Ferrari potvrzuje, že jeho pohonná jednotka v sezóně 2019 splňovala všechna pravidla. Jakýkoliv náznak podvodu by podle technického ředitele Mattii Binotta byl odhalen hned při první kontrole.
Italský tým byl kvůli výkonům svého motoru pod drobnohledem, obzvlášť po letní přestávce, kdy vyhrál šest kvalifikací po sobě a soupeři se nedokázali přiblížit k jeho maximálním rychlostem na rovinkách.
Scuderia uznávala, že má výkonnostní náskok - ovšem nikoliv 50 koní, jak někteří tvrdili. Podle Binotta dosahoval maximálně 15 - 20 koní. A když se k tomu přidal jejich aerodynamický koncept kladoucí důraz na nízký odpor, rázem se z toho zrodila silná stránka.
FIA během sezóny na podnět rivalů vydala několik technických směrnic týkající se spalování oleje či měření průtoku paliva, montovala dodatečné senzory a monitorovala využívání elektrické energie a baterií, nikdy však na nic ilegálního nepřišla.
"Když se ohlédnu za celou sezónou, tak jsme před či po vydání technických směrnic byli tím nejčastěji kontrolovaným týmem. Když máte výkonnostní výhodu, kterou jsem po celou sezónu rozhodně měli, tak se stanete nejčastěji kontrolovaným týmem," uvádí Binotto.
"Když jste kontrolovaní, tak je to normální. Je to v určitém směru dobré, protože ty kontroly dokazují, že jste legální. Po vydání technických směrnic se počet kontrol na našich vozech znásobil. Hodnocení bylo předáváno FIA a hovořilo se o detailech," pokračuje technický ředitel Ferrari.
"Cokoliv tedy mohlo být uděláno díky spolupráci s FIA, to bylo uděláno. Nikdy jsme v poslední části sezóny neměnili způsob, jakým provozujeme motor, což ukazuje, že naše pohonná jednotka byla zcela legální. Pokud by tomu tak nebylo, pokud by něco pravidlům neodpovídalo, tak by to vyšlo najevo hned pří první kontrole," upozorňuje Binotto kritiky.
Na závěr se vyjádřil k pokutě ve výši 50 000 Euro (1,28 mil. Kč) z poslední velké ceny sezóny kvůli tomu, že ve voze Charlese Leclerca komisaři nalezli o 5 kg paliva více, než Ferrari uvedlo v dokumentu pro FIA. Ferrari podle něj vše udělalo správně.
"Byla provedena spousta měření, která byla vždy koherentní. Nesedělo pouze to jediné, o němž jsme nevěděli, neviděli jsme ho a dozvěděli jsme se o něm při procházení vydaných dokumentů na konci závodu," vrací se Binotto k událostem z Abú Zabí.
"V tu chvíli nedokážete už nic prověřit, protože palivo bylo spotřebováno. V tu neděli všechna data seděla, kromě jednoho okamžiku, ale už nebyl žádný způsob, jak se vrátit k tomu, co se přihodilo. Nikdo nedokáže vysvětlit, co se při tom měření stalo," dodává.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.