Společnost Liberty Media vlastnící Formuli 1 se netají tím, že by chtěla brzy opět zavítat do Afriky. Konkrétně nyní jedná o závodě v Kyalami v Jižní Africe a v Marrákéši v Maroku.
Příští rok F1 zavítá do dvou nových destinací - do vietnamského hlavního města Hanoje a do holandského Zandvoortu. Protože třem okruhům končí smlouvy (Silverstone, Mexiko, Barcelona), otevírají se další možnosti. Podle Liberty ale zatím nepůjdou nad 21 podniků na rok.
"Závodíme na pěti kontinentech. Tím posledním obydleným kontinentem, kde nezávodíme, je Afrika. O velké ceně vedeme velmi produktivní rozhovory v Jižní Africe a do menší míry v Maroku," oznamuje obchodní šéf F1 Sean Bratches.
"Kdysi jsme tam závodili. Bylo mi řečeno, že se od toho historicky upustilo z politických důvodů. My za tím jdeme, je to pro nás opravdu důležité. Jde o trh, na kterém bychom rádi závodili. Jsme globálním sportem," zdůrazňuje.
"V Kyalami v Jižní Africe je historický okruh. Toby Venter, který vlastní obchodní zastoupení Porsche v Jižní Africe, ho odkoupil, zcela opravil - garáže, padok."
"Podobné to je na ostatních trzích na světě. Proaktivně nás oslovila další místa, jako je Marrákéš v Maroku. Také se tam nachází okruh. S jeho stavem jsem seznámen méně, předpokládám, že nejde o okruh prvního stupně, existuje tam nicméně velký zájem," přibližuje sportovní šéf F1.
Kdo by ale takovou velkou cenu financoval? Liberty je obchodní společnost, které jde o zisk, podpořit ji tedy podle něj bude muset tamní vláda: "Kamkoliv na světě jdete, tam jsou pro ty země, státy, města, knížectví či obce naše závody motory ekonomiky. Velký počet našich velkých cen podporuje vláda, proto to funguje. V těchto městech záříme jasným světlem, souvisí s tím velký přímý dopad na ekonomiku."
A kdy bychom se mohli dočkat Velké ceny Jižní Afriky či Velké ceny Maroka? "Je to dynamické. Řekněme tak, že jde o krátkodobý horizont," naznačuje Bratches.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.
Liam Lawson čelí nejisté budoucnosti v Red Bullu. Přestože má před sebou teprve druhý závod za tým, jeho slabé výkony už vyvolaly obavy a spekulace o jeho dalším působení.
Tým Racing Bulls byl potrestán za nebezpečné vypuštění Isacka Hadjara během třetí části kvalifikace na Velkou cenu Číny, kdy se dostal do dráhy Maxe Verstappena.
Lewis Hamilton, po historickém vítězství ve sprintu pro Ferrari, plánuje "mistrovský plán" na vítězství v hlavním závodě. Přes páté místo v kvalifikaci věří, že úpravy auta a správná strategie mu pomohou bojovat s konkurencí o první místo.
Charles Leclerc označil výkon Ferrari v kvalifikaci na Velkou cenu Číny za realistický obraz aktuální formy týmu. Oba piloti se do závodu postaví z páté a šesté pozice.