Robert Kubica prožil těžkou sezonu. Do Formule 1 se vrátil poprvé od ročníku 2010 a příliš se mu nedařilo. Řada hlasů přičítala jeho špatnou formu těžkému zranění, které utrpěl při závodu v rallye. Polák s tím však nesouhlasí a příčiny svého trápení vidí jinde.
Před letošní sezonou se uskutečnil jeden velký návrat, když se do světa Velkých cen vrátil Polák Robert Kubica. Stalo se tak po téměř deseti letech v době, kdy už v to možná nevěřil ani on sám. Přesto se nakonec objevila šance, kterou Polák využil. Stalo se tak poté, co mu smlouvu nabídl Williams. To samo o sobě nebylo zas tak překvapivé, neboť rodák z Krakova působil v Grove coby vývojový pilot.
S Kubicovým návratem samozřejmě vyvstala celá řada otázek. Mnoho lidí pochybovalo, že nyní pětatřicetiletý Polák zvládne nároky, které Formule 1 vyžaduje. Poukazovali přitom na jeho vážně zraněnou ruku, o kterou při nehodě v rallye roku 2011 málem přišel. Další nejistota pak panovala kolem schopnosti Poláka zpětně se adaptovat do světa nejrychlejších vozů. Před březnovým závodem v Melbourne se totiž Kubica naposledy zúčastnil ostrého závodu v roce 2010, kdy hájil barvy Renaultu. A to už je přece jen pořádně vousatý zážitek. Formule 1 se od té doby diametrálně změnila, což je součást nejen jejího přirozeného vývoje.
Už od prvního závodu v Austrálii bylo zřejmé, že Kubicu čeká pořádně těžká řehole. Dalo by se říci až nezáviděníhodná. Forma Williamsu byla vpravdě tragická a Polákův mladý týmový kolega Russell zdál se být mnohem rychlejším. Tento scénář pokračoval také během dalších týdnů a měsíců, řada odborníků se proto snažilo přijít na to, co za Robertovými problémy stojí. Ve spoustě hypotéz se objevovaly pneumatiky. Podle mnohých se Kubica zkrátka nenaučil zacházet s obutím od Pirelli, zvlášť když byl z dřívější doby zvyklý především na Bridgestone. On sám s tím ale nesouhlasí.
„Jsem dost starý na to, abych pochopil, jak správně pracovat s pneumatikami. To je práce celého týmu, pneumatiky jsou směšnou výmluvou naší špatné sezony. Bylo toho víc. Měl jsem oblasti, kde bych mohl podávat lepší výkony, ale ani to by v řadě případů a situací moc nepomohlo. Neměli jsme rychlost. Pak byly momenty, kdy jsem podal dobrý výkon, ale určité vnější faktory ho zastínily. Samozřejmě byly také chvíle, kdy jsem to vše mohl zvládnout lépe já sám, ale byly také chvíle, kdy jsme absolutně netušili, proč jsme na tom tak špatně,“ hlásí.
Řada kritických hlasů přisuzovala špatnou Kubicovu formu jeho zraněné ruce. S tím ale krakovský rodák nesouhlasí. Z jeho pohledu byl problém spíše ve špatné formě Williamsu a s tím souvisejícím nedostatkem přilnavosti a přítlaku.
„Ve Formuli 1 máte celou řadu faktorů, které mohou ovlivnit vaši výkonnost. Nemyslím si ale, že by k nim patřilo moje zranění. Je normální, že když nemáte přilnavost, tak je vaše ztráta v zatáčkách velká. S tím nic neuděláte,“ uzavírá Kubica.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.
Dr. Helmut Marko zavzpomínal na více než dvacet let trvající spolupráci s Christianem Hornerem, se kterým společně vybudovali z Red Bullu špičkový tým Formule 1. Jejich odlišné přístupy se často doplňovaly a stály za klíčovými rozhodnutími, která Red Bull dovedla k vrcholu.
Christian Horner sehrál klíčovou roli při uzavření dohody s Hondou, která Red Bull vrátila na špičku F1. Právě toto partnerství odstartovalo novou éru dominance týmu.
Günther Steiner vyjádřil překvapení nad nečekaným odchodem Christiana Hornera z čela Red Bullu a označil ho za výrazný otřes pro tým. Podle něj bude těžké nahradit lídra, který byl symbolem stability.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.