Stříbrné šípy mají za sebou velmi dobrý den, kdy si pochvalují zlepšení práce s pneumatikami, porozumění novému vozu W10 i celkové zrychlení.
Ve čtvrtek, předposlední den předsezónních testů, zvládli 182 kol a jejich celkový počet za poslední dva týdny v Barceloně navýšili už na 1058, tj. 4920 km. Den začali s práci na aerodynamice, pak se zaměřili na poznávání nových pneumatik, které se jim v předchozích dnech dost drolily. Odpoledne se v rámci závodní simulace věnovali výkonnosti při dlouhých jízdách.
Lewis Hamilton sbírající dopoledne data o aerodynamice 210 a věnující se práci na pneumatikám před obědem ujel 395,7 km, Valtteri Bottas simulující závod pak přidal dalších 446,9 km. Vozy s motorem Mercedes za zády si včera připsaly celkem 1978 km.
#F1 Testing in Barcelona, Day 7 - Engine manufacturers' kilometreage 📊:1. Mercedes 1973.7 km (657.9 km/car)2. Ferrari 1294.1 km (431.4 km/car)3. Renault 1033.4 km (516.7 km/car)4. Honda 851.9 km (425.9 km/car) pic.twitter.com/DyT9JIDKF6
— Petr Hlawiczka (@hlawiczka) February 28, 2019"Byl to dobrý den se spoustou kilometrů, což je pro nás skvělé. Šlo zřejmě o jeden z nejlepších dní pro nás, fakt jsme se toho hodně naučili. Odpoledne jsme dokázali uplatnit naše poznatky z dopoledne, takže se těším na to, jak se Valtteri cítil, auto ale vypadalo, jako by bylo v lepším stavu. Naše poznání o W10 postupně narůstá, takže šlo o pozitivní den," hodnotil Hamilton.
"Zvládli jsme hodně kol, což je vždy dobré. Odjel jsem simulaci závodu přerušenou červenou vlajkou, nicméně potvrdila pokrok, který jsme od minulého týdne. Jsme čím dál více připraveni na Melbourne, stále však zbývá prostor pro zlepšení a několik otazníků, pokud jde o to, jak si stojím proti konkurenci," uvádí Bottas.
"Soustředíme se na vlastní výkonnost, celý tým se opravdu hodně snaží a pokračuje ve vylepšování vozu, a to je to, co se počítá. Musíme co nejlépe využít poslední den testování, protože to bude naše poslední šance si vyzkoušet některé věci před Melbourne. Doufám, že půjde o další vydařený den," pokračuje finský pilot.
A jejich technický ředitel James Allison dodává: "Šlo o velmi produktivní den. Každopádně jsme bez problém zvládli vzdálenost závodu, odvedli hodně dobrou investigativní práci a v samotné závodní simulaci se nám pneumatiky chovaly dobře ve všech třech stintech, na rozdíl od včerejška, kdy jsme je nedokázali udržet při životě. Těšíme se na zítřek, kdy budeme prošetřovat škálu směsí pneumatik a více se zaměříme na rychlost na jedno kolo."
Dnes se tedy za volantem objeví opět oba piloti a můžeme očekávat další zrychlování. Pokoří někdo v Barceloně loňský čas pole-position a dostane se pod hranici 1:16?
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.