Eric Boullier doplatil na neúspěchy McLarenu, podle Davida Coultharda ovšem neprávem. Schopný manažer dělal vše, co mohl, aby závodní tým z Wokingu pozvedl, konstrukci monopostů ale neměl na starosti.
Britský tým oznámil 4. července před svým domácím závodem, že mění a zjednodušuje svou vedoucí strukturu poté, co výkonný ředitel Zak Brown "přijal rezignaci Erica Boulliera na jeho pozici závodního ředitele." Novým sportovním ředitelem se stal Gil de Ferran a Andrea Stella byl jmenován ředitelem výkonnosti.
McLaren letos doufal, že po přechodu na motory Renault dosáhne významného pokroku, jenže na tratích zaostává za očekáváními, byť nasbíral více bodů a mezi konstruktéry je na tom lépe než loni touto dobou (v roce 2017 byl po Silverstone se 2 body poslední, letos mu patří se 48 body sedmá příčka).
Zatímco loni jeho šasi nebylo nejlepší ze všech, ale patřilo ke špičce, letos je na tom MCL33 po přestavbě na novou pohonnou jednotku ve srovnání s ostatními mnohem hůře. Dokonce produkuje méně přítlaku než jeho předchůdce!
"Musíte s Ericem Boullierem trochu soucítit, protože jsem si nevšiml, že by navrhoval auto, že by ho konstruoval nebo že by ho řídil. Přesto odstoupil, protože někdo musí být obětním beránkem," popisuje pro Crash.net Coulthard, jenž za McLaren devět let závodil.
"Je to velké zklamání vidět, jak se dva skvělé britské týmy [McLaren a Williams], jež hrály velkou roli v mé kariéře, potácejí v takových potížích," pokračuje 47letý rodák ze skotského Twynholmu.
Dostane se McLaren z problémů? "Ano, to rozhodně. McLaren bude zpět. Cítím, že výkonnost v budoucnu bude z hlediska McLarenu lepší vzhledem k tomu, jak jsou jako větší skupina společností a investorů rozjeti. Nejde o nekonečné množství peněz, podle mě je ale důležité, aby zainvestovali do struktury nezbytné pro to, aby lidé přinášeli výsledky. Lidé očividně v poslední době nepodávali patřičné výkony," myslí si Coulthard.
A jak vidí šance na setrvání Fernanda Alonsa ve Wokingu příští rok? "Doufám, že zůstane, ale věřím, že to je v této fázi kariéry padesát na padesát vzhledem k tomu, čeho by rád dosáhl. Dá mu McLaren příští rok vítězné auto? To je možné, ale nepravděpodobné. Musí se soustředit na návrh, korelaci se závodní tratí, stavbu a provoz auta. Když to všechno děláte správně, pak nemusíte mít ty nejlepší jezdce, abyste byli ve vítězné situaci," odpovídá.
"Stává se však to, že když máte nejlepší produkt, tak ti nejlepší piloti v něm chtějí být a dochází na okamžiky velkých úspěchů, jak to v minulosti zažili. Budou potřebovat finance, budou potřebovat novou strukturu. A pokud to dají vše dohromady, pak budou mít úspěch," dodává Coulthard.
Současný ředitel McLarenu Brown si uvědomuje, že bude třeba vybudovat novou strukturu a že jeho týmu něco schází: "V této dekádě máme velký nedostatek stability. Šéf týmu přišel, šéf týmu odešel, výkonný ředitel přišel, výkonný ředitel přišel, akcionář přišel, nakoupil, odešel atd. Myslím, že to je v každé společnosti těžké přinést stabilitu a směr, kterým se ubírat, když se věci neustále mění. Proto si myslím, že tuto kapitolu uzavřeme a že teď se při budování odrazíme od toho, jak na tom jsme dnes."
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.