiž Kubica naposledy zúčastnil ostrého závodu v roce 2010, kdy hájil barvy Renaultu. A to už je přece jen pořádně vousatý zážitek. Formule 1 se od té doby diametrálně změnila, což je součást nejen jejího přirozeného vývoje.
Už od prvního závodu v Austrálii bylo zřejmé, že Kubicu čeká pořádně těžká řehole. Dalo by se říci až nezáviděníhodná. Forma Williamsu byla vpravdě tragická a Polákův mladý týmový kolega Russell zdál se být mnohem rychlejším. Tento scénář pokračoval také během dalších týdnů a měsíců, řada odborníků se proto snažilo přijít na to, co za Robertovými problémy stojí. Ve spoustě hypotéz se objevovaly pneumatiky. Podle mnohých se Kubica zkrátka nenaučil zacházet s obutím od Pirelli, zvlášť když byl z dřívější doby zvyklý především na Bridgestone. On sám s tím ale nesouhlasí.
„Jsem dost starý na to, abych pochopil, jak správně pracovat s pneumatikami. To je práce celého týmu, pneumatiky jsou směšnou výmluvou naší špatné sezony. Bylo toho víc. Měl jsem oblasti, kde bych mohl podávat lepší výkony, ale ani to by v řadě případů a situací moc nepomohlo. Neměli jsme rychlost. Pak byly momenty, kdy jsem podal dobrý výkon, ale určité vnější faktory ho zastínily. Samozřejmě byly také chvíle, kdy jsem to vše mohl zvládnout lépe já sám, ale byly také chvíle, kdy jsme absolutně netušili, proč jsme na tom tak špatně,“ hlásí.
Řada kritických hlasů přisuzovala špatnou Kubicovu formu jeho zraněné ruce. S tím ale krakovský rodák nesouhlasí. Z jeho pohledu byl problém spíše ve špatné formě Williamsu a s tím souvisejícím nedostatkem přilnavosti a přítlaku.
„Ve Formuli 1 máte celou řadu faktorů, které mohou ovlivnit vaši výkonnost. Nemyslím si ale, že by k nim patřilo moje zranění. Je normální, že když nemáte přilnavost, tak je vaše ztráta v zatáčkách velká. S tím nic neuděláte,“ uzavírá Kubica.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.