Lewis Hamilton má ve svém držení již šest mistrovských titulů. Úřadujícímu šampionovi Formule 1 tedy schází jen "krůček" od dorovnání absolutního rekordu Michaela Schumachera. Přesto však jméno britské hvězdy motorsportu na seznamu letošních ocenění chybí. Jaké k tomu mohou vést důvody?
Čerstvě odhalený seznam oceňovaných osobností vyvěšený na webovém portálu britské vlády obsahuje více jak tisíc jmen. Avšak příznivcům královny motorsportu neunikne, že tam nefiguruje aktuální mistr světa a to rovnou šestinásobný. Na první pohled se to může jevit jako nějaké opomenutí, avšak absence Lewise Hamiltona na této soupisce může mít různá vysvětlení.
Na úvod dodejme, že se britský pilot jednoho uznání na domácí půdě již dočkal a to přímo po zisku svého vůbec prvního titulu v roce 2008. Tehdy se jednalo o udělení tzv. člena řádu britského impéria. Do stejné kategorie spadá také například mistr světa z následující sezóny Jenson Button. U tohoto jezdce však počítadlo mistrovských korunek skončilo jedničkou, kdežto Hamilton má na svém kontě již šest zářezů. Ty sbírá takřka nepřetržitě od nástupu hybridní éry v F1, s výjimkou jediné sezóny a sice roku 2016. To ho tehdy na trůně dočasně vystřídal týmový kolega Nico Rosberg.
Ale ani dosavadní nesmírné úspěchy ve špičkovém motorsportu nejsou pro zisk nějakého dalšího ocenění od britské královny žádnou zárukou. Stručně si můžeme připomenout pár slavných jmen, která se uznání ve formě povýšení do rytířského stavu nikdy nedočkala - John Surtees, Jim Clark či Graham Hill. Naopak výčet těch, kteří se této pocty dočkali není zrovna nějak dlouhý - patří tam Jack Brabham, Stirling Moss a Jackie Stewart. Proč tedy není na pořadu dne podobná akce také u jezdce, jenž v posledních letech přepisuje ve Formuli 1 různé historické tabulky?
Může se mít zato, že výše uvedené ocenění je udělováno různým osobnostem až s určitým časovým odstupem. U zmíněného Stewarta k tomuto aktu došlo až více než čtvrt století po zisku posledního z celkových tří mistrovských titulů. "Létající Skot", jak se tomuto jezdci přezdívá, se však po ukončení aktivní kariéry mimo jiné usilovně věnoval také stránce bezpečnosti pilotů. Při rozhodování, kdo bude v prestižní skupině každoročně oceňovaných osobností uveden se tedy přihlíží také k jiným kritériím než jenom dosaženým metám ve vlastní činnosti dotyčného člověka.
To, že v posledních dvaceti letech se slavnostního aktu s mečem na rameni nedočkal nikdo z prostředí z F1 něčemu možná napovídá. Královna motorsportu si totiž v posledních dvou dekádách prožila také několik ne zrovna lichotivých období. Mezi všemi vzpomeňme kupříkladu situaci z roku 2007 se stájemi McLaren a Ferrari v hlavní roli špionážní aféry nebo jen o dva roky později průšvih Renaultu během Grand Prix Singapuru. Ani tahanice bývalého šéfa celého kolotoče Bernieho Ecclestonea u německých soudů nebyly pro F1 nijak chvályhodnou vizitkou.
Lewis Hamilton, přestože v příštím roce může dorovnat historický úspěch legendárního Michaela Schumachera a zároveň pokořit rekord v celkovém počtu vyhraných velkých cen, si bude muset na další uznání zřejmě ještě počkat. Na druhou stranu má tato celosvětová superstar určitě ještě pár let aktivní jezdecké kariéry před sebou (rekordy, třeste se) a úspěšný britský pilot se již nechal slyšet, že mu není lhostejný osud mladších potenciálních následovníků a má v plánu je aktivně podporovat. Možná i tento přístup mu zajistí, že se po uplynutí pár let od pověšení závodnické přilby na hřebík dočká oslovení "Sire Lewisi"...
Svět Formule 1 celý týden žije odchodem Christiana Hornera z Red Bullu. Své stanovisko k této události už vyjádřil i jeden z mistrů světa.
Will Buxton a Jennie Gow se zamýšlejí nad tím, kam by mohla vést další kariérní cesta Christiana Hornera, pokud by opustil Red Bull. Zvažují jak jeho možný přesun do vedení F1, tak i variantu dočasného ústupu z veřejného prostoru.
Bývalý jezdec Red Bullu Sergio Perez nezavřel dveře za svou formulovou kariérou. Aktuálně jedná s několika stájemi a hledá cestu zpět na startovní rošt. Zda se mu podaří najít konkurenceschopné místo, ukážou následující týdny.
Budoucnost Franca Colapinta v programu Alpine se před nadcházející Velkou cenou Belgie dostává do nejistoty. Talentovaný argentinský jezdec, který byl dosud považován za jednu z nadějí francouzského týmu, může čelit změnám, jež by mohly ovlivnit jeho další směřování v motorsportu.
Den po tréninku na simulátoru Red Bullu se Max Verstappen opět přesunul. Nizozemec zamířil na místo, kde se náhodou nebo ne nachází i jachta Tota Wolffa.
Fernando Alonso zpochybnil dlouho tradovaný názor ve světě F1. Podle něj se v mokrých podmínkách přeceňuje faktor, který podle něj ve výsledku nehraje tak zásadní roli, jak se obvykle tvrdí.
Ferrari čeká na vítězství od Mexika 2024, kde naposledy slavil Carlos Sainz. Lewis Hamilton i Charles Leclerc proto věří, že chystané úpravy vozu SF-25 v Belgii přinesou potřebný zlom.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal bodovat už v pěti závodech po sobě, přesto podle Helmuta Marka tým zaznamenává určité zlepšení a postup kupředu.
Christian Horner nebude na startovním roštu v Belgii poprvé po téměř 21 letech. Po náhlém odvolání z čela Red Bullu zůstává mimo dění Formule 1 a sezona 2025 pro něj předčasně skončila.
Nelson Piquet Jr., švagr Maxe Verstappena, prozradil, že úřadující mistr světa se rozhodne o své budoucnosti už v srpnu. Jeho slova tak přilila olej do ohně spekulací o možném odchodu z Red Bullu.
Liam Lawson na Silverstonu závod nedokončil, když se stal obětí incidentu, který nemohl ovlivnit. Mladý Novozélanďan ale zůstává realistou a ví, že podobné situace k Formuli 1 patří, a v jeho současné pozici nováčka půjde často spíše o přežití než o boj o body.
Jeden z nejvýraznějších a nejdiskutovanějších aktérů historie Formule 1 se ozval ve chvíli, kdy Red Bull čelí otřesům po nečekaném odvolání Christiana Hornera. Bývalý vlastník šampionátu se rozhodl veřejně reagovat na události, které zasáhly nejen jeho dlouholetého přítele, ale i celý paddock – a naznačil, zda podle něj bylo možné Hornerův pád odvrátit.