Za nemožností využívat systém pro snížení přítlaku (DRS) v první třetině Velké ceny Abú Zabí podle Mezinárodní automobilové federace (FIA) může výpadek jednoho ze serverů.
Problém se objevil na konci 2. kola, kdy chtěla FIA systém pro všechny aktivovat. Na obrazovkách s časomírou se však týmům objevila zpráva, že jej není možné využívat, protože ředitelství závodu nemůže vozům na trati odeslat příslušný signál. Bez DRS se proto závodilo až do 18. kola, potom už systém fungoval až do konce.
"V podstatě šlo o pád serveru. Hned jsme ho deaktivovali a nezapnuli jsme ho, dokud jsme si nebyli 100 % jisti, ne že jen funguje, ale že je opět funguje se všemi správnými daty," přibližuje ředitel závodu Michael Masi.
"Provedli jsme různé kontroly spolupráce mezi FIA a Skupinou F1, abychom se ujistili, že všechno bezvadně funguje. Nezkusili jsme to, dokud jsme neměli jistotu," pokračuje.
"Obecně jsme neměli potvrzení toho, že se DRS signály dostávají k autům, neměli jsme na co spoléhat. Museli jsme se ujistit, že je vše nahozeno zpět, že to funguje ve stabilním stavu a že můžeme věřit správnosti a rovnoměrnosti odesílaných informací," říká Masi.
Co by se podle něj stalo, kdyby DRS nebylo deaktivováno? "Mohli by ho používat všichni. A abych byl upřímný, raději bych ani nechtěl domýšlet přesný dopad toho, kam bychom se dostali! Efektivním preventivním opatřením bylo zkrátka jeho globální vypnutí."
"Existovalo záložní řešení, ale nejprve je třeba zjistit, proč došlo k problému. A jak všichni víme, u všech záložních systémů existuje prodleva, než začnou fungovat," vysvětluje ředitel závodů FIA.
V minulosti se přitom tu a tam problémy s DRS objevily. "Šlo o problém s jednotlivými vozy, což se samozřejmě snadněji monitoruje. Když jich máte 20, tak to je téměř nemožné ohlídat. Proto jsme velmi jednoduše došli k tomuto řešení - zkrátka ho deaktivovat a nechat ho [chvíli] tak," dodává Massi.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.
Lando Norris se pustil do kritiky George Russella, když se vyjádřil k jejich sporu ohledně výhody McLarenu v porovnání s ostatními týmy ve Formuli 1. Norris naznačil, že Russellův přístup k této debatě není úplně správný.