SILVERSTONE - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Jak si piloti vedli v jednotlivých sektorech okruhu a jakých rychlostí dosahovali? Co z toho můžeme usoudit o jejich formě, kolik jim zbývá pneumatik a jaké strategie můžeme očekávat ve Velké ceně Británie 2019?
Jedno kolo v Silverstone měří 5 891 metrů, piloti v něm musí zvládnout celkem 18 zatáček - 10 pravotočivých a 8 levotočivých. Před letošním závodem byl kompletně přeasfaltován, jezdci si po trénincích nicméně pořád stěžovali na hrbolatost. Nově byla odstraněna třetí DRS zóna, která se nacházela v prvním sektoru. Ten nyní obsahuje pět zatáček a začátek první DRS zóny.
Druhý sektor je velmi rychlý - nachází se v něm bývalá startovní rovinka s rychlou zatáčkou Copse a potom velmi rychlý sekce Maggots - Becketts: po sobě se střídající zatáčky, které jezdci milují. Třetí sektor má dlouhou rovinku s místem měření maximálních rychlostí (tzv. speed-trap), pomalou šikanou 16 / 17 s nájezdem na cílovou rovinku.
Nejrychlejší sektoryVelký den dnes prožil Valtteri Bottas, jenž porazil svého týmového kolegu, překonal rekord okruhu a vyjel si jubilejní 10. pole-position své kariéry, letos již čtvrté (povedlo se mu to také v Číně, v Ázerbájdžánu a ve Španělsku).
How close? 🤔This close! 😵#BritishGP 🇬🇧 #F1 pic.twitter.com/ozgSBx4xVm
— Formula 1 (@F1) July 13, 2019Fin předvedl nejrychlejší prostřední sektor, v tom poslední zářil Lewis Hamilton, jenž má v součtu sektorů lepší kolo, dnes však dělal chyby a nepředvedl dostatečně dobrý výkon na vítězství - v prvním pokusu byl například široký při brzdění v Brooklands. V druhých pokusech se sice zlepšil stejně jako ostatní, od triumfu jej však dělilo 6 tisícin sekundy.
Velké zlepšení v samotném závěru ukázal také Leclerc s nejrychlejším prvním sektorem, na Bottase mu v cíli scházelo 79 tisícin. Vettel s druhým Ferrari na něj hodně ztrácel - nakonec šlo o půl sekundy, čas mu stačil jen na 6 příčku.
Před něj se probojovaly oba Red Bully - čtvrtý Verstappen, jenž dal v kvalifikaci jako jediný dohromady čisté kolo, a lepšící se Gasly těžící z nastavení svého týmového kolegy.
Ze zbytku pole byl nejlepší Renault poté, co Ricciardo zajel skvělé kolo, dle součtu sektorů je ale patrné, že McLaren byl o desetinku rychlejší a měl na víc - zvláště Sainz mohl pohodlně proniknout do elitní desítky.
Zklamaní jsou u Haasu, kteří cítili, že by stejně jako v Rakousku mohli postoupit do závěrečné části kvalifikace - Grosjeanovy sektory tomu nasvědčují, nicméně ve velmi vyrovnaném středu pole nedal dohromady ideální kolo, a tak o 0,168 sekundy zaostal za svým potenciálem.
Maximální rychlostiNejvyšší rychlosti dnes předváděly Renaulty, který zlepšil svůj motor a využívá silnější módy v kvalifikaci. Šasi RS19 však nedokáže generovat tolik přítlaku. Ricciardo byl nejrychlejší na speed-trapu i na konci 1. a 3. sektoru.
Giovinazzi poháněný Ferrari nejvýkonnějším motorem v poli (podle Mercedesu má navíc o 20 koní) - na jeho 337 km/h ztrácel znatelných 3,7 km/h.
Nejlepším zástupcem Mercedesu byl Stroll, jenž se po rovince před 15. zatáčkou řítil 332,2 km/h, Kvjat s nejslabší Hondou tam dosáhl 331,3 km/h, tedy o 5,7 km/h méně než Ricciardo.
Pneumatiky a strategieMěkká směs byla o 0,6 sekundy rychlejší než středně-tvrdá, na níž budou do závodu startovat pouze Mercedesy a Red Bully. Ferrari totiž překvapivě v Q2 přešlo na měkké, podobně jako v Rakousku. Nebude mít tedy k dispozici takovou flexibilitu ve strategii a do boxů bude muset dříve, než jeho největší soupeři. Teplota vzduchu dosahovala 20 °C, asfalt 34 °C, rychle se však vyvíjel a nový povrch neustále zrychloval.
Silverstone je náročný na pneumatiky, jimiž při vysokém bočním přetížení v rychlých zatáčkách prochází velká energie, jednozastávková strategie je prakticky vyloučena.
Týmy proto budou cílit na dvě zastávky. Nejvýhodnější je odjet dva úvodní stinty o 13 kolech na měkké směsi, poté pro závěrečný stint o 26 kolech zvolit tvrdou směs.
Alternativou je start na středně-tvrdých s přechodem na měkké po 15 kolech a po dalších 13 kolech zajet k výměně pro tvrdé, na kterých bude pilotům zbývat 24 kol.
Třízastávková strategie už je znatelně pomalejší, počítá s třemi stinty na měkkých pneumatikách (8, 11 a 11 kol) a se finišem na tvrdých (22 kol). Týmy se k ní můžou začít přiklánět, pokud bude opotřebení měkké směsi vyšší, než po sobotě očekávají.
Lewis Hamilton vypadl už v Q1 poté, co mu byl smazán čas za překročení traťových limitů. Do Velké ceny Belgie tak odstartuje až ze 16. místa.
Andrea Kimi Antonelli opět vypadl už v Q1 a jeho čekání na průlomový výsledek ve Formuli 1 se prodlužuje. Naděje, které ho provázely do královské disciplíny, zatím zůstávají nenaplněné.
Lando Norris získal pole position na belgické Grand Prix 2025 v Spa, když porazil svého týmového kolegu Oscara Piastriho. Norris tak zajistil McLarenu nejlepší startovní pozici před nedělním závodem.
Navzdory nové zadní závěsové geometrii skončilo Ferrari ve sprintu belgického GP čtvrté, což podle týmu odpovídá téměř maximálnímu výkonu vozu na Spa. Novinka zatím nepřinesla výrazný posun v tempu, a Ferrari tak musí dál pracovat na zlepšení.
Oscar Piastri strávil během sprintu ve Spa příliš mnoho času za Maxem Verstappenem a je odhodlaný podobnou situaci v nedělním závodě neopakovat. Do Grand Prix vstupuje s jasným cílem postavit se svému rivalovi čelem.
Martin Brundle vyzval Mercedes, aby pevně podpořil nováčka Andreu Kimiho Antonelliho, který čelí rostoucímu tlaku. Podle něj mladý jezdec potřebuje klidné zázemí, aby mohl naplno rozvinout svůj potenciál.
Max Verstappen si připsal další vítězství, když v belgickém sprintu překonal Oscara Piastriho a znovu ukázal svou mistrovskou formu. Rozhodující manévr předvedl hned po startu, poté už Red Bull udával tempo a Piastri se musel spokojit s druhým místem.
Lewis Hamilton se ve Spa roztočil v šikaně Bus Stop po zablokování zadních kol a kvalifikaci tak nedokončil podle představ. Do sobotního sprintu odstartuje až z 18. místa.
Oscar Piastri si ve Spa vyjel pole position pro sobotní sprint a znovu tak podtrhl formu, kterou McLaren předvádí v belgických Ardenách. Mladý Australan zvládl kvalifikaci nejlépe ze všech a do krátkého závodu odstartuje z čela startovního roštu.
Oscar Piastri ovládl jediný trénink na GP Belgie ve Spa, když překonal Maxe Verstappena i týmového parťáka Landa Norrise. McLaren tím hned v úvodu víkendu demonstroval svou formu.
George Russell zůstává klidný a věří ve své místo u Mercedesu navzdory spekulacím o jednáních s Maxem Verstappenem. Zdůrazňuje, že se soustředí na výkon, ne na přestupové hry.
Isack Hadjar odmítl přikládat velkou váhu odchodu Christiana Hornera z Red Bullu, ale s úsměvem přiznal, že povýšení Laurenta Mekiese by mu mohlo do budoucna pomoci. Francouzský jezdec zůstává soustředěný na své výkony, přesto mezi řádky naznačil, že nové vedení může být výhodou.