McLaren bude volit svoji jezdeckou sezonu pro rok 2019 s prioritou na zkušenosti. Dle jeho šéfa, Zaka Browna, totiž potřebuje napřed lepší auto, pak muže jít do rizika v podobě angažmá dvou mladých pilotů.
Fernando Alonso se stále ještě nerozhodl, jestli zůstane v F1 i v sezoně 2019. McLaren zase zvažuje, jestli má prodloužit se Stoffelem Vandoornem, který má zatím potíže dostat z auta potřebnou výkonnost a neukazuje jezdecké kvality, které předtím ukazoval v juniorských šampionátech. Britský tým má v záloze letošního aspiranta na titulu ve Formuli 2, Lando Norrise, který je jejich rezervním pilotem. Během letní pauzy jsme ale už slyšeli nejrůznější zvěsti o příchodu Kimiho Räikkönena anebo Carlose Sainze. Blízko podpisu smlouvy s týmem byl také Daniel Ricciardo, který ale nakonec míří do Renaultu.
Na otázku, jestli McLaren upřednostňuje příchod špičkového pilota anebo některého, který by mohl být snazší na získání, Brown odpověděl: "Je těžké vydat se jedním směrem, protože se tolik věcí mění. V situaci, jako je tato, si musíte nechat všechny dveře a cesty otevřené a počkat, až spadnou některé z dominových kostek. Někdy je to pod vaší kontrolou a někdy ne," říká Zak Brown pro Autosport.
"Známe naši situaci se Stoffelem. Vidíme, jaké možnosti by mohly nebo nemohly být k dispozici a vidíme také, co chce dělat Fernando. Je to také o balíčku - zkušenost a mládí - zvláště v situaci, ve které jsme. Protože se restrukturalizujeme, tak by nebylo tou nejlepší možností mít dva mladé jezdce. Pokud bychom měli lepší závodní auto, tak bychom mohli zariskovat se dvěma mladými jezdci, protože bychom jim mohli dát dobré závodní auto," pokračuje šéf McLarenu.
Zatímco Alonso má budoucnost ve svých rukou, tak Vandoorne o ni musí zabojovat, pokud si chce svoje místo udržet. Brown potvrdil, že McLaren stále stojí za Vandoornem, kdy mu dle jeho slov poskytují "tuny podpory". Poukázal například na změnu šasi před GP Maďarska poté, co jeho autu ve srovnání s autem Alonsa evidentně chyběl přítlak.
"Je realitou, že máme dvě volné sedačky a je naší prací, abychom dostali za dané situace dva nejlepší jezdce a to vyžaduje, abychom mluvili i s ostatními jezdci z pitlane. Každý závodní jezdec ví, že musí podávat co nejlepší výkony, protože týmy vždy hledí na aktuálně nejlepší možné řešení. Velmi stojíme za Stoffelem. Je to jeden z hlavních důvodů, proč se k nám připojil Gil [de Ferran], aby nám pomohl s jezdci. Nemám nejmenší problém poskytnout mu tu nejlepší možnou podporu, zatímco prožíváme bláznivou sezónu F1. Musíme se ale samozřejmě dívat kolem, jaké jsou další možnosti," zakončil Brown.
Dle Browna by mohla být klíčovým spouštěčem na jezdeckém trhu situace Force Indie. Ta byla zachráněna konsorciem firem v čele s Lawrencem Strollem. To bude mít s největší pravděpodobností dopad na jezdecký trh, protože se očekává, že jeho syn, Lance, opustí Williams a přejde do Force Indie. Bez místa tak bude buď Esteban Ocon anebo Sergio Sergio Pérez.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.