Robert Kubica byl aktérem mimořádně sledovaného návratu do Formule 1. Výsledkově se sice nezdařil, ale rodák z Krakova svého kroku nelituje.
Návrat Roberta Kubici do Formule 1 byl od samého prvopočátku hodně sledovaným tématem. Prakticky všechny zajímalo, jak si nyní pětatřicetiletý Polák v královně motorsportu povede. Až do letošního března byla totiž jeho poslední Velkou cenou ta v Abú Zabí z roku 2010.To už je z dnešního pohledu poměrně hodně vousatá záležitost.
V následné zimní přestávce sice rodák z Krakova ještě stihl předsezonní testy, ale pak havaroval v závodu rallye, což ho málem stálo život. Doktorům se jej však naštěstí podařilo zachránit, ale následovala opravdu setsakramentsky dlouhá rekonvalescence. Jak by taky ne, když Kubica utrpěl mnohočetná poranění, přičemž asi nejvážnější byla ta na rukou, která jej málem o jednu vrchní končetinu připravila. V té době to vypadalo s Robertovým návratem do světa rychlých kol bídně. Nicméně Polák ukázal obdivuhodnou sílu charakteru, právě tahle vlastnost mu pomohla vrátit se nejen do běžného života, ale také za volant závodních vozů.
Zkoušel to na okruzích i ve WRC. Ze všeho nejvíc ovšem stále pokukoval po F1. Dlouho to přitom vypadalo na nesplnitelný sen, až se nakonec ozval Williams. Polák byl v britské stáji nejdříve vývojovým plotem. To se změnilo před tímto ročníkem, kdy mu připadla sedačka po Lanci Strollovi, který odešel do Racing Pointu.
Z hlediska výkonnosti to však šťastný comeback nebyl. Williams se trápil na dně výsledkové listiny a Kubica byl permanentně pomalejší než jeho mladičký týmový kolega Russell. Rozdíl mezi nimi byl přitom často markantní
V závislosti na výše popsaná fakta se proto čím dál častěji začaly objevovat otázky, zda svého návratu nelituje, zvlášť když se rozhodl na konci aktuální sezony Williams i Formuli 1 opustit. Tyto úvahy však velký oblíbenec polských fanoušků rázně odmítá.
„V momentě, když jsem přestal závodit, bylo mým jediným cílem, abych se vrátil do co nejvyšší kategorie motorsportu. Z mého pohledu je fakt, že jsem se vrátil až do Formule 1 velkým osobním úspěchem.“
„Doufali jsme, že se nám bude dařit o něco lépe, ale takový je život. To je zkrátka Formule 1. Na druhou stranu jsme věděli, že to bude těžké už od samého začátku. S týmem jsem byl už loni, takže jsme věděli, že nás čeká těžká sezona. Měli jsme složité období, na začátku to byla spousta problémů, ale jak už jsem řekl. To je Formule 1. Proto je tak vzrušující a zároveň tak těžká,“ dodává.
Svému v současnosti už bývalému týmu přeje do budoucna jen to nejlepší. Podle svých slov pevně věří, že se Williamsu začíná blýskat na lepší časy.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.