SPA-FRANCORCHAMPS - NEJLEPŠÍ SEKTORY A MAXIMÁLNÍ RYCHLOSTI KVALIFIKACE; Kvůli rozmarům počasí a odlišným podmínkám piloti dosahovali nejlepších výsledků v prvních dvou částech kvalifikace. Kdo byl nejrychlejší v jednotlivých sektorech a na jaké maximální rychlosti se dostali? S jakými strategiemi můžeme počítat v zítřejší Velké ceně Belgie?
Nejprve se podívejme na konfiguraci okruhu. První sektor se po první vlásence projíždí celý na plný plyn, včetně zatáčky Eau Rouge - Radillon. Jedná se o 1,9km dlouhý úsek s dvěma DRS zónami, kde hraje prim síla motoru a nízký odpor.
Druhý sektor začíná před pátou zatáčkou a pokračuje středně-rychlou sekcí přes rychlý Pouhon až po zatáčku č. 14. Tato část je pro změnu technická, vyžaduje vysoký přítlak a dobrou přilnavost v zatáčkách.
Třetí sektor začínající před 15. zatáčkou je opět velmi rychlý a kromě poslední šikany se projíždí také celý na plný plyn, jeho požadavky jsou tedy podobné jako v případě toho prvního, a opačné než u druhého. Týmy tedy musí v nastavení volit kompromisy.
Maximální rychlosti (speed trap) se nachází těsně za Radillonem. Toto místo však neodhaluje ty nejvyšší, protože se poněkud nereprezentativně nachází na začátku rovinky Kemmel - a monoposty předvádějí svá maxima právě na jejím konci.
78. pole-position kariéry si sice připsal Hamilton díky správnému načasování svého kola v závěru Q3, kdy dráha po dešťové přeháňce osychala, v úvodních dvou částech jej ale za sucha předčila obě Ferrari.
Vettel v Q2 zajel rekord okruhu - 1:41,501 min a překonal čas Porsche 919 Hybrid Evo, odstrojeného vozu, který by nevyhověl pravidlům FIA pro vytrvalostní závody LMP1.
Němec byl nejrychlejší v prvním a třetím sektoru, lídr šampionátu měl navrch v tom prostředním, kde získával před 0,3 sekundy. Oba top týmy přivezli nové pohonné jednotky a Ferrari také nové palivo, které podle Shellu dělá 20 % výkonnostního zisku nejnovější specifikace motoru.
Rudé vozy žel v Q3 měli málo paliva a kvůli délce kola už nestihli natankovat a zajet kolo, kdy vysvitlo slunce a podmínky na dráze se zlepšily (obdobně na tom byli piloti Red Bullu, u kterého se Ricciardo vrátil k nízkému přítlaku, který měl již v trénincích Verstappen).
"Před několika lety nás překvapilo, že palivo může dělat u nových V6 motorů takový rozdíl, dokážeme v tom však pokračovat," prozrazuje manažer Shellu Guy Lovett. Ten Scuderii dodává také maziva. V Hamburku 50 vědců a inženýrů experimentuje s různými ingrediencemi, jako jsou aditiva potlačující klepání (tzv. knocking). Díky tomu je možné nastavit lepší časování zapalování a dostávat více výkonnosti, aniž by musela být obětována výhřevná hodnota paliva.
Na výjezdu z Radillonu byl nejrychlejší Pérez s Vettelem (oba shodně 315,6 km/h), na konci rovinky Kemmel ale bylo Mexičanovi naměřeno o desetinu km/h více než vozu Ferrari: 335,7 km/h. Nad 334 se v tomto místě dostali ještě Hamilton s Oconem, oba pohánění Mercedesem.
Nejlepším zástupcem Renault byl Alonso díky aerodynamickému stínu, který mu chytře vytvořil Vandoorne: 331,3 km/h. Španěl svému týmovému kolegovi, jenž zde byl nejpomalejší (jen 321,8 km/h), poskytl stejnou službu před poslední šikanou, žel oba se poroučeli už v Q1 společně s Williamsy. Vůz MCL33 ztrácí ve všech sektorech, jeho aerodynamická efektivita na rozdíl od loňského monopostu není dobrá. Belgie je navíc o výkonu motoru, o moc lepší to nebude tedy ani v Monze.
Renault sice nasadil u svých pilotů a u Vandoornea nové motory, nejedná se však ještě o specifikaci C, nýbrž o nové verze té předchozí. Céčko mají hotové, kvůli obavám o spolehlivost ho ve Spa ale ještě nenasadili. McLarenu a Red Bullu ho dají v Monze k dispozici, tovární tým ho ale i přes vyšší výkonnost nevyužije ani tam.
Pneumatiky a strategiePřestože jsme dnes pozorovali ta nejrychlejší auta, která se kdy ve Spa vůbec objevila, tak v závodě bude - se správným managementem rychlosti - nejvhodnější jednozastávková strategie.
Nejrychlejší varianta vypadá takto: start na super-měkké směsi s přechodem na měkkou po 16. kolech. Pokud se někdo rozhodne startovat na měkkých pneumatikách, což dle Pirelli vypadá rovněž "velmi zajímavě," pak by měl po 28. okruzích přezout na super-měkké.
V případě vyšších teplot a možného objevení se puchýřů u super-měkké směsi) bude třeba úvodní stint na ní zkrátit na 12 kol a pak přejít na středně-tvrdou směs (u druhé zmíněné varianty přezout z měkké na středně-tvrdé pneumatiky po 25. kolech).
Dvouzastávková strategie vychází dle simulací o 15 sekund pomaleji: dva úvodní stinty po 13 kolech na super-měkké, poslední na měkké. Velká cena Belgie je vypsána na 44 okruhů.
Průměrná degradace super-měkké směsi se ve Spa pohybuje kolem 0,07 s/kolo, u měkké směsi kolem 0,04 s/kolo a u středně-tvrdé 0,03 s/kolo (je však o více než 0,7 s/kolo pomalejší než super-měkká).
WATCH: QUALIFYING HIGHLIGHTS It was wet, it was wild, it was dramatic ☔️Two Force Indias and a Haas in the top five, as Hamilton beats Vettel to pole 👀VIDEO >> https://t.co/BDVUTl6FAx #BelgianGP 🇧🇪 #F1 pic.twitter.com/FQKqBl1Fyj
— Formula 1 (@F1) August 25, 2018Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.
Mick Schumacher jedná s týmem Cadillac o své možné návratu do Formule 1 v sezóně 2026. Po období nejistoty a hledání nové příležitosti se zdá, že mladý závodník má reálnou šanci znovu se objevit na startovním roštu díky ambicióznímu projektu nováčka mezi týmy F1.
Odchod Jonathana Wheatleyho z Red Bullu přišel jako velké překvapení, protože ve týmu působil téměř dvě desetiletí na klíčových pozicích. Jeho rozhodnutí odchodu odráželo skryté napětí uvnitř stáje a naznačilo významné personální změny v konkurenčním prostředí formule 1.
Toto Wolff uvedl, že přátelství mezi ním a Lewisem Hamiltonem přestup do Ferrari nijak neovlivnil. Podle něj jejich vztah přesahuje hranice sportovní spolupráce a zůstává pevný i mimo týmové barvy.
Martin Brundle vyjádřil podporu Laurentovi Mekiesovi v jeho nové roli šéfa a výkonného ředitele Red Bullu. Podle něj má Mekies potřebné zkušenosti a autoritu, aby tým úspěšně vedl i v náročném období.
Fernando Alonso upozorňuje na velké výkonnostní rozdíly v poli F1, které podle něj zůstanou až do změny pravidel v roce 2026. Bez revoluce v technických předpisech podle něj nelze očekávat, že se týmy výrazněji srovnají.
Carlos Sainz výrazně ovlivnil kulturu i přístup uvnitř týmu Williams, říká sportovní ředitel Sven Smeets. Podle něj přinesl profesionalitu a technickou preciznost, která motivuje celý tým ke zrychlení vývoje.
Toto Wolff s humorem přiznal, že dodávat motory McLarenu možná nebylo jeho nejchytřejší rozhodnutí. McLaren nyní dominuje, zatímco tým Mercedesu zaostává.
Yuki Tsunoda zatím nedokázal naplnit očekávání po přesunu do Red Bullu, což vyvolává pochybnosti o jeho budoucnosti ve Formuli 1. Jeho výkonnost zaostává a tlak na japonského jezdce stále roste.
Zak Brown znovu rozdmýchal spekulace o budoucnosti Maxe Verstappena a jeho možném odchodu z Red Bullu. Šéf McLarenu naznačil, že přestup k Mercedesu není mimo hru, čímž opět rozvířil dění v paddocku.
Oliver Bearman otevřeně promluvil o finančních obětech, které jeho rodina podstoupila, aby mu umožnila nastartovat závodní kariéru. Zároveň sdílel, jaký zlomový moment mu přinesl klíčovou příležitost a jak se musel psychicky připravit na náročnou debutovou sezónu ve Formuli 1 s týmem Haas.
Adrian Newey od svého příchodu do Aston Martinu před sezonou 2025 nezná odpočinek a pracuje naplno. Jeho cílem je co nejrychleji posunout tým mezi špičku formule 1.