Ferrari je spokojeno s vývojem svého monopostu v průběhu letošní sezóny i s množstvím přítlaku, který se podařilo navýšit. To mělo podle šéfa týmu Mattii Binotta dodatečný pozitivní vliv na jejich konkurenceschopnost.
Italská stáj do sezóny vstoupila s vozem, který neměl tolik přítlaku jako Mercedes, protože se ve svém konceptu zaměřila na nižší odpor ve prospěch vyšších rychlostí na rovinkách. Dominance Stříbrných šípů, jež vyhrály osm úvodních závodů ji ale donutila k tomu, aby svůj vývojový proces přehodnotila.
K tomu došlo zejména po Francii, kde se Ferrari zbavilo nové podlahy, u níž si všimlo drobného problému ve srovnání s výsledky simulací. Poté už ale podle Binotta výsledky vývoje předčily očekávání, což by se dalo říci také o jejich nekonkurenceschopnosti na počátku sezóny.
"Vlastně to poukazuje na to, jak může více přítlaku pomoct či nepomoct celkové výkonnosti auta. Úroveň citlivosti na přítlak na tomto druhu pneumatik je velmi vysoká. Proto si myslím, že když se trochu zlepšíte, tak získáváte více, než čekáte," uvádí šéf Scuderie.
"A také to souvisí s důvěrou - jezdci cítí vyšší přilnavost a dále zlepšují svou vlastní výkonnost. Jde o součet věcí, jež pomáhají. Do Singapuru jsme přivezli náš [nový aerodynamický balík]. Nebyl jediným, ale rozhodně byl významným. Když se podíváme na zisk v časech na kolo v dalších závodech, tak to naše očekávání lehce předčilo," pokračuje Binotto.
Pokroky jeho týmu od závodu v Paul Ricard byly patrné, po letní přestávce pak vyhrál pět kvalifikací po sobě, ne vždy to však dokázal přetavit ve vítězství v závodech. Výkonnost jejich aerodynamiky se nicméně změnila.
"Zlepšili jsme naše auto v zatáčkách, snížili jsme v nich naši ztrátu na nejlepší soupeře. Teď jsme jim mnohem blíže. Stále si přitom držíme naši výhodu na rovinkách, celkový balík se tedy zlepšil a v kvalifikacích jsme rozhodně rychlejší. V závodech jsme určitě konkurenceschopnější," pochvaluje si Binotto.
Díky kombinaci mnoha faktorů už Ferrari nemá podle něj problémy: "Zaprvé, lépe teď rozumíme našemu vozu, pokud jde o jeho nastavení a vyvážení. Zlepšili jsme způsob, jakým k tomu přistupujeme. Aerodynamický balík pro Singapur představoval významný pokrok, který pomohl dostat pneumatiky do lepší pozice, pokud jde o pracovní rámec i degradaci."
"A myslím si, že navíc jsme těmto pneumatikám začali lépe rozumět. Daří se nám získávat z vozu jeho plný potenciál, zejména v kvalifikacích," těší šéfa Ferrari, které je proti zavedení nových pneumatik v příští sezóně, protože jsou náročnější na pochopení, což by podle nich poskytlo Mercedesu další výhodu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.