SPA-FRANCORCHAMPS - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Kvůli rozmarům počasí a odlišným podmínkám piloti dosahovali nejlepších výsledků v prvních dvou částech kvalifikace. Kdo byl nejrychlejší v jednotlivých sektorech a na jaké maximální rychlosti se dostali? S jakými strategiemi můžeme počítat v zítřejší Velké ceně Belgie?
Nejprve se podívejme na konfiguraci okruhu. První sektor se po první vlásence projíždí celý na plný plyn, včetně zatáčky Eau Rouge - Radillon. Jedná se o 1,9km dlouhý úsek s dvěma DRS zónami, kde hraje prim síla motoru a nízký odpor.
Druhý sektor začíná před pátou zatáčkou a pokračuje středně-rychlou sekcí přes rychlý Pouhon až po zatáčku č. 14. Tato část je pro změnu technická, vyžaduje vysoký přítlak a dobrou přilnavost v zatáčkách.
Třetí sektor začínající před 15. zatáčkou je opět velmi rychlý a kromě poslední šikany se projíždí také celý na plný plyn, jeho požadavky jsou tedy podobné jako v případě toho prvního, a opačné než u druhého. Týmy tedy musí v nastavení volit kompromisy.
Maximální rychlosti (speed trap) se nachází těsně za Radillonem. Toto místo však neodhaluje ty nejvyšší, protože se poněkud nereprezentativně nachází na začátku rovinky Kemmel - a monoposty předvádějí svá maxima právě na jejím konci.
78. pole-position kariéry si sice připsal Hamilton díky správnému načasování svého kola v závěru Q3, kdy dráha po dešťové přeháňce osychala, v úvodních dvou částech jej ale za sucha předčila obě Ferrari.
Vettel v Q2 zajel rekord okruhu - 1:41,501 min a překonal čas Porsche 919 Hybrid Evo, odstrojeného vozu, který by nevyhověl pravidlům FIA pro vytrvalostní závody LMP1.
Němec byl nejrychlejší v prvním a třetím sektoru, lídr šampionátu měl navrch v tom prostředním, kde získával před 0,3 sekundy. Oba top týmy přivezli nové pohonné jednotky a Ferrari také nové palivo, které podle Shellu dělá 20 % výkonnostního zisku nejnovější specifikace motoru.
Rudé vozy žel v Q3 měli málo paliva a kvůli délce kola už nestihli natankovat a zajet kolo, kdy vysvitlo slunce a podmínky na dráze se zlepšily (obdobně na tom byli piloti Red Bullu, u kterého se Ricciardo vrátil k nízkému přítlaku, který měl již v trénincích Verstappen).
"Před několika lety nás překvapilo, že palivo může dělat u nových V6 motorů takový rozdíl, dokážeme v tom však pokračovat," prozrazuje manažer Shellu Guy Lovett. Ten Scuderii dodává také maziva. V Hamburku 50 vědců a inženýrů experimentuje s různými ingrediencemi, jako jsou aditiva potlačující klepání (tzv. knocking). Díky tomu je možné nastavit lepší časování zapalování a dostávat více výkonnosti, aniž by musela být obětována výhřevná hodnota paliva.
Na výjezdu z Radillonu byl nejrychlejší Pérez s Vettelem (oba shodně 315,6 km/h), na konci rovinky Kemmel ale bylo Mexičanovi naměřeno o desetinu km/h více než vozu Ferrari: 335,7 km/h. Nad 334 se v tomto místě dostali ještě Hamilton s Oconem, oba pohánění Mercedesem.
Nejlepším zástupcem Renault byl Alonso díky aerodynamickému stínu, který mu chytře vytvořil Vandoorne: 331,3 km/h. Španěl svému týmovému kolegovi, jenž zde byl nejpomalejší (jen 321,8 km/h), poskytl stejnou službu před poslední šikanou, žel oba se poroučeli už v Q1 společně s Williamsy. Vůz MCL33 ztrácí ve všech sektorech, jeho aerodynamická efektivita na rozdíl od loňského monopostu není dobrá. Belgie je navíc o výkonu motoru, o moc lepší to nebude tedy ani v Monze.
Renault sice nasadil u svých pilotů a u Vandoornea nové motory, nejedná se však ještě o specifikaci C, nýbrž o nové verze té předchozí. Céčko mají hotové, kvůli obavám o spolehlivost ho ve Spa ale ještě nenasadili. McLarenu a Red Bullu ho dají v Monze k dispozici, tovární tým ho ale i přes vyšší výkonnost nevyužije ani tam.
Pneumatiky a strategiePřestože jsme dnes pozorovali ta nejrychlejší auta, která se kdy ve Spa vůbec objevila, tak v závodě bude - se správným managementem rychlosti - nejvhodnější jednozastávková strategie.
Nejrychlejší varianta vypadá takto: start na super-měkké směsi s přechodem na měkkou po 16. kolech. Pokud se někdo rozhodne startovat na měkkých pneumatikách, což dle Pirelli vypadá rovněž "velmi zajímavě," pak by měl po 28. okruzích přezout na super-měkké.
V případě vyšších teplot a možného objevení se puchýřů u super-měkké směsi) bude třeba úvodní stint na ní zkrátit na 12 kol a pak přejít na středně-tvrdou směs (u druhé zmíněné varianty přezout z měkké na středně-tvrdé pneumatiky po 25. kolech).
Dvouzastávková strategie vychází dle simulací o 15 sekund pomaleji: dva úvodní stinty po 13 kolech na super-měkké, poslední na měkké. Velká cena Belgie je vypsána na 44 okruhů.
Průměrná degradace super-měkké směsi se ve Spa pohybuje kolem 0,07 s/kolo, u měkké směsi kolem 0,04 s/kolo a u středně-tvrdé 0,03 s/kolo (je však o více než 0,7 s/kolo pomalejší než super-měkká).
WATCH: QUALIFYING HIGHLIGHTS It was wet, it was wild, it was dramatic ☔️Two Force Indias and a Haas in the top five, as Hamilton beats Vettel to pole 👀VIDEO >> https://t.co/BDVUTl6FAx #BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/FQKqBl1Fyj
— Formula 1 (@F1) August 25, 2018Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.