Technický ředitel McLarenu James Key přiznává, že si pohrávají s myšlenkou změnit už před příští sezónou Formule 1 koncept současného monopostu. Vyjadřuje se také k otázce zpomalení vozů v přelomovém roce 2021.
McLaren je v šampionátu s náskokem 22 na 4. místě před Renaultem, svým dodavatelem pohonných jednotek, zatímco loni skončil šestý. Letos se mu podařilo vyřešit svou slabinu v pomalých zatáčkách, zlepšení bylo patrné zejména od Velké ceny Španělska. A protože chce dosáhnout dalšího pokroku, tak přemýšlí o změně konstrukční filozofie svého vozu.
"Myslím, že se musíme podívat na určité koncepční změny - zkrátka proto, že se díváme kupředu. I když je potenciálně na horizontu změna v pravidlech [v roce 2021], hledíme před sebe," začíná technický ředitel, jenž k McLarenu přešel letos z Toro Rosso.
Proč měnit letošní dobré auto?"Chceme zjistit, jak můžeme začít vytvářet přítlak, který by nám umožnil dosáhnout skutečných pokroků směrem k těm na čele. Všichni kolem nás dělají totéž. Proto si myslím, že potřebujete určité koncepční změny," vysvětluje Key.
"Ale pokud jde o čísla týkající se auta, tak si myslím, že na tom momentálně není špatně. Na trati, jako je Singapur, jsme byli na rovinkách hodně rychlí, efektivní tedy je, nicméně dokážeme generovat takovou úroveň přítlaku, který potřebujete - alespoň pro boj s kluky kolem nás," hodnotí letošní monopost.
Nyní neřeší jen otázku, kolik svého času ještě věnovat současnému vozu, ale i rozdělení zdrojů pro vývoj aut pro rok 2020 a 2021: "Jde o přechodné období, ale nemyslím si, že jde o jasné rozhodnutí. Někdy řeknete, že jsme s letošním rokem hotovi, protože se nepovedl, daří se vám nebo proto, že jste v území nikoho - pod žádnou hrozbou."
"Myslím, že u nás se letos objevuje pozitivní směr. Trochu to dává smysl pokračovat v učení o něco déle, ale zároveň se soustředit na příští rok," popisuje Key.
K jak velkému zpomalení dojde? Pokud vůbec...A zatímco někteří předpokládají velké zpomalení formulí v roce 2021 - například podle šéfa Racing Pointu Otmara Szafnauera až o 7 sekund, tak technický ředitel McLarenu to tak dramaticky nevidí.
"Dojde k poklesu přilnavosti u 18" pneumatik? Možná, půjde o odlišnou zvěř. O aerodynamice můžete říct, že bude trochu jednodušší než nyní, existuje ale spousta jiných mechanismů pro generování výkonnosti aerodynamikou. A motory zůstanou stejné.
Proto musíme nejdříve zjistit, jak tyto věci budou fungovat společně, abychom si udělali lepší obrázek. Ale nehovoříme o ohromných změnách, to bych momentálně netvrdil. Vlastně by si [vozy] mohly být celkem blízko, ale uvidíme," dodává Key.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.