Opravdovou rychlost moderních monopostů Formule 1 může fanoušek v současné době sledovat téměř výhradně během kvalifikačních soubojů. Během samotných závodů se ale všechny priority změní a jízda pilotů často připomíná známá rčení "pospíchej pomalu" nebo "pomalu nejdál zajdeš"...
Zajisté se tady nebavíme pouze o škrcení pohonného ústrojí, zejména ze strany týmů, které se snaží minimalizovat riziko technické poruchy, odstoupení a ztráty cenných bodů. Motory musí samozřejmě vydržet oproti létům minulým opravdu obrovskou porci kilometrů. Ale i během posledního závodu v Mexiku bylo zjevně vidět, že strategii jízdy ovlivňuje nemalým dílem něco dalšího - pneumatiky.
Pirelli pro závodní okruh Autódromo Hermanos Rodríguez v mexické metropoli vybralo směsi z té nejměkkčí strany spektra - supersoft (červené), ultrasoft (fialové) a hypersoft (růžové). Právě ty posledně zmíněné byly pro jezdce doslova za trest. Extrémě krátká výdrž těchto nejměkkčích gum, u kterých nastával výkonností sešup už po jednom rychlejším kole, přinutila přední týmy se za každou cenu kvalifikovat v Q2 na tvrdší směsi, aby na ní mohli i startovat a těžit z delšího prvního stintu.
Na příkladu Charlese Leclerca ze Sauberu, jenž nebyl přitom žádnou výjimkou, si ukážeme, jak na něj tým neustále apeloval, aby si dával na obutí své formule pozor. To musí jít určitě každému čistokrevnému závodníkovi hodně proti srsti. Monacký pilot byl hláškami přes vysílačku tak znepokojen, až měl strach, že s jeho technikou není něco v pořádku.
"Máme na autě problém?" dotazoval se jezdec svého týmu s podezřením, že mu nechtějí říct pravdu. První stint dlouhý třináct kol strávil jako jeden z mála právě na těch nejměkkčích pneumatikách, poté přezul naopak na nejtvrdší dostupnou směs (supersoft) a na té vydržel až do cíle.
Prakticky po celou dobu mexické grand prix dostával neustále od svého inženýra pokyny, aby své pneumatiky šetřil. Aby mu druhá sada vydržela až do konce, byl mu stanoven cílový čas 1:25.500, přičemž v porovnání s jeho nejrychlejším kolem v závodě (1:20.537) jde prakticky o pětisekundový rozdíl!
"Více managementu, držet pozici, šetřit brzdy, to nejsou pěkné výzvy," stěžoval si týmu jeho stájová kolega Marcus Ericsson, jenž se nacházel v podobné situaci. Nicméně i přes toto pomalé tempo byl Leclerc díky pohonné jednotce schopen solidně zrychlovat z poslední zatáčky, což mu umožňovalo si s přehledem bránit svou pozici. "Leclerc je na výjezdu z šestnácté zatáčky neuvěřitelně rychlý," komentoval do rádia pilot Haasu Kevin Magnussen, "takže ho nepředjedu."
U Charlese Leclerca to došlo tak daleko, až se přímo zeptal, zda na to může šlápnout a pokusit se předjet Nico Hülkenberga z Renaultu. "Charlesi, na Hülkenberga zapomeň, naším cílem je zůstat před [Stoffelem] Vandoornem. Můžeš zpomalit, zpomal. Musíme více šetřit pneumatiky," dostalo se mu následné odpovědi.
Z přepisu rádiové komunikace zveřejněné na RaceFans, dle kterého dostal Charles Leclerc upozornění od týmu asi padesátkrát za závod si můžete udělat malý obrázek (obsahuje pouze pokyny směrem k pilotovi):
"Hlídej si pneumatiky, hlídej si pneumatiky a snaž se držet Péreze za sebou." "Ale nezapomeň, že potřebujeme šetřit pneumatiky." "Na obranu můžeš používat tlačítko pro předjíždění." "Za Pérezem je Bottas, pro toho modrá vlajka." "Takže ho nech jet a soustřeď se na šetření pneumatik. Soustřeď se na šetření pneumatik." "Takže je za námi opět Magnussen a maximalizuj koncentraci na šetření pneumatik." "Šetření pneumatik v sektoru dvě." "Natáhni svůj náskok na Péreze na čtyři sekundy. Potřebujeme více šetřit pneumatiky."Lewis Hamilton dál bojuje se svým Ferrari. Při tréninku v Saúdské Arábii zazněla v rádiové komunikaci slova, která znepokojila i experta Martina Brundla. Britský jezdec čelí dalším technickým potížím, které zastiňují jeho přechod do nové stáje.
Ferrari a Lewis Hamilton čelili problémům se zahříváním pneumatik během tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, což naznačuje, že mají před sebou náročnou práci. Tým a jezdec se potýkali s hledáním správného nastavení pro optimální výkon, což naznačuje dlouhou cestu k vyřešení těchto potíží.
Lando Norris ovládl závěrečný trénink před Velkou cenou Saúdské Arábie a potvrdil skvělou formu McLarenu. Tým z Wokingu tak před kvalifikací ukázal, že bude vážným kandidátem na nejvyšší příčky.
Max Verstappen varoval, že i když Red Bull během Velké ceny Saúdské Arábie učinil malý pokrok, tým se stále nachází daleko od vyřešení svých problémů. Přestože se na první pohled zdálo, že tým učinil krok vpřed, holandský šampion zdůraznil, že zbývá mnoho výzev, které je třeba překonat.
Zak Brown popsal, jak McLaren prošel hlubokou proměnou, kdy bylo nutné změnit strukturu i týmovou mentalitu. Díky odhodlanému vedení a trpělivé práci se McLaren vrátil mezi špičku a v sezoně 2024 získal titul mistrů konstruktérů.
Během pátečních tréninků Albon označil incident s Lewisem Hamiltonem za potenciálně nebezpečný. Jezdec Ferrari poté předstoupil před komisaře, aby situaci obhájil ze svého pohledu.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.