Devětadvacetiletý Sergio Pérez toho už ve Formuli 1 zažil spoustu. Jak vzpomíná na svá jednotlivá angažmá?
Sergio Pérez má za sebou už poměrně bohatou kariéru. Ačkoliv je mexickému jezdci teprve 29 let, s Formulí 1 toho zažil už spoustu. Pilotoval Sauber, McLaren Force Indii a nynější Racing Point. Byl členem jezdecké akademie Ferrari, ale dal přednost McLarenu, kde však vydržel pouze jednu sezonu. Ztracenou sebedůvěru posléze nalézal právě ve Force Indii, kde postupné získal několik pódiových umístění.
Poprvé se nicméně mezi nejlepší tři podíval už v roce 2012, tehdy pilotoval Sauber. „Sauber z roku 2012 bylo dobré auto, bylo opravdu působivé, v určitých momentech jsme s ním dokázali udělat velké věci.“ Vzpomíná Mexičan. A pokračuje, „Ale upřímně nikdy jsem neměl vůz schopný dostávat se pravidelně na pódium, možná pár z nich to za určitých podmínek zvládlo, ale ne všechny. Vždy chcete mít to nejlepší auto na roštu, já takové bohužel nikdy neměl.“
Mezi nejlepší tři se každopádně dostal už osmkrát, v čem tedy spočívá tajemství úspěchu? „Je třeba vždy dobře odhadovat vývoj závodu. Jako pilot můžete ovlivnit mnoho věcí, například strategii, kdy zastavit a kdy ne. Pak, když se objeví příležitost, je třeba ji využít.“ Má jasno Mexičan.
Zlom v jeho kariéře měl přijít během sezony 2013. Toho času se upsal McLarenu, který tehdy byl top týmem. Nicméně sezona se ani stáji, ani samotnému jezdci nepovedla. Mclaren se trápil s nedostatečně kvalitním monopostem a Sergio Pérez nestačil na svého týmového kolegu Jensona Buttona. Výsledkem toho bylo angažování Kevina Magnussena, Mexičan si tak musel hledat místo jinde.
Nalezl jej u Force Indie, kterou během pár let dostal hned pětkrát na „bednu“. Jenže indickou stáj začaly postupně trápit stále větší finanční trable a byl to právě Pérez, kdo ji pomohl dostat do nucené správy. Sám na tento svůj krok vzpomíná s rozhodností. Podle jeho slov měl na bedrech osudy mnoha pracovníků týmu, přičemž by se dnes zachoval stejně.
Skomírající tým následně převzal kanadský miliardář Lawrence Stroll, jenž vedle Péreze posadil svého syna. Zároveň do týmu nalil velké množství finančních prostředků, ty mu mají zajistit zářnou budoucnost. „Je to obrovský rozdíl oproti minulosti. Můžete se soustředit pouze na řízení a být nejlepším pilotem, jakým jen můžete. Je to projekt, který mě fascinuje, chci, aby byl úspěšný. Děláme věci rychleji, ale je jasné, že než se dostaví úspěchy, tak to nějaký čas potrvá.“ Pravil devětadvacetiletý závodník.
Fred Vasseur před Velkou cenou Kanady apeloval na novináře, aby nezapomínali, že ve Formuli 1 jde především o lidi, ne jen o výsledky a techniku. Jeho výrok je jasnou výzvou k větší empatii a férovosti v mediálním zacházení se sportovci i týmy.
George Russell ovládl druhý trénink v Kanadě a společně s třetím Kimim Antonellim potvrdil silnou formu Mercedesu. Pro mladého Itala šlo o cenný výkon, kterým naznačil, že se s ním v budoucnu musí počítat.
Úřadující šampion Max Verstappen ovládl chaotický první trénink Velké ceny Kanady. Na kluzkém montrealském okruhu si nejlépe poradil s náročnými podmínkami s Williamsy v zádech.
Yuki Tsunoda zatím v barvách Red Bullu dosud nepřekročil deváté místo a před Velkou cenou Kanady přiznává, že potřebuje zlepšit výkony. Montreal vnímá jako ideální příležitost k restartu sezony a návratu do boje o body.
Max Verstappen před Velkou cenou Kanady přiznal, že další vítězství na tomto okruhu je tentokrát nepravděpodobné, a varoval před silou Mercedesu. Podle něj se konkurence výrazně přibližuje a letošní sezona bude mnohem těsnější než v minulosti.
Francouzský nováček Isack Hadjar naznačil, že by rád dokončil svou první sezonu ve Formuli 1 v barvách Racing Bulls. Po slibném začátku ročníku 2025 si buduje silnou pozici v týmu a svými výkony si říká o dlouhodobější důvěru vedení stáje. Hadjar tak dává jasně najevo, že si svou šanci v F1 hodlá udržet až do konce sezony a ideálně i dál.
Aston Martin momentálně drží devátou příčku v pořadí konstruktérů. Tým se zatím potýká s konzistentností výsledků, které nestačí na posun do vyšších pater tabulky. Přestože se občas daří sbírat důležité body, konkurence je silná a Martinům zatím chybí stabilita potřebná pro výraznější zlepšení v průběhu sezóny.
George Russell označil případný závodní zákaz pro Maxe Verstappena za oprávněný a připomněl, že pravidla musí platit pro všechny stejně bez ohledu na jméno. Verstappen má na kontě 11 trestných bodů a Russell zdůraznil, že pokud někdo překročí čáru, musí nést důsledky svých činů.
Lando Norris odmítl, že by Max Verstappen měl po incidentu se Georgem Russellem měnit svůj styl jízdy, a zdůraznil, že právě jeho agresivita patří k jeho úspěchům. Podle Norrise je Verstappenův přístup tím, co dělá Formuli 1 vzrušující, a nemá důvod ho zásadně měnit.
Max Verstappen čelí před závody v Kanadě a Rakousku hrozbě zákazu startu kvůli 11 trestným bodům, ale zůstává klidný a odmítá měnit svůj styl jízdy. Incident s Georgem Russellem ve Španělsku označil za chybu, kterou však nechce dále pitvat.
Lewis Hamilton vyjádřil jasnou podporu šéfovi Ferrari Frédéricovi Vasseurovi, jehož pozice byla v poslední době předmětem spekulací. Podle něj je Vasseur skvělý lídr, kterému plně důvěřuje a s nímž má dlouhodobě dobrý vztah.
S rostoucím tlakem na Freda Vasseura Ferrari zvažuje možné změny ve vedení týmu. Novým kandidátem na jeho místo je Antonello Coletta, což svědčí o nejistotě a snaze zlepšit výkonnost stáje.