SPIELBERG - Carlos Sainz to v Rakousku po startu z konce startovního roštu dotáhl až na osmé místo v cíli a stal se jezdcem, který předjel nejvíce soupeřů. Během víkendu se dle svých slov zachoval jako nevychovaný mizera, což pramenilo z jeho frustrace kvůli nedělní penalizace. Za svá slova se však svému týmu omluvil.
V sobotu uvedl, že není vůbec spokojený s tím, že se tým rozhodl pro penalizaci v Rakousku, kde by mohli dosáhnout tak dobrého výsledku. McLaren se mu rozhodl nasadit nový motor, v trénincích se ale ukázalo, že mají skvělé tempo a že by v pohodě mohli bojovat o body.
"Myl jsem hodně deprimovaný. Nevím proč, měl jsem fakt špatný den. Celý den jsem měl špatnou náladu. V určitou chvíli si myslím, že jsem byl kvůli tomu trochu sprostý. Všem jsem se omluvil, jelikož to byl jeden z těch dnů, kdy se nemůžete dočkat, až skončí," uvádí Sainz, který se s námi neměl moc chuť bavit a po pár dotazech nezvykle rychle zmizel v motorhomu.
Kvalifikaci si moc neužil - jezdit naplno a snažit se dostat co nejdál nemělo smysl, protože v neděli měl být stejně odsunut na poslední místo. V Q2 aspoň pomohl na rovince svému týmovému kolegovi Landovi Norrisovi tím, že jej roztáhl ve svém aerodynamickém stínu.
Když jsem se šéfa týmu Andrease Seidela ptal, proč novou specifikaci pohonné jednotky Renault nasadili zrovna v Rakousku, tak pro F1news.cz vysvětlil, že sice mohli ještě počkat, ale "chtěli jsme ji mít co nejdříve." Navíc se na Spielbergu podle něj celkem dobře předjíždí, protože obsahuje dlouhé rovinky a tři DRS zóny.
"Ani jsem nevyužil kvalifikační mód, takže jsem ani nepocítil výkon nového motoru. V neděli jsem byl novým mužem. Stále jsem nečekal, že skončím tam, kde jsem skončil, a že budu mít takovou rychlost," vypráví španělský jezdec už v mnohem lepší náladě.
V závodě se dokonce dotáhl za svého týmového kolegu a Pierra Gaslyho s Red Bullem. Rychle je stahoval, ale kvůli poškozenému křídlu, kvůli němuž 10 kol před koncem začal přicházet o spoustu přítlaku, si už spíše musel hlídat záda.
"Jsem trochu překvapený tím, že jsme měli vážně dobrou rychlost. Myslím, že jsem mohl skončit sedmý. Hned po startu jsem si v počáteční fázi hlídal pneumatiky místo předjíždění, protože jsem si chtěl vytvořit pneumatikovou výhodu pro poslední stint. Můj závod se neustále zlepšoval díky naší degradaci pneumatik," poukazuje Sainz na silnou stránku McLarenu v Rakousku. Norris jako jediný po startu na měkké směsi odjel druhý stint na středně-tvrdé, zatímco všichni ostatní volili tvrdou směs.
"V druhém stintu jsem byl velmi, velmi rychlý. V jednu chvíli jsem zajel nejrychlejší kolo, a pak jsem každé kolo předjel jedno auto ze středu pole, a najednou jsem se ocitl za Gaslym a Landem - stahoval jsem je o půl sekundy na kolo," přibližuje 24letý pilot.
"Pak když jsem se dostával na rozdíl tří sekund za Gaslyho, se mi zlomilo přední křídlo. Nevím proč. Myslím, že to způsobil jeden z těch divných obrubníků. Rozhodilo mi to aerodynamické vyvážení. Přišel jsem o celou klapku a musel jsem jet až do cíle opatrně, abych skončil osmý. Málem mě o to místo připravil Räikkönen, ale stále jsem měl dost rychlosti," popisuje Sainz.
Podle jeho šéfa Seidla po poškození křídla přicházel o sekundu na kolo, takže měl ke konci celkem štěstí, že nedopadl hůře. "Měl velkou nedotáčivost, z pohledu času na kolo ztrácel kolem vteřiny. Myslím, že s tím hodně bojoval. Předváděl senzační kola a senzační předjížděcí manévry. Cílem bylo v 1. stintu vydržet na středně-tvrdých pneumatikách co nejdéle, abychom ke konci mohli přejít na tvrdou a pak získávat pozice."
Stáj z Wokingu odjížděla z Rakouska nadšená, protože získala dalších 12 bodů. Pojistila si své čtvrté místo v šampionátu konstruktérů a opět utekla Renaultu, který výkonnostně propadl a neskóroval. Rozdíl mezi nimi je nyní 20 bodů.
Liam Lawson vstoupil do své první kompletní sezóny ve Formuli 1 způsobem, který si rozhodně nepředstavoval. Místo solidních výsledků se potýká s problémy a jeho výkony zatím zaostávají za očekáváním.
Red Bull Racing se už po dvou závodech sezóny 2025 ocitl v nečekaně složité situaci, která může ovlivnit jeho další směřování v šampionátu.
Velká cena Číny přinesla pro Ferrari hořké zklamání. Italská stáj přišla o výsledky obou svých monopostů kvůli dvojité diskvalifikaci za odlišná technická porušení. Místo boje o cenné body tak tým odjíždí s prázdnou a čeká ho hledání příčin tohoto fiaska.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.