Šéf Ferrari Mattia Binotto přibližuje, jakou dohodu uzavřeli se svými piloty před Velkou cenou Ruska. Podle Charlese Leclerca se jí jeho týmový kolega neřídil, podle Sebastiana Vettela to ovšem není pravda - nic neporušil. Jak to tedy bylo a o co u italské stáje v průběhu závodu šlo? Bylo cílem načasování zastávek donutit své jezdce k výměně pozic?
"Pro tým je vítězství samozřejmě klíčové, proto jsme se rozhodli, že pro nás bude tou nejdůležitější věcí to, abychom byli v prvním kole na prvním a druhém místě, protože pak můžete nějako kontrolovat a řídit tempo a pozice," vysvětluje Binotto.
"Cílem bylo, abychom se dostali na první a druhé místo. Jak toho můžete dosáhnout, když startujete z první a třetí pozice? Rozhodně tím, že ubráníte svou první pozici a zároveň tak, že získáte pozici a dostanete se na druhé místo.
Společně jsme souhlasili s tím, že tím nejlepším způsobem bude nejprve neposkytnout žádný aerodynamický stín Hamiltonovi, protože tak byste mu poskytli určitou výhodu, nebo alespoň určitou možnost. Proto měl Charles roztáhnout Seba."
"Probrali jsme to a souhlasili s tím - poskytnout aerodynamický stín Sebovi a nebránit svou pozici, to Sebovi dalo výhodu, kterou měl později v závodu [Leclercovi] vrátit tím, že pozice aut prohodíme. Tak zněla dohoda.
Two team mates - each of them with a claim to the race lead There was tension on the Ferrari airwaves during the opening few laps at Sochi on Sunday 👀 🎧#RussianGP 🇷🇺 #F1 pic.twitter.com/QcLiYJrCRU
— Formula 1 (@F1) September 29, 2019Myslím, že to, co se stalo, bylo přesně to, co jsme vysvětlili: dobře jsme odstartovali, oba piloti podobně - byli na měkkých pneumatikách a měli rychlost. Charles zůstal vlevo, Sebastian velmi brzy přeskočil Hamiltona a řekl bych, že se přirozeně nacházel v aerodynamickém stínu za Charlesem," popisuje šéf Ferrari.
Leclerc pak dal jasně najevo, že chce, aby ho Vettel před sebe dle dohody pustil. Ten to však neudělal - tvrdil, že jeho týmový kolega je příliš daleko za ním. Binotto mu dal za pravdu - rozhodl, že zatím své pozice měnit tedy nebudou. Sportovní ředitel Laurent Mekies na boxové zídce jen kroutil hlavou.
"Samozřejmě, že když se podíváme video, na start, tak ten vyšel podle plánu. Proto jsme se domnívali, že to je po správné požadovat po Sebovi výměnu pozic. Oba jezdci měli při jízdě odlišné názory, to je ale něco, o čem s nimi ještě můžeme hovořit.
Původně jsme požádali Seba o vrácení pozice, ale je fér říct, že v té fází závodu Charles nebyl dostatečně blízko a my bychom tím určitý čas na dráze ztratili. Později byl Seb celkem rychlý a vůči Charlesovi na dráze získal určitou výhodu," přibližuje Binotto.
A win against the odds for @MercedesAMGF1 and @LewisHamilton in SochiHere's the story of how they got the better of Ferrari at the #RussianGP 🇷🇺#F1 pic.twitter.com/YeJOsBiYwe
— Formula 1 (@F1) September 29, 2019Cílem strategie zastávek nebyla výměna pozicFerrari do boxů jako prvního povolalo Leclerca, kterému vyšlo podseknutí - na čerstvé sadě středně-tvrdých pneumatik kroužil rychleji než Vettel na ojetých měkkých, proto se po své zastávce o 4. kola později objevil až za svým mladším týmovým kolegou.
Podle Binotta si tím ale nechtěli vynutit výměnu pozic, hlavní příčinou bylo opotřebení Leclercových pneumatik: "Věděli jsme, že o tom můžeme rozhodnout později. Důvodem podseknutí nebylo vrácení pozice Charlesovi, nýbrž to, že Charles měl sjeté pneumatiky - levá zadní začínala být opotřebovaná, proto šlo pro něj o ten správný okamžik k zajetí do boxů.
"Věděli jsme, že pokud bychom zastavili s oběma vozy, tak bychom byli zranitelní při výjezdu safety-caru a Hamiltonovi bychom přenechali vedení. Pokusili jsme se se Sebem zůstat na dráze co nejdéle jednoduše proto, abychom se ubránili v případě povolání safety-caru v té fázi závodu.
Pak se opotřebovaly pneumatiky také Sebovi. Povolali jsme ho do boxů, šlo o ten správný okamžik pro zastávku. Zajel do boxů, Charles byl před ním, Seba vzadu, ale závod stále nekončil. Byla by spousta příležitostí rozhodnout pak o té nejlepší volbě," říká Binotto.
Znamenalo by to, že by Vettelovi umožnili závodit a Leclerca znovu předjet? "Myslím, že jo." Ferrari ale potom už nic takového řešit nemuselo, protože Seb musel své auto na dráze náhle odstavit kvůli problému s pohonnou jednotkou. Ředitelství závodu sáhlo po virtuálním safety-caru, který využilo Mercedes k levné zastávce. Do vedení se tak dostal Hamilton, jenž si zbytek závodu pohlídal.
"Já jsem se dohodu dodržel... Myslím, že nejlepší je, když za sebe nebudu nic říkat. Myslím, že Mattia podal rozumné vysvětlení, zůstaňme tedy u toho," uvedl Vettel po Velké ceně Ruska k napjaté situaci u Ferrari.
#F1 #RedBull Helmut Marko on #Ferrari situation after #RussianGP: “Ferrari managed not to win with the fastest car. They sacrificed Sebastian, even though he was the fastest man. #Vettel has no future at Ferrari, that’s clear for me now.” pic.twitter.com/K79uDDmaxZ
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) September 30, 2019Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.