Ochrana kokpitu Halo podle ředitele závodu Charlieho Whitinga nikterak nezpomalila vyprošťování Nica Hülkenberga po jeho nehodě v úvodním kole Velké ceny Abú Zabí 2018.
Němec se svým Renaultem předvedl salto v 8. zatáčce po kontaktu s Romainem Grosjeanem. Vůz zůstal koly vzhůru, začal hořet a z prvních záběrů se zdálo, jakoby bezradní komisaři váhali s tím, jak jezdce vyprostit.
Whiting ale na otázku, zda neměl obavy o průtahy při vyprošťování jezdce kvůli nové ochraně kokpitu, odpověděl jednoznačně: "Vůbec ne. Věděli jsme, že byl v pořádku. V tomto případě se není o co obávat. Rutinou za těchto podmínek je otočit vůz zpět na kola."
"Jakmile byl vůz zpět na svých kolech, k čemuž musí samozřejmě dojít opatrně, tak se dokázal dostat ven sám. Z toho, co jsem viděl, tak to měli plně pod kontrolou. Náš lékař byl více než spokojen se způsobem, jakým to bylo provedeno. Všechno to klaplo tak, jak mělo," vysvětluje 66letý zástupce FIA.
Quote of the season...? 🐮#AbuDhabiGP pic.twitter.com/dPcp7QtL6s
— Formula 1 (@F1) November 26, 2018Podle něj vše kontrolovalo také ředitelství závodu: "Při takových nehodách je rádio z vozu automaticky směrována na ředitelství závodu, ihned tedy dostáváme informace. Piloti obvykle říkají: 'Jsem v pořádku' nebo 'Jsem OK.' To se k nám dostává a my to předáváme lékařům, kteří jsou na cestě k nehodě, takže vědí, že je v pořádku."
"A pak si můžou dát na čas s otočením vozu a jeho vyproštěním. Celkem jasně jde o druh nehody, pro které bylo Halo navrženo, aby pomohlo, protože poskytuje jezdci více místa, jakmile je vůz koly vzhůru. Mohli jste vidět některé z testů, které jsme prováděli při prověřování Halo - zahrnovaly otočení vozu a zajištění toho, že se pilot z auta dostane. To byla jedna z věcí, o níž jsme chtěli mít jistotu, že bude možná," dodává Whiting.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.