SOČI - 1. TRÉNINK; Ferrari navazuje na výsledky předchozích závodů a také do víkendu v Rusku vstupuje nejlépe. Max Verstappen ale na Charlese Leclerca ztratil jen 82 tisícin sekundy, Lewis Hamilton se trápil s brzdami.
Do prvního tréninku jako první vyrazili Norris s Verstappenem, teplota vzduchu dosahovala 23 °C a asfalt 25 °C. Bylo pod mrakem, ale nepršelo. Pirelli přivezlo do Ruska C2 - C4 směsi, tedy zlatý střed ze svého portfolia pneumatik.
Jako první předvedl po 10 min měřené kolo Stroll na měkké směsi - 1:43,328 min (287 km/h na rovince). K velmi dobrému pokusu měl našlápnuto Sainz, zamířil ale do boxů, na trati tak setrvávaly pouze Racing Pointy: Stroll 1:41,833 a 1:41,412 a čerstvý dvojnásobný otec Pérez 1:40,862, 1:39,844 a 1:39,610 min.
Two young superstars battling for P1 ⏱Several drivers spin and another hits the wall 🔄 💥It's all the best bits from FP1 🍿#RussianGP 🇷🇺 #F1 pic.twitter.com/yf4c7fn6D7
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019Mercedes do Ruska nepřivezl žádná viditelná vylepšení, což není zas tak velkým překvapením vzhledem k této fázi sezóny. "Nemyslím si, že bychom v některém ze šesti zbývajících závodů měli být favorité, to ale neznamená, že bychom nemohli vyhrát. Pokud dostaneme auto na tu správnou pozici v kvalifikaci, pak bychom měli být obecně silnější ve většině závodů," říká Hamilton.
Po 20 min se do hry zapojily Williamsy - Russell (1:40,549) a Kubica (1:41,255 min), jenž bude po výměně motoru v neděli startovat zezadu, Péreze však překonali až Sainz (1:38,693) s domácím Kvjatem (1:38,550) - ten ale bude v neděli také startovat z konce startovního roštu, Honda přivezla pro všechny piloty Toro Rosso a Red Bullu nové motory (zbylé tři její jezdce čeká za spalovací motor trestných pět míst). V příštím závodě Japonsku přidá nové palivo, chce se před svými diváky pokusit o vítězství.
Albon začínal na 1:37,653, Ricciardo s Renaultem na 1:37,605 a čekalo se, co předvede špička. Leclerc ovšem stihl jen jedno měřené kolo (1:37,593), než na trati před 15. zatáčkou zůstal stát Kvjat a ředitelství závodu sáhlo po virtuálním safety caru: "Kluci, odešel motor," hlesl Rus do rádia. Přitom dnes ráno dostal nový kus, Honda situaci vyšetřuje.
Ferrari na měkkých pneumatikách pak přidalo - Leclerc 1:36,655 a Vettel 1:36,741, z výsluní je po půlhodině nicméně sesadil Bottas 1:36,174. Jeho týmový kolega Hamilton si i přes stížnosti na řádnou funkci brzd dostal před něj: 1:36,031 min - oba na stejné směsi jako Ferrari, které v tu chvíli ztrácelo kolem půl sekundy.
📻 HAM: "My brakes aren't working properly"He still manages a 1:36.031 though - and goes P1 🤔#F1 #RussianGP 🇷🇺 pic.twitter.com/gOT9y8FvMh
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019A když už jsme u těch brzd - FIA dnes oznámila, že upouští od plánovaného návrhu zavést v roce 2021 standardizované brzdové systémy od společnosti Brembo. Důvodem má být snaha lépe porozumět výkonnosti a brzdovým požadavkům nové generace monopostů.
Mimo trať se na chvíli ocitl Giovinazzi (1:38,821) i Norris (1:39,239), oba v polovině tréninku setrvávali na 16. a 17. pozici. Okamžik hrůzy prožil také Hamilton, když při návratu do boxů málem narazil do zádi Grosjeanova Haasu.
Close call in the pit lane as Romain Grosjean and Lewis Hamilton almost collide 👀🙈#F1 #RussianGP 🇷🇺 pic.twitter.com/nKZSIYr2yX
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019Po kratší přestávce, během níž týmy vraceli Pirelli jednu sadu pneumatik, se Bottas vrátil na trať na středně-tvrdé směsi s cílem věnovat se více delším jízdám. Přesto se mu podařilo na čele Hamiltona přeskočit - 1:35,551.
Fin dělal další pokroky (1:35,198), s tím si ale Vettel na měkčí směsi po hodině snadno poradil - 1:35,005. Mechanici Mercedesu mezitím měnili Hamiltonovi přední brzdy a třetí pružinu na zavěšení.
Poté se prosadil ambiciózní mladík Leclerc - 1:34,462 min, jenž tím o 26 tisícin překonal loňský nejrychlejší čas Sebastiana z 1. tréninku - oba piloti na měkkých pneumatikách. Charles ale s nastavením moc spokojený nebyl: "Můžeme zajet do boxů a udělat něco s předním křídlem?"
Verstappenovi (1:34,544 min) s Red Bullem se na měkké směsi podařilo 30 min před koncem posunout na 2. příčku, na Ferrari ztrácel jen 82 tisícin, Albonovi (1:35,484) patřilo šesté místo za Hamiltonem.
30 seconds from the end of FP1 👀Renault's lunch plans get torn up as Daniel Ricciardo hits the barriers 💥#F1 #RussianGP 🇷🇺 pic.twitter.com/vwvS7gvvMb
— Formula 1 (@F1) September 27, 2019Ferrari je tedy pořád ve formě, Red Bullu ale moc nescházelo a ze hry o vítězství nemůžeme vylučovat ani Mercedes, který řešil drobné potíže s nastavením. Na pozici 4. nejrychlejšího týmu se dostal Renault, McLareny skončili mimo první desítku. Ricciardo ale v samotném závěru po náhlém ustřelení rozbil v zatáčce č. 10 záď svého RS19.
Více nám o toho formě týmů napoví odpolední část, která začíná ve 14:00 hod našeho času.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.