ABÚ ZABÍ - ANALÝZA SEKTORŮ; Jak si piloti během kvalifikace vedli v jednotlivých sektorech a jakých maximálních rychlostí dosahovali? Co z toho můžeme vyvodit o jejich rychlosti a jaké strategie můžeme očekávat v nedělním závodě? Jaké pneumatikové strategie v něm můžeme očekávat?
Na úvod si krátce připomeňme konfiguraci okruhu, rozmístění sektorů, DRS zón a pozici místa pro měření maximálních rychlostí, tzv. speed trapu. První sektor je velmi krátký - obsahuje středně rychlou zatáčku po startu, poté plynulou sekvenci rychlých zatáček 2 - 4.
Druhý sektor začíná pomalou šikanou, po níž následují dvě dlouhé rovinky rozdělené další pomalou šikanou (č. 8/9). Zde je důležitý co nejnižší odpor a výkon motoru. Speed trap se nachází na konci první rovinky před brzdnou zónou.
Třetí sektor se spoustou pomalých a středně-rychlých zatáček klade na nastavení opačné nároky: zde se uplatní co nejvyšší přítlak, dobré vyvážení a přilnavost.
Lewis Hamilton byl dnes suverénní - i se starší pohonnou jednotkou si poradil se svým týmovým kolegou, vyjel si 88. pole-position (od GP Německa to už trvalo) a o 15 tisícin překonal svůj loňský rekord okruhu.
Mercedesy přitom na Ferrari ztrácely v prvním i druhém sektoru, ovšem vše si vynahrazovaly v tom posledním, kde rozhoduje přítlak - a tam si na svého soupeře z Maranella dokázali vyjet téměř sedm desetin sekundy - neskutečný nářez v tak krátkém úseku. Ukazuje to, o kolik Stříbrný šíp ční nad rudou konkurencí.
SIDE-BY-SIDE: @LewisHamilton v @Charles_Leclerc flying laps in Q3 👀 🚀#AbuDhabiGP 🇦🇪 #F1 pic.twitter.com/llGJ63JJg0
— Formula 1 (@F1) November 30, 2019Pro tu je zábleskem naděje snad jen rychlý čas Leclerca z Q2 na středně-tvrdé směsi, na níž v tu chvíli předčil všechny piloty (Mercedes ale tehdy zůstal jen u jednoho měřeného pokusu), a rychlost na rovinkách, díky níž by pro Scuderii mohlo být předjíždění snadnější.
Zajímavý byl komentář Binotta na to, že Hamilton bude na trhu pro rok 2021 volným hráčem: "To nám může dělat jen radost." Brit tento výrok poté ocenil: "Myslím, že jde o první kompliment, který se mi po 13 letech dostal od Ferrari." Hmm, zamíří v budoucnu do Maranella?
Druhý nejrychlejší Verstappen s Red Bullem tam přitom zaostával jen o 3 setiny sekundy. Vettel přitom předvedl rekordní první i druhý sektor, přesto na Hamiltona ztratil přes půl sekundy a se svým časem obsadil až pátou pozici.
"Zdá se, že jsme ve srovnání s nimi [Mercedesy] ztráceli trochu přilnavosti. Oni na této trati fakt vždy dominují a nám v tom posledním sektoru scházelo zkrátka příliš. Musíme být realističtí - myslím, že Mercedes je opravdu rychlý, ale my do toho dáme v závodě vše," hodnotil Holanďan.
Nejlepším ze zbytku pole za nejsilnější trojicí byl dnes McLaren, jenž v trénincích nikterak nezářil. Jeho šéf Zak Brown přesto pevně věřil, že dnes postoupí do Q3, což se povedlo.
Sainz měl celou dobu navrch nad Norrisem, v posledním pokusu se mu nepodařila příprava, protože ho příliš zbrzdily vozy předním, a tak skončil až devátý, zatímco Norris obsadil 7. příčku. "Můj poslední pokus byl narušen. Je to škoda, protože kdybych vyrovnal své kolo z Q2, tak bych byl snadno sedmý," litoval Španěl.
Do Q3 postoupil s oběma vozy také Renault - Ricciardo skončil osmý před Sainzem, Hülkenberg desátý. Všichni s výjimkou Hamiltona ale budou těžit z penalizace Bottase, který po dvojnásobné výměně pohonné jednotky míří až na konec startovního roštu.
Na rovinkách dnes byl nejrychlejší Vettel s Ferrari (329 km/h), soupeři ale moc neztráceli - druhý Ricciardo s Renaultem jen 0,3 km/h, Pérez poháněný Mercedesem 2,1 km/h, Kvjat s nejslabší Hondou 4 km/h.
Pneumatiky a strategieDo Q3 postoupila pětice pilotů na středně-tvrdých pneumatikách, které jsou o sekundu na kolo pomalejší, za to však vydrží více kol: oba Mercedesy a Red Bully a Leclerc s Ferrari.
Optimální strategií je start na měkké směsi s přezutím na tvrdou po 7 - 14 kolech, téměř stejně vychází start ně středně-tvrdých pneumatikách s přechodem na tvrdé po 10 - 18 kolech.
Dvouzastávková strategie měkká - měkká - tvrdá s prvními stinty o 7 - 10 kolech už je o něco pomalejší, ještě hůře vychází jednozastávková strategie měkká - středně-tvrdá směs s přezutím po 18 - 22 kolech Velké ceny Abú Zabí vypsané na 55 okruhů. Poslední varianta vyžaduje veloku péči o pneumatiky a hlídání si tempa.
Důležité bude sledovat teploty, které budou během závodu při západu slunce postupně klesat. Na okruhu Jas Marina se i přes 2 dlouhé rovinky špatně předjíždí, provoz proto může mít velký dopad na strategie a výsledek závodu. Ten okoření Bottas startující s nejrychlejším monopos-tem z poslední pozice.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.