Renault výsledkově ve Velké ceně Španělska podle svého jezdce Daniela Ricciarda propadl, když nedosáhl ani s jedním vozem na body. Rychlostně přitom na ně měl, jak je podle něj vidět z příkladu McLarenu.
Sympatický Australan startoval po penalizaci, kterou si přivezl z Ázerbájdžánu za nacouvání do Daniila Kvjata, z 13. pozice. V úvodu závodu se pohyboval na 12. místě zaseknutý za Carlosem Sainzem z McLarenu. Předjet se mu jej podařilo až na konci 24. kol před prvními zastávkami, jenže britský tým pro svého pilota zvolil středně-tvrdou směs, a tak Španěl Ricciarda hned opět předjel. Výjezd safety caru později Sainzovi pomohl k dojezdu na 8. místě, zatímco jezdec Renaultu se dopředu už neposunul.
"Nedostatek dokonalosti" podle Ricciarda vedl k tomu, že na body nedosáhli. Sainz naopak po průjezdu cílem při rozhovoru s týmem zářil spokojeností, protože si jich připsal čtyři, byť dle svých slov "neměl žádnou rychlost."
A proud record 🇪🇸In 5 starts, @Carlossainz55 has never finished outside the points at his home race#SpanishGP pic.twitter.com/TPkSHk9g8q
— Formula 1 (@F1) May 13, 2019"Jsem tím frustrovaný, abych řekl pravdu. Vidím, že Carlos byl osmý - my jsme ho na konci prvního stintu měli. Potom jsme nasadili tvrdé pneumatiky, on středně-tvrdé, a předjel nás ve výjezdovém kole. A podívejte se, kde skončil a jak to se svou rychlostí dokázal!" kroutí hlavou Ricciardo.
"Abych byl upřímný, tak si myslím, že jsme nedosáhli výsledku, na který auto mělo. Jde zkrátka o drobnosti. Tento střed pole je tak vyrovnaný, že drobný nedostatek dokonalosti nás teoreticky připravil o čtyři body. Musíme si jednoduše vést lépe. Myslím, že musíme přijít na to, co dělat, a pochopit, proč jsme nasadili tvrdé místo středně-tvrdých pneumatik. A pokud jsme byli příliš opatrní, pak nebuďme opatrní," vyzývá svůj tým, do něhož po loňské sezóně přestoupil z Red Bullu.
Jako většina ostatních zajel podruhé do boxů během výjezdu zpomalovacího vozu, což vedlo k tomu, že se dostal za svého týmového kolegu Nica Hülkenberga, jenž jel po startu z boxové uličky jen na jednu zastávku. Ricciardo sice předtím dostihl desátého Romaina Grosjeana a Alexandera Albona, k útoku se ale už nedostal - zbrzdilo jej i to, že se po restartu nacházel za Hülkenbergem.
"To, kde jsme pochybili, byl podle mě restart. Opět jsme zastávkou přišli o pozici na dráze, a pak jsem se propadl za Nica. On byl na ojetých pneumatikách a já na nových a myslím si, že jsem měl v těch prvních několik kolech šanci útočit na kluky přede mnou," poukazuje Ricciardo.
"Bylo nám řečeno, že spolu můžeme bojovat, ale fakt nepostupoval se svými pneumatikami tak rychle dopředu, jak jsem mohl já. Opět nyní vidíme, že kdybychom to řešili strategicky, tak jsme mohli dosáhnout maxima s jedním vozem na úkor druhého," lituje pilot. Renault však k týmové režii nesáhl - v tom zatím vyniká Ferrari, které opět měnilo pozice svých pilotů (audio), byť protěžování Sebastiana Vettela k zisku dalších pozic nevedlo.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.