Situace ve Ferrari připomíná oheň, který se potichu rozhořel a nekontrolovatelně nabírá na intenzitě. Podobného názoru je alespoň Nico Rosberg, ten si něčím podobným prošel u Mercedesu. Jak by měl podle něj Mattia Binotto postupovat? Kam až může celé napětí zajít?
Situace ve Ferrari je v podstatě už od začátku letošní sezony pořádně zajímavá. Základ všemu položila už úvodní GP. Tehdy dostal Charles Leclerc, coby nováček v italské stáji, zákaz útočit v závěru závodu na svého kolegu Sebastiana Vettela. Dalších kontroverzí jsme se dočkali brzy poté. V Bahrajnu Leclerc neuposlechl příkaz týmu a Vettela předjel, ačkoliv jezdci měli podle nařízení stáje dvě kola držet pozice. K další týmové režii došlo při čínském závodě, už tenkrát byla patrná nervozita, tu dával najevo zejména mladší z tandemu Ferrari.
Od té doby došlo ještě k několika větším či menším střetům. Naposledy jsme byli takového příběhu svědky v Rusku. Podle interní dohody měl (zřejmě) Sebastian Vettel pustit Monačana zpět na první místo, vzhledem k tomu, že se za ním vyvezl díky vzduchovému aerodynamickému pytli, čímž měl Němec oproti svému parťákovi výhodu. Nestalo se tak. Ferrari proto sáhlo k výměně pozic až během zastávek v boxech. To se přirozeně čtyřnásobnému mistru světa příliš nelíbilo. Celá situace proto přilila další olej do ohně, který se uvnitř Ferrari, zatím nenápadně, rozhořel.
Toho si všímá rovněž Nico Rosberg, mistr světa z roku 2016. Nyní analytik světa Formule 1. I on má s podobnými situacemi zkušenosti, neboť je sám zažil v Mercedesu s Lewisem Hamiltonem. Názory Nica Rosberga mají proto svoji váhu.
„Dá se říct, že ve Ferrari je to teď jako efekt sněhové koule. Jezdci vůči sobě ztrácí důvěru, což se na sebe nabaluje. Může to pak skončit kolizí. V takovém případě se vše vymkne kontrole,“ má jasno Rosberg. Bývalý jezdec Mercedesu pak zavzpomínal na své vlastní zážitky a přidal pár postřehů. Z jeho pohledu je důležitá neutralita ze strany týmového šéfa. „V tomto směru odvedl se mnou a Lewisem Toto Wolff skvělou práci. Vždy k nám přistupoval neutrálně. Pokud došlo k nějakému problému, vždy dal část viny nám oběma,“ vypráví. O to samé by se teď měl podle Nica pokusit Mattia Binotto.
„Podle mě se Leclerc choval v Soči celkem fér. V Singapuru si stěžoval do vysílačky načež dostal přes prsty, teď se snažil zůstat trochu v ústraní. Jezdec však po sobě nesmí nechat šlapat. V určitých momentech se zkrátka musíte umět ozvat. Jen je třeba najít tu správnou vyváženost. Pokud to neuděláte, dopadnete možná jako Valtteri Bottas“, má jasno Němec.
Podle Rosberga bude zajímavé sledovat další vývoj tohoto vztahu. Z jeho pohledu byl v Soči v právu spíše Leclerc, proto se Ferrari nakonec rozhodlo vyměnit pozice. Uvědomuje si však, že celá věc byla dosti komplikovaná. „Seb už je v těchto politických věcech zkušený, Leclerc stále ještě hledá hranu, bude zajímavé, jak se celá věc bude vyvíjet dál,“ ukončil světový šampion ze sezony 2016.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.